Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

БОМБА ОД НАРОДНА БАНКА: ОД ДЕНЕСКА БАНКИТЕ И ШТЕДИЛНИЦИТЕ СЛОБОДНО МОЖЕ ДА ГИ ПАУЗИРААТ ВРАЌАЊЕТО НА РАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ НА ФИЗИЧКИТЕ И ПРАВНИТЕ ЛИЦА!!!

Соопштение Донесени регулаторни измени: Се овозможува поголема флексибилност за банките и штедилниците заради олеснување на финансискиот товар на к...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Од денеска фабриките Албатрос и Дик Фагус ги ставија на располагање дел од своите капацитети како помош во шиењето на заштитните маски

Повеќе

НЕЗАВИСЕН СИНДИКАТ НА ПОЛИЦИЈАТА БАРА ПРИПРАВНИЦИТЕ ДА ДОБИЈАТ ПОЛИЦИСКИ ОВЛАСТУВАЊА

Со оглед на прогласувањето на вонредна состојба на територијата на државата, а со цел зајакнување на капацитетите на министерството за внатрешни раб...

Повеќе

ВЛАДА: Пријавете угостителски објекти во кои има гости и драстично покачени цени на основни продукти и средства за дезинфекција

Повеќе

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на негово барање, вчера и денес имаше телефонски разговори со своите колеги, министрите за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, Албанија, Гент Цакај, Бугарија, Екатерина Захариева, Црна Гора, Срѓан Дармановиќ и Австрија, Александер Шаленберг. Во фокусот беше олеснување на процесот на поврзување (интерконективноста) меѓу земјите во периодот на кризата, со крајна цел, помош на граѓаните.

Заеднички беше констатирано дека ќе се вложат максимални сили за справување со предизвиците со кои се соочува светот заради панедемијата, со главен ...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ВО ЖИВО: ТРИ НОВИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА, ПАЦИЕНТКАТА ШТО БЕШЕ НА МАШИНИ Е ВО КРИТИЧНА СИТУАЦИЈА И СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ!!!

Повеќе

Министерот Филипче ќе излезе на прес во 15 часот, ќе одговара на преку 50 прашања пратени по мејл од сите медиуми

Министерот за здравство, Венко Филипче во 15 часот ќе одржи прес конференција.

Повеќе

ШОКАНТНА СТОРИЈА НА А1ОН: Луѓе кои биле во контакт со заболени, заглавени се дома со симптоми на Ковид-19, нема кој да дојде да им земе брисеви

Лица кои имаат симптоми на коронавирусот, а претходно биле во контакт со заболени од Ковид-19, заглавени се во своите домови со висока температура...

Повеќе

ШЕФОТ НА НАТО ГО ИЗВЕСТИ ПРЕМИЕРОТ СПАСОВСКИ ДЕКА Е ДОЈДЕНО ВРЕМЕТО ДА ГО ПРАТИМЕ НАШИОТ ПРОТОКОЛ ВО САД СО ШТО СТАНУВАМЕ 30-ТА ЧЛЕНКА НА НАТО АЛИЈАНСАТА!!!

Повеќе

Да, Венко Филипче е фантастичен, но знаете ли кој е виновен за тоа?

Венко Филипче е најдобриот министер за здравство кој сме го имале. Смирен, со челични нерви, интелигентен, вреден, самиот успешен доктор, значи потков...

Повеќе

Најголем дел, околу пет илјади работници од Дрекслмаер во Кавадарци од понеделник ќе користат платен одмор од две недели

Најголем дел од околу пет илјади работници од Дрекслмаер од понеделник ќе користат одмор. Од фабриката потврдуваат за МИА дека од следната седмица...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА: СИТУАЦИЈАТА ВО СВЕТОТ Е СТРАШНА, ОВДЕ СЕ РАБОТИ ЗА ЖИВОТ И СМРТ НА НАШИТЕ НАЈБЛИСКИ!!!Ајде заедно да им помогнеме на институциите, на јавното здравство, преку наш личен пример, преку лична одговорност. Да останеме дома, да нема никакви собири, да користиме средства за дезинфекција и често да миеме раце!

Почитувани граѓани, Живееме во тешко време кога сите заедно делиме иста мака и сме исправени пред предизвикот заеднички да се избориме. Зато...

Повеќе

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ: Во периодот од 16.03.2020 до 15.04.2020 сите денарски налози за физички лица пуштени кон резиденти преку Интернет банка и мБанка на Комерцијална банка АД Скопје ќе бидат бесплатни

Мерката се воведува со цел корисниците да бидат насочени кон користење на алтернативните канали и максимално да избегнуваат посета на експозитурите,...

Повеќе

ГДУ: Партиите да ги вратат милионите евра во буџетот што ги земаа од истиот, да се престане со исплаќање на плати на пратениците а средствата Владата да ги насочи кон здравствениот систем

ГДУ предлага неколку мерки со цел финансиски да се помогне здравствениот систем - Да се престане со исплаќање на плати на пратениците кои така или ...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ: Дезинфекција на улици во Батинци и главниот пат кон Дрисла

Повеќе