Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ЕРОЛ РИЗАОВ: Пропагандата на ВМРО ДПМНЕ преку преувеличување на грешките на СДСМ има намера да не убеди дека режимот на Грујо и не бил така лош!

* реклами ------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------...

Повеќе

Заев му честита на Санчез за мнозинството за формирање Влада

– Претседателот на СДСМ Зоран Заев му упати честитки на шпанскиот премиер Педро Санчез, кој денеска во вториот обид успеа да добие мнози...

Повеќе

Заев: Остро осудуваме секаков вид говор на омраза, расизам и ксенофобија

Деновиве за жал видовме засилена употреба на навредлива содржина на социјалните мрежи, што не смее да биде прифатливо за кое било демократско општес...

Повеќе

(ВИДЕО) СДСМ ЗА РАЗЛИКА ОД ВМРО КАДЕ УШТЕ ДРМААТ КАДРИТЕ НА ГРУЈО МАФИЈАШОТ, Е ПАРТИЈА СО СТРАШЕН МЛАД ПОТЕНЦИЈАЛ, СО ЛУЃЕ КАКО ЉУПЧЕ, БОЧВАРСКИ, БОГАЦ, СРПЧЕ, КИРАЦ, НАУМОВСКИ, ТЕМЕЛ, МАКСО...

Повеќе

НИКОЛА НАУМЕ: Стихо Политико бил во право цело време, откако пред 6-7 години намириса кретен во телото на бардот

* реклами ----------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------...

Повеќе

БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: Тие новинари и јавни личности што 11 години седеа во скутот на Груевски и го величаа небаре е император, светски првак по реформи, денес немаат ни морално, ни професионално право повторно да пакуваат истражувачки подвизи подготвени во партиски штабови!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------...

Повеќе

Заев: Да стоиме искрено и храбро на страната на вистината, правдата, мирот и љубовта

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска по повод Раѓањето Христово – Божик со сопругата Зорица го посети манастирот „Свети Леонтиј&ldq...

Повеќе

ВИСТИНА ИЛИ САМО МИТСКИ ПРОДУКТ НА ПРОПАГАНДАТА: Се случил ли крвав колеж на бадник 1945-та во Скопје?!

Тоа што го кријат, а ние и ден денес молчиме не значи дека не се случило!"Хочеш Солун, еве ти га!" -Светозар Вукманович-ТемпоКрвав Божиќ или Македон...

Повеќе

ЛИДЕРОТ НА ГДУ, ПЕТАР КОЛЕВ: Имајќи го Бог со себе, секогаш имаме поткрепа во сите тешки моменти! Ви пожелувам добро здравје, успех и благосостојба! Христос се роди!

Почитувани, Во денот на Христовото раѓање, сакам да ве поздравам и да ви порачам дека ние можеме да ги отсликаме со реални дела убавите желби ...

Повеќе

Заев: Секој може да се надрасне себеси и да дејствува за доброто на заедницата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска по повод Раѓањето Христово – Божик со сопругата Зорица го посети манастирот „Свети Леонтиј&ldq...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Традиционален Божиќен ручек во Прилеп за 500 деца од сите градови во земјава

– Околу 500 деца од повеќе краишта на земјава денеска традиционално се дружеа и ги испратија своите пораки од Божиќниот ручек во Прилеп. Оваа ...

Повеќе

ВЛЕГУВАМЕ ВО НАТО ИДНАТА НЕДЕЛА: Педро Санчез со тесно мнозинство доби доверба да формира малцинска влада во Шпанија

о тесно мнозинство во парламентот, социјалистот Педро Санчез доби зелено светло да формира влада во коалиција со екстремно левиот Подемос. Довербат...

Повеќе

ВЛАДИНА ДЕЛЕГАЦИЈА ПРЕДВОДЕНА ОД ПРЕМИЕРОТ СПАСОВСКИ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ БОЖИЌ ЗАПАЛИ СВЕЌА ВО СОБОРНИОТ ХРАМ ВО СКОПЈЕ

Венко Филипче Честит Божик, Христос се роди! Многу здравје, среќа, љубов, мир и благосостојба. Утрово, со премиеротOli...

Повеќе

Палчо коа ќе се врати (ако се врати) ќе се шлогира кога ќе види Геро на која страна е

Повеќе

КОНЕЧНО ДОЈДОА НА НАШЕТО, ИМ ЗДОСАДИ ДА БИДАТ БОГАТИ: Во Финска ќе се работат четири дена по шест часа

Новата премиерка на Финска, Сана Марин (34) се заложи за воведување на флексибилно работно време во земјата, што би значело четири работни дена во н...

Повеќе