Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

УТРОВО НЕ ЗАТЕЧЕ ВИСТИНСКА ЗИМА: Се очекува снежна покривка од 20 до 30 сантиметри, особено на исток – детали

До крајот на денов, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од североисточните предели од континентот (Рус...

Повеќе

Поради утврден случај на вработен во Комерцијална банка АД Скопје, кој е од Скопје и е позитивен на Коронавирусот Covid-19, согласно насоките од надлежните институции Банката денес изврши нова, темелна дезинфекција на сите простории во деловните згради КБ1 и КБ2

Комерцијална банка АД Скопје уште од самиот почеток на појавата на Коронавирусот Covid-19 во земјава ги презеде сите мерки за заштита на здравјето н...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПРОВЕРИ ДАЛИ СЕ ПОЧИТУВА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВО ЧАИР

Повеќе

ПАДНАА И ПРВИТЕ КАЗНИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Повеќе

ВНИМАНИЕ ДО ЈАВНОСТА: За непочитување на полицискиот час една година затвор, за фирмите 30 милиони денари

Со Одлука на 25 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 21 март, на подрачјето на целата држава се воведува забрана за движењ...

Повеќе

(ВИДЕО ВО ЖИВО) НАЈНОВ ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА НАЈНОВИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО БЕШЕ 13 ГОДИНИ МЕДИСКИ САТРАП, НЕ ЗА ЏАБЕ ГО ВИКААТ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС, МАЈКА СИ ТРАКАЛ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА

Глејте бре што нема да им текне, 24/7 само мислат како нешто да изманипулираат, спинуваат, најдат влакно во јајцето, мрчат, мрсомудат... Прво ова...

Повеќе

Молба до владата, немој да ги делите новинарите на вакви или онакви, дајте им на сите минималец за да преживеат, ЗНМ и МАН нека ви дадат листа на медиуми и новинари

Новинарите се погодени од кризата како и сите други сектори. Заев во стил на голем лидер најави дека ќе ги помогне сите новинари и сите медиуми. Апе...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА ДЕКА ИМАЛО НЕКАКВА ЦЕНЗУРА ЗА ОДРЕДЕНИ МЕДИУМИ: Владата секојдневно комуницира со околу 700 медиумски работници и повеќе од 230 медиуми, во вонредна состојба обезбедена е онлајн комуникација, секој може да постави прашање преку интернет и ќе добие одговор!

Владата на Република Северна Македонија има обврска да обезбеди навремено, точно и целосно информирање на граѓаните во секое време. Оваа одговорност...

Повеќе

(ВИДЕО) СИТЕЛ - 30 ГОДИНИ МЕДИСКИ ГРОБАР НА МАКЕДОНИЈА!!!

Линк до видеото, овде.

Повеќе

БРАВО: МОБИЛНИ ТИМОВИ ЗА ПОМОШ И ПОДДРШКА НА ЦРВЕН КРСТ И ДОБРОВОЛЦИ ВО ГАЗИ БАБА ИМ ПОМАГААТ НА СТАРИТЕ И ИНВАЛИДИТЕ

Општина Гази Бабазаедно соЦрвен крст на Република Северна Македонија-Општинска организација Гази Бабаформира мобилни тимови за помош и поддршка на с...

Повеќе

СИТЕ ОПШТИНИ СЕ ФРЛИЈА НА РАБОТА И МАКСИМАЛНО СЕ ДЕЗИНФИЦИРА СЕКОЈА УЛИЦА ВО ЗЕМЈАВА

Повеќе

ЗАЕВ ЗАМОЛИ: СИТЕ ОНИЕ КОИ ИЗДАВААТ СТАНОВИ, ДА ПОКАЖАТ РАЗБИРАЊЕ ОВИЕ ДВА МЕСЕЦИ КОН СВОИТЕ КИРАЏИИ АКО ЗАДОЦНАТ СО КИРИЈАТА

- Ги замолувам сите оние кои издаваат станови на кираџии да имаат разбирање овие два месеци ако кираџиите задоцнат со плаќањето на киријата. Да пока...

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИ ЛОШИ ВЕСТИ ОД ФИЛИПЧЕ: ЈА ИМАМЕ И ПРВАТА ЖРТВА, ЖЕНА ВО КУМАНОВО ПОЧИНАЛА ОД КОРОНА ВИРУС!!!

Повеќе

ХАХА, КОМЕДИИ ОД БЕЛАТА ПАЛАТА, НАМЕСТО ДА МУ ЧЕСТИТААТ НА ЗАЕВ ТИЕ СЕ ЗАПЛЕТКАА ВО ВЛАКНАТА ВО ЈАЈЦЕТО: СЕ БУНАТ ШТО ЗАЕВ ЌЕ НАМАЛУВАЛ ПЛАТИ НА БУЏЕТАРИ, АМА БАРААТ ДА ДЕЛЕЛ ОТКАЗИ И ДА ОСТАВЕЛ БУЏЕТАРИ НА УЛИЦА БЕЗ НУЛА ДЕНАРИ?!?!

Повеќе