Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

СРЕДБИТЕ ПРЕД ЗГРАДА ПРИЛАГОДЕНИ НА КОРОНА ЕПИДЕМИЈАТА

Повеќе

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ РАСПРАВА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС; ТИМОТ НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЌЕ ГО БРАНИ ПРЕДЛОГОТ НА СЕДНИЦА НА ВЛАДА!

Владата на денешната седница ја задолжи Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да подготви детален писмен предлог со мерки ...

Повеќе

Од 24-тата седница на Владата: Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија да направат детален оперативен план за спроведување на најстроги рестриктивни мерки со цел спречување, внесување и ширење на коронавирусот; Сите лица што не ја почитуваат мерката за самоизолација ќе бидат спроведени во државен карантин

На денешната 24-та седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и усвои Записникот од Петтиот состанок на Главниот координативен кри...

Повеќе

ЕВЕ ГО И ЛОГОТО НА НОВАТА КОАЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: ВМРО ДПМНЕ И КОРОНА ПОТПИШАА ДЕНЕСКА НА ГРОБИШТАТА ВО БУТЕЛ, КОРОНА ЌЕ УБИВА, ВМРО ЌЕ ЖНЕЕ ПОЕНИ!

Повеќе

НОВА КОАЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: ВМРО ДПМНЕ И КОРОНА ПОТПИШАА ДЕНЕСКА НА ГРОБИШТАТА ВО БУТЕЛ, КОРОНА ЌЕ УБИВА, ВМРО ЌЕ ЖНЕЕ ПОЕНИ!

Повеќе

Спасовски на ФБ: Хуманитарни летови за граѓаните затекнати во други држави, по враќањето во карантин

– Ќе се подготви посебен план за хуманитарни летови за граѓаните кои се затекнати во други држави, но по враќањето во земјава тие ќе тре...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Ве молам, не ги отпуштајте работниците, државата ќе помогне!

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во „Click Plus“ наТВ21порача да не се отпуштаат работниците затоа што Владата ќе помогне. „Ве молам ...

Повеќе

(ВИДЕО) Градоначалникот на Прилеп, Јованоски: Ќе произведуваме еко-маски, сообраќајната полиција врши дополнителен надзор на луѓето кои влегуваат во Прилеп

Во телефонско јавување на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ имаше градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски кој зборуваше...

Повеќе

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Се замрзнува цената на лимон, портокал, мандарини, грејпфрут и клементина

На предлог на Министерството за економија, Владата на Северна Македонија на денешната седница донесе Одлука за замрзнување на цените на лимон, порто...

Повеќе

Банките подготвени да понудат поповолни услови за постојните кредити

– Македонската банкарска асоцијација вечерва соопшти дека нејзините членки се подготвени да излезат во пресрет на сите барања од граѓани...

Повеќе

УШТЕ 6 НОВИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА, БРОЈКАТА СЕГА СЕ ИСКАЧИ НА 76 БОЛНИ ОД КОРОНА!

Министерството за здравство информира дека попладнево се дијагностицирани 6 лица позитивни на коронавирус. Со ова вкупната бројка на регистрирани ...

Повеќе

ЗА ОВОЈ НАРОД САМО СТАП, КАЗНИ И ЗАТВОР: За 24 часа поднесени 33 кривични пријави и едно известување, на 36 сторители во врска со непочитување на мерките, односно здравствените прописи за епидемијата Ковид – 19

Во периодот од 7 часот вчера до 7 на денеска, од сите Сектори за внатрешни работи вкупно се поднесени 33 кривични пријави. ОВР Гостивар-Надворе...

Повеќе

СКЕЧ НА ДЕНОТ НА ТЕМА КОРОНА

Повеќе

ЕЈ ЛУЃЕ, БИДНА, ПОСЛЕ 30 ГОДИНИ ТЕШКА БИТКА: Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување кон НАТО!

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување на земјава кон НАТО што претставува финален чекор за членството во Али...

Повеќе

ВЕНКО СЕ СПРЕМА ЗА ЦРНО СЦЕНАРИО: КОНТАКТИРАНИ СИТЕ ПЕНЗИОНИРАНИ ЛЕКАРИ, МОЖНО Е ВО БОЛНИЦИТЕ ДА СЕ АКТИВИРААТ И СТУДЕНТИТЕ ПО МЕДИЦИНА!

Во борба против корона вирусот ќе се вклучат и пензионираните лекари и студентите по медицина, доколку се јави потреба за тоа. Техничкиот премиер Ол...

Повеќе