Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

КОЈА ЕПСКА ЗАМЛАТОТИНА: ВЛАДАТА СО ПОМОШ НА АВСТРИЈА УСПЕА ДА ГО ЕВАКУИРА ВЛАДЕ МИЛЧИН И УШТЕ 3-ЦА МАКЕДОНЦИ КОИ ВО СРЕД КОРОНА ПАНДЕМИЈА ЗАМИНАЛЕ ЗА ПЕРУ, ЈУЖНА АМЕРИКА, НА ДРУГИОТ КРАЈ ОД СВЕТОТ!

МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добра...

Повеќе

МНР РЕАЛИЗИРА МАСИВНА ОПЕРАЦИЈА НЕВИДЕНА ДОСЕГА: Со два лета од Виена и Базел пристигнуваат 360 граѓани, ќе бидат префрлени во државен карантин, досега вратени 1800 наши државјани!

Со организираните хуманитарни авионски летови од Виена и Базел денеска се очекува во земјава да пристигнат вкупно 360 наши државјани кои потоа со ...

Повеќе

ГАЗИ БАБА ЕПТЕН СЕРИОЗНО СЕ ФРЛИ ВО ДЕЗИНФИЦИРАЊЕ НА УЛИЦИТЕ КАКО ДЕЛ ОД БИТКАТА ПРОТИВ КОРОНА

Повеќе

НАРОДОТ НЕ ВЕРУВА ВО ЛАГИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ: Над 80% од граѓаните задоволни од работата на Филипче

Над 80% од граѓаните се задоволни од работата на Министерот за здравство Венко Филипче во однос на кризата со корона вирусот. Вакви податоци дава на...

Повеќе

(ВИДЕО) ДРЖАВЕН ИНСПЕКТОРАТ УТВРДИ: ОХРИДСКИТЕ ЛЕКАРИ ГИ ПРЕКРШИЛЕ ПРОТОКОЛИТЕ И НЕ И ДАЛЕ МЕДИЦИНСКА ПОМОШ НА ПОЧИНАТАТА ЖЕНА

Повеќе

ЛЕЛЕ ОВА МОРА ДА ГИ ПЕЧЕ ВМРОВЦИТЕ КАКО СОЛ НА РАНА - ДУРИ И ВМРОВСКАТА СИТЕЛ ПРИЗНАВА - Анкета на Детектор: Над 90 отсто од граѓаните ги поддржуваат владините мерки против короната

Речиси сите, или поточно над 90 отсто од испитаниците во анкетата на емисијата Детектор на телевизија Сител, ги поддржуваат и ги сметаат за исправ...

Повеќе

ВЛАДАТА ПРОДОЛЖУВА ДА ГИ ПРИБИРА НАШИТЕ ОД ЦЕЛ СВЕТ ЗАГЛАВЕНИ ПО АЕРОДРОМИ: Со летот од Бон вратени 180 наши државјани

Државјани на Република Северна Македонија кои се пријавени за хуманитарните летови се очекува денеска да пристигнат во земјава со летови од Ви...

Повеќе

ЌЕ СЕ ОБРАТАТ СТОЛТЕНБЕРГ И СПАСОВСКИ: Денеска во 15 часот македонското знаме ќе се развее во седиштето на НАТО во Брисел и во централната команда во Вирџинија, САД

Во седиштето на НАТО во Брисел денеска ќе се одржи свечената церемонија на кревање на македонското знаме покрај знамињата на останатите земји ...

Повеќе

(АУДИО) БОРЧЕ ГЕОРГИЕВСКИ: Здравјето на граѓаните на Општина Гази Баба е наш врвен приоритет

➡️Општинскиот кризен штаб активно ја следи состојбата со корона вирусот.➡️Гази Баба ги дезинфицираше училиштата, верските објекти, просториите на оп...

Повеќе

Од денеска Поликлиниката Чаир, а до крајот на неделава и „Млин Балкан“ ќе врши тестирања за Ковид 19

Тестирање за коронавирусот од денеска во Скопје ќе се врши во Поликлиника Чаир, а до крајот на неделава и во Поликлиниката „Млин Балкан“...

Повеќе

ЕСМ: Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица

ЕСМ соопшти дека нивниот хотел „Молика“ на Пелистер од денеска ќе биде државен карактин за 90 лица кои ќе се вратат назад во земјава...

Повеќе

АВИЦЕНА ГИ ПОСРАМИ СИСТИНА И ЖАН МИТРЕВ: Располагаме со 5.000 тестови за корона вирус, сите на сметка на лабораторијата

Во интерес на заштита на јавното здравје, Авицена Лабораторија, како лабораторија која целосно ги исполнува сите светски норми и стандарди за овој т...

Повеќе

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД КУМАНОВО РЕШЕНИ ДА УМРАТ САМО ПЕНЗИЈА ДА ЗЕМАТ ПОЛА СААТ ПОРАНО

Повеќе

Тиго Фајнанс воведува олеснувања на условите за отплата на кредитите за своите клиенти

Тиго Фајнанс активно ги следи случувањата и мерките поврзани со појавата на Корона вирусот во нашата земја и активно ги применува препораките за спр...

Повеќе

АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ФРЛИЈА НА ПЛАЖИТЕ ВО ФЛОРИДА ВО СРЕД КОРОНА АРМАГЕДОН

Повеќе