Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) ПЦЕР оформи партиски огранок во Кочани, а доби и координатор за источниот регион во државата

Повеќе

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ МУ СЕ НАЛУТИ НА САШО ОРДАНОВСКИ ШТО НЕ МУ ЧЕСТИТАЛ 2 ГОДИНИ ЛИДЕРСТВО НА ВМРО ДПМНЕ

Во првата емисија Утрински Брифинг, се случи мал инцидент, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицковски неколку пати искажа незадоволство што водителот Сашо Орда...

Повеќе

ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА СО ПОМОШ НА ФАКУЛТЕТОТ ЗА ФИЗИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ ГИ МЕНУВА ПРОГРАМИТЕ ВО УЧИЛИШТАТА ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА ДЕЦАТА

Повеќе

СЕ ГРАДИ НАД 1 КИЛОМЕТАР ВОДОВОДНА МРЕЖА ВО ДРАЧЕВО

Повеќе

БРАВО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Двојно зголемен буџетот за ретки болести

Венко Филипче Покрај воведувањето на нови шест лекови за пациентите со ретки болести, воспоставувањето на електронски регистар за...

Повеќе

ИСЧИСТЕНА НАЈГОЛЕМАТА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО КИСЕЛА ВОДА

Повеќе

БОМБА НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Епа колеги, 100 илјади денари плата. Заслужена! Заедно ја менуваме реалноста на подобро.

Повеќе

ПРОМЕНЕТИ СИСТЕМИТЕ ЗА ГРЕЕЊЕ ВО ГРАДИНКИТЕ ВО ДРАЧЕВО СО ЦЕЛ НАМАЛУВАЊЕ НА АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

Повеќе

ЗАСАДЕНИ 100 ЗИМЗЕЛЕНИ ДРВЦА ВО КИСЕЛА ВОДА ДОНАЦИЈА ОД УСЈЕ

Повеќе

Заев: Ако дојде Мицкоски на власт ќе го поништи Преспанскиот договор, но нема да дојде

Да господинот Мицкоски ако дојде на власт ќе го поништи Договор и со Грција, односно Преспанскиот договор и ќе го поништи Договорот со Бугар...

Повеќе

Анѓушев: Новата еврообврзница е за раздолжување на стари обврски

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев не очекува опструкции од опозицијата во идната техничка влада во врска со издавањето на нов...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ДОГОДИНА СО БУЏЕТ ОД 75 МИЛИОНИ ЕВРА, ЗАБАВЕН ПАРК, УНИВЕРЗАЛНА САЛА И НОВИ БУЛЕВАРИ ДЕЛ ОД КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ

Градоначалникот Петре Шилегов кажа дека вкупниот буџет во споредба со 2019 година е зголемен за 12 отсто, од кои 5 отсто е зголемување на основнио...

Повеќе

ЕВН Македонија ја почна неделата на новогодишни донации

Последната недела во годината, ЕВН Македонија ја посветува на новогодишните донации. На новогодишните подароци денеска се радуваа деца на семејства...

Повеќе

(ФОТО) Средба на претседателот Пендаровски со пензионираните генерали во Армијата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари работна средба со пензионираните генерали во Армијата на Република...

Повеќе

ШОКАНТНО, МИЛЕ ПРИЗНА ВО СУДНИЦА: АКО ТРЕБА КАКО ОД ПУШКА ДА КАЖАМ, ЌЕ КАЖАМ НЕЗАКОНСКИ БЕШЕ РУШЕЊЕТО!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе