Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

ОВА Е НОВАТА ХЕРОИНА И СПАСИТЕЛ НА НАРОДОТ - БОМБА ОД ГУВЕРНЕРКАТА БЕЖОВСКА: ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ СЕГА ИМААТ ПРАВО ДА ДОЦНАТ 6 МЕСЕЦИ СО ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ ЗА КРЕДИТИ, БАНКИТЕ НЕМА ДА СМЕАТ ДА АКТИВИРААТ БЛОКАДИ ИЛИ ИЗВРШИТЕЛИ!

Ангеловска-Бежоска: Можностите за промена на договорните услови се поповолни за засегнатите граѓани од мерка само со мораториум, се работи на уредба...

Повеќе

ВО ЖИВО: ОБРАЌАЊЕ ДО ЈАВНОСТА НА ВИЦЕ ПРЕМИЕРКАТА РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА

Повеќе

Сите хотели кои имаат над 50 легла можат да се пријават за државни карантини - ќе добиваат до 10 евра по легло на ден

Соопштение од Владата на Република Северна Македонија: Јавен повик за изразување интерес за хотелите во државата кои имаат над 50 легла, ...

Повеќе

До 18 часот денеска да се пријават сите граѓани кои сакаат да се вратат во земјава

До 18 часот денеска сите македонски граѓани заглавени во меѓугранични простори или на аеродроми да се пријават во најблиското конузларно преставништ...

Повеќе

Со авионско фрлање 35.000 литри вода од двата канадера вчера неколку часа се гаснеше пожарот над Марков Манастир

Авионите на Дирекцијата за заштита и спасување денеска авионски исфрлија 35.000 литри вода за да помогнат во гаснењето на пожарот во село Осин...

Повеќе

Два силни земјотреси го погодија Загреб утрово, оштетени згради, има повредени

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди утрово Загреб во 6:24 часот, проследен со уште еден потрес со јачина од пет степени, објави Европ...

Повеќе

ВЛАДАТА ИЗРАБОТИ СЦЕНАРИО ВО СЛУЧАЈ ДА СЕ РАЗБОЛАТ ПРЕМИЕРОТ И МИНИСТРИТЕ, АРМИЈАТА ОД ДЕНЕСКА ИЗЛЕГУВА НА УЛИЦИТЕ ДА МУ ПОМАГА НА МВР ОКОЛУ ПОЛИЦИСКИ ЧАС, ВЛАДАТА НАРЕДИ НА ДИК СОПИРАЊЕ НА СИТЕ ИЗБОРНИ АКТИВНОСТИ, БАНКИТЕ ЗАДОЛЖЕНИ ДА ДЕЛАТ ПЕНЗИЈА НА 28-МИ МАРТ...

Од 25 седница на Владата: Донесена е Одлука за забрана за движење од 21:00 до 06:00 часот; Уредба за прекин на сите дејствија за спроведување на и...

Повеќе

ПЕТРЕ МАЈКА И РАСПЛАКА НА КОРОНАТА ВО СКОПЈЕ, ЦЕЛА МАШИНЕРИЈА ВПРЕГНАТА ВО ДЕЗИНФИЦИРАЊЕ НА УЛИЦИТЕ НА СКОПЈЕ

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ ОБЗНАНИ: ОД УТРЕ СЕ ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 21 ДО 06 ЧАСОТ СЕКОЈ ДЕН!

Повеќе

Информирајте се за коронавирусот или пак пријави се за земање на брис на бесплатниот телефон 0800 002 03

По денешната прес-конференција, министерот Венко Филипче на социјалните мрежи го објави бесплатниот телефонски број за информации за коронавирусот: ...

Повеќе

Богојески: Сега не е време за критики, туку за мобилизација

Сега не е време за критики, сега е време за мобилизација и сите да помогнеме колку можеме и како што знаеме и умееме, вели во изјава за „Фокус...

Повеќе

(ВИДЕО) Вонредно обраќање на претседателот на Владата Оливер Спасовски во 20 часот

Повеќе

БОМБА НА ТЕЛМА: Владата воведува полициски час од 21 до 6 часот наутро

Комисијата предложила сет мерки за спречување на ширењерото на корона коронавирусот: Полициски час од 21 до 6 часот; Од 6 до 21 часот забрана за с...

Повеќе

(ВИДЕО) МЛАДА ДЕВОЈКА ВО АНГЛИЈА КОЈА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ ГИ ПРЕДУПРЕДУВА МЛАДИТЕ ДЕКА КОРОНА МОЖЕ ДА НАПАДНЕ СЕКОГО!

Тара Ленгстон, 39 годишна девојка од Англија која што едвај дише заради Коронавирусот, објави видео за да ги предупреди оние кои мислат дека н...

Повеќе

Филипче со совети за правилна домашна самоизолација: Редовно проветрувајте ги просториите

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели совети како правилно да се самоизолирате. „Ра...

Повеќе