Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) Новогодишно обраќање на премиерот Заев: Во новата 2020 година да го направиме најдоброто за нашата земја

Повеќе

Граѓанско помирување втемелено врз правда и вистина, посака Пендаровски за 2020 година

Претседателот Стево Пендаровски во денешната новогодишната видео порака посакаграѓанско помирување втемелено врз правда и вистина во новата 2020 год...

Повеќе

ЦАРОВСКА ЈА ЗАВРШУВА ГОДИНАТА МАЕСТРАЛНО - Потпиша уште четири договори за градинки- Арачиново, Карпош, Валандово и Пробиштип добиваат простор за 315 деца

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска потпиша договори со уште четири општини за изградба на нови и проширување на капацит...

Повеќе

(ВИДЕО) Новогодишна порака од министерката Шекеринска: 2020 ќе биде безбедна, сојузничка, посилна година

Повеќе

Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз: Среќна Нова Година На сите граѓани на Македонија им ја честитам Новата Година и Божиќните празници. Во 2020 година посакувам среќа и успеси на сите граѓани, помалку грижи и повеќе убави моменти

Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз: Среќна Нова ГодинаНа сите граѓани на Македонија им ја честитам Новата Година и Божиќните празници....

Повеќе

ЕВЕ КОЈ ДЕЛИ ПРАВДА ВО ЗЕМЈАВА, ОВА СЕ КАДРИТЕ НА ВМРО: ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЌЕ БАРА ПРИТВОР ЗА СУДИЈАТА ТЕОФИЛОВСКИ, ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ, ДРЖАВАТА ЈА ОШТЕТИЛ ЗА 860.000 ЕВРА

Судијата Зоран Теофиловски и седуммина службени лица од Општина Тетово и од други институции, со лажни податоци за наводен изграден објект на пора...

Повеќе

ПОЛИТИЧКИТЕ ЕКСПЕРТИ ШОКИРАНИ: СО ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА ЌЕ РАКОВОДАТ ГРУЕВСКИ И ИВАНОВ, СИТЕ ПРЕДЛОЗИ ЗА ТЕХНИЧКИ МИНИСТРИ СЕ НИВНИ ЛУЃЕ!

Познавачите на политичките случувања во земјава се шокирани од предлозите на Мицковски за технички министри. Еве што успеавме да дознаеме од нив: 1...

Повеќе

НОВА БРУКА ЗА ВМРО ДПМНЕ: Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за министерка за труд е ветеринарка со специјалност импотенција кај бикови и прчови

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за министерка за труд и социјална политика во техничката влада,Рашела Мизрахи, е ветеринарка – докторка по ветеринарна...

Повеќе

Вработените во културата конечно по 15 години добија колективен договор

Вработените во културата конечно по 15 години добија колективен договор со кој ќе имаат регулирани работнички права, а од 1 јули следната годи...

Повеќе

МИЦКОВСКИ СЕ ИЗБЛАМИРА ДО НЕВИДЕНИ ГРАНИЦИ: НЕ Е СПОСОБЕН ДА НАЈДЕ 4 ДУШИ ЗА ТЕХНИЧКИ МИНИСТРИ А КАМО ЛИ ПАК ВЛАДА ДА СОСТАВИ И ДРЖАВА ДА ВОДИ?!?!

Откако ја изненади јавноста и за шеф на МВР предложи воено лице, значи од толку безбедносни експерти и екс полицајци и правници кои ја разбираат кри...

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КОВАЧКИ Е ОШТЕТЕН, УСТАВОТ ТРЕБА ДА СЕ ПРОМЕНИ, И ВОЕНИ ЛИЦА БИ ТРЕБАЛО ДА МОЖАТ ДА ВОДАТ ИНСТИТУЦИИ!

ПОЛКОВНИКОТ КОВАЧКИ ЗА МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ, ДА ИЛИ НЕ? Неспорно е дека полковникот Драган Ковачки има одлично воено образование. Неспорно ...

Повеќе

(ВИДЕО) ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ОД ВЛАДАТА: Како резултат на владината мерка субвенција на придонеси за раст на плати 45 000 работници во приватен сектор добиле покачување на плата во во просек за 4000 денари во минатите два месеца!

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ПРОФЕСОРОТ ПИВОВАРОВ: Предлогот на ВМРО за шеф на МВР, Ковачки вмешан во крвавите настани на 27-ми април?!?!

Повеќе

ВЕТИНГОТ НА СУДИИТЕ ПОЧНА ЖЕСТОКО: ПОЛИЦИСКА ПОТЕРА ПО ЧЛЕН НА СУДСКИ СОВЕТ, ТОЈ Е ВО БЕГСТВО!

Зоран Теофиловски, членот на Судскиот совет по кого трага полицијата, откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција отвори ис...

Повеќе

АЈДЕ ГРУЈО ПА НА ТВОЈА ГЛАВА: БИВШИОТ ХРВАТСКИ ПРЕМИЕР САНАДЕР ДОБИ ШЕСТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ПРИМАЊЕ МИТО

Санадер е веќе во затвор за друг случај на корупција (Фото: Пиксел) Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер доби шест години затвор за при...

Повеќе