Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Филипче со совети за правилна домашна самоизолација: Редовно проветрувајте ги просториите

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели совети како правилно да се самоизолирате. „Ра...

Повеќе

КОРОНАТА ЌЕ НАПРАВИ ГОЛЕМА ЕКОНОМСКА КРИЗА: Полицијата и УЈП го затворија пазарот во Шуто Оризари, и тие Роми што имаа работа во земјава останаа без приход

Државниот пазарен инспекторат во заедничка акција со УЈП и Интервентната полиција го затворија отворениот пазар во скопската населба Шуто Оризари. ...

Повеќе

(ВИДЕО) ГУВEРНЕРКАТА БЕЖОВСКА: Ние не може да им наредиме на банките да ги паузираат ратите од кредитите, но им даваме можности самите тие да го направат тоа на своја иницијатива

Пакетот на можности за привремено олеснување на финансискиот товар на кредитокорисниците, коишто веќе се соочуваат или во наредниот период би можело...

Повеќе

Зошто ВМРОВЦИТЕ во секој тендер гледаат криминал? Затоа што они се така програмирани, тоа им е деформација!

Многу ми се интересни вмровците, не утепаа со пресови со разни сценарија и шпекулации како министри на СДСМ местеле тендери и ќарувале големи суми од ...

Повеќе

ОД ДЕН НА ДЕН СЕ ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Нови девет заразени во земјава, вкупно сега се 85 заразени од кои 1 во критична состојба а 2-ца се со тешка пневмонија

Министерството за здравство информира дека се регистрирани девет нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова бројката на дијагностицирани пациенти...

Повеќе

СЕ ЗАТВОРААТ ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА ВО ЦЕЛАТА ДРЖАВА

Повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ СО АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА ДА НЕ СЕ ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Во услови на карантин и самоизолација, во кои се наоѓаат повеќе наши сограѓани, социјалните медиуми и онлајн медиумите се медиуми од кои добиваат ин...

Повеќе

(ВИДЕО) ЕЧАТ СИРЕНИ НА АМБУЛАНТНИ ВОЗИЛА ВО ЊУЈОРК: По 2-ца Њујорчани умираат од Корона на секој час!

Жителите од градот велат дека волку сирени за брза помош се слушале само за време на терористичките напади пд 2001-ва. Градот е во општа паника од ...

Повеќе

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Можеби за некого да изгледа претенциозно зошто еден важен дел од јавноста се занимава со она што го зборува и прави номенклатурата во ВМРО-ДПМНЕ...

Повеќе

(ВИДЕО) ТИПИЧЕН МАКЕДОНЕЦ: НЕ МИ Е ГАЈЛЕ ДАЛИ ЌЕ ЗАКАЧАМ КОРОНА!

Повеќе

ДИМИТРОВ: ПРАВИМЕ НАПОРИ ЕУ ДА НИ ДОЗВОЛИ 58 МИЛИОНИ ЕВРА КОИ НИ СЕ ДОДЕЛЕНИ ОД ЕУ ФОНДОВИ ЗА РЕФОРМИ ДА ГИ ПРЕНАСОЧИМЕ ВО БИТКАТА СО КОВИД 19!

- Имаме 58 милиони евра од ЕУ фондови доделени за реформи и сега правиме напори ЕУ да ни дозволи овие пари да ги искористиме за борба против Ковид 1...

Повеќе

БОМБА НА ДИМИТРОВ: КОГА ИМ КАЖАВМЕ НА 100-ТЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО ИСТАНБУЛ ДЕКА ЌЕ БИДАТ ВО КАРАНТИН КОГА ЌЕ СИ ДОЈДАТ ДОМА, СИТЕ СЕ РАЗБЕГАА, НИКОЈ НЕ СЕ КАЧИ НА АВИОНОТ!

- Вчера организиравме со пријателска Црна Гора заеднички лет од Истанбул до Подгорица за наши околу 100-тина заглавени во Истанбул коипотоа со автоб...

Повеќе

(ВИДЕО) ДИМИТРОВ: НИЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ АВИОНИ ЗА ЗАГЛАВЕНИТЕ 2300 ГРАЃАНИ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ, ТИЕ ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАТ КАРТАТА, НИЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ ХРАНА ВО КАРАНТИН

Повеќе

МОН апелира сите универзитети да се обидат да воведат онлајн настава

Од понеделник сите високообразовни установи во земјата да воведат онлајн настава со цел да продолжи академската година и студентите да го совладуваа...

Повеќе

РАЗВОЈОТ НА АВИОНИТЕ ВО ИЗМИНАТИТЕ 20 ГОДИНИ ПРИКАЖАН САМО НА ЕДНА СЛИКА

Помалиот е Боинг 737 развиен пред 30 години, поголемиот е Боинг 777 развиен пред неколку години.

Повеќе