Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Меркел: Корона вирусот е најголем предизвик за Германија по Втората светска војна

Ниту еден предизвик не бара таква солидарност од Германците по крајот на Втората светска војна (1939-1945) како сегашната пандемија. Тоа го нагласи ...

Повеќе

ВЛАДА, ВЕНКО, ОЛИВЕР, ПЕТРЕ, ИМАМЕ ПРОБЛЕМ!!!

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: НЕЛИ СЕ ПЛАШИТЕ ДЕКА НАРОДОТ ЌЕ ВЕ КАЗНИ НА ИЗБОРИ ЗА ТОА ШТО НАМЕСТО ДА ПОМАГАТЕ ДА СЕ СПРАВИМЕ СО КОРОНА КРИЗАТА, ВИЕ ВОДИТЕ ПОЛИТИЧКА ВОЈНА СО ВЛАДАТА ЗА ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ?!

Саше Политико му постави 3 прашања преку мејл до лидерот на ВМРО ДПМНЕ, 1. Gospodine Mickovski, kako partija, eden den kje podadete raka na vladata...

Повеќе

НОВИ ЛОШИ ВЕСТИ ОКОЛУ КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА: ПО ВТОРАТА ЖРТВА НОЌЕСКА, ИМАМЕ И НОВИ 22 ЗАРАЗЕНИ, ВКУПНО СЕГА БРОЈКАТА НА ЗАБОЛЕНИ Е 136!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градо...

Повеќе

ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ И СЕ НАЛУТИ НА РЕНАТА ДЕСКОВСКА ШТО ПРЕДЛОЖИ ПАРТИИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ ПАРИТЕ ВО БУЏЕТОТ, ПА ФАТИ ДА ЈА ПЛУКА ДО СЕДМО КОЛЕНО!

- Идејата на Рената Десковска не е да се заштедат пари туку да се уништи ВМРО ДПМНЕ. Но еве ние ќе ја подржиме оваа идеја под услов Рената и нејзини...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ПОБАРА ОД ЗАЕВ ДА НЕ МУ ЈА КРАТИ ПЛАТАТА НА МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ - НЕ МОЖЕ СЕКОЈ ДА ЖИВЕЕ НА МИНИМАЛЕЦ!

Повеќе

ГДУ-Штип: Порадикални мерки за справување со Корона вирусот

Почитувани, ГДУ-Штип апелира до Владата како и до градоначалникот и локалните власти после регистрирањето на нови случаеви на Корона вирус во нашио...

Повеќе

Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Компанијата Фејсбук објави дека со цел да се избегне оптоварување на интернетот во Европа привремено ја намали брзината на проток на видео-содржинит...

Повеќе

ХУМОРОТ СЕПАК Е НАША ЈАКА СТРАНА ДУРИ И ВО ВАКВИ МОМЕНТИ

Повеќе

НОВИ ЛОШИ ВЕСТИ: ВТОРА ЖРТВА НА КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА, НОЌЕСКА НА КЛИНИКАТА ВО СКОПЈЕ ПОЧИНАЛ 63 ГОДИШЕН МАЖ ОД ДЕБАР КОЈ НЕМАЛ ДРУГА ХРОНИЧНА БОЛЕСТ

Почитувани, Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент ...

Повеќе

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СПРЕМЕТЕ СЕ ОВИЕ СЛЕДНИ ДЕНОВИ ПО 100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ДНЕВНО И ДЕСЕТИЦИ СМРТНИ СЛУЧАИ, НАЈТЕШКОТО Е ПРЕД НАС!

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Македонија, до овој момент, има само стотина заразени од вирусот, еден ...

Повеќе

ОСУМ ХОТЕЛИ СЕ ПРИЈАВИЈА ДОСЕГА ЗА КАРАНТИН: Седум граѓани кои се вратија од Полска се во изолација во капацитет во Демир Капија, дваесетина во скопскиот хотел „Стоун бриџ“ и околу 40 во хотелот „Ибис стајл“

Денеска до 14 часот преку испраќање писмо за намери треба да се јават на повикот од Владата сите хотели кои се заинтересирани нивните капаци...

Повеќе

ФАРМАЦЕВТСКИТЕ ГИГАНТИ ВО ЦЕЛ СВЕТ БРЗААТ ДА НАПРАВАТ ВАКЦИНА ЗА КОРОНА, НАЈБЛИСКУ ДО ТОА СЕ ГЕРМАНСКИТЕ BioNTech И CureVac и АМЕРИКАНСКАТА Moderna

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА ОД ДЕСКОВСКА: Ќе предложам уредба со која ќе се укине годишното финансирање на партиите

Министерката за правда Рената Десковска најави дека до Владата ќе предложи уредба со законска сила со која ќе биде укинато годишното финансирање...

Повеќе

„Веро“ ќе работи од 8 до 19 часот секој ден и со повластен термин за ранливи категории

Согласно најновата мерка за ограничување на движењето на граѓаните што вчера ја донесе Владата, „Веро“ воведува ново работно време...

Повеќе