Одберете локација на пристап

Договорот на Град Скопје со фирмата „Воденица“ е на 20 години и истекува 2035 година, а на другите два бродови договорите се на десет години и истекуваат во 2026 и 2027.(Фото: Ѓ.Личовски) Бродови во коритото на реката Вардар во
Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи ја назначила Анета Томева за директор на Центарот за социјални работи во Штип. Томева инаку е во блиски роднински врски со Јохан Тарчуловски. Нови директори добија и Центрите за социј
Зајакнувањето на службите за Итна медицинска помош (ИМП) е еден од приоритетите на Министерство за здравство и во завршна фаза е постапката за обезбедување и дистрибуција на 65 нови санитетски возила, како донација од Кина, од кои поголем бро
Проф. Људмил Спасов, претседател на Советот за македонски јазик, кој е предлагач на измените, изјави дека две години работеле на создавање на, како што рече, практично нов закон за доусовршување на македонскиот јазик, ко
Партијата за Движење на Турците (ТХП) под мотото "сите заедно, насекаде" продолжува со серијата средби низ целата земја. Под водство на претседателот на партијата Енес Ибрахим и раководството на ТХП вчера во домот на култура во Кичево беше органи
“БиХ, во споредба со другите земји од регионот, е на прво место во прекршочни постапки. Втората најнедисциплинирана земја е Србија, додека сите други земји во регионот се прилично агилни и активни во енергетските реформи, со тоа што Црна Гора
Новиот вирус, од кој досега живот загубија девет лица во Кина, може да се адаптира и да мутира, и поради тоа е тешко да се држи под контрола епидемијата. Во обид да се анализара ситуацијата и да се прогласи „вонредна состојба во свето
Неколку функционери од владата на Груевски ја напуштија политиката и станаа угостители. Директорот на МЕПСО и долгогодшен претседавач на Општина Центар покрај луксузниот хотел Солун на улица Македонија, неодамна, како што објавија медиумите отворил
Неговото столче остана празно во судницата. Тони Трајковски кој ја управуваше општина Гази Баба, а стана обвинет за рушењето на комплкесот „Космос“ морал да остане дома бидејќи е болен тврдеше неговиот адвокат во судницата. Судечкиот с
Адвокатите на Груевски, во барањето навеле дека Апелацискиот суд одлучувал за дело што застарело, односно дека апсолутната застареност настапила при телефонскиот разговор на Груевски со Јанкулоска, или при исплатата на „мерцедесот“, а н
Апелациониот суд ќе одлучува по барањето на Камчев в четврток. - Од сведочењето на Орце Камчев на судењето за „Рекет“ на 6 декември (Фото: К. Попов) Бизнисменот Орце Камчев, осомничен во истрагата „Империја“ од стра
Пет милиони евра ќе се инвестираат во штипската филтер станица со цел да се приспособи за добивање на вода од хидросистемот Злетовица. Ова денеска го објави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски при посетата и обик
– Семејството Јованови од Велес ќе добијат еднократна парична помош од Министерството за труд и социјална политика, а ќе биде разгледана и можноста за користење на правото за социјална пензија или годишен миимален приход. Ова го соопшт

ЕВЕ ЗОШТО ЈОЦИ И ГЕРО ПО ВТОР ПАТ ГО АПСАТ ТОМЧЕ КЕЖАРОВСКИ: Направете го првиот чекор уапсете го Јордан Орце Камчев за давање поткуп

Томче Кежаровски напиша текст за Орце Камчев пред неколку денови и веднаш стигна жестока хајка од Јоци со напади кон него и неговото семејство: &bd...

Повеќе

ВЕЛИЈА: Ќерка ми и синот беа осудени на вкупно 16 години затвор за два пати платена фактура од 13 000 евра за роба од Хрватска однесена во Турција

- Само да ви дадам една споредба за сумите кои сега ги слушаме во бомбите за тие десетици милиони евра, моите деца, синот и ќерката беа осудени на 1...

Повеќе

Премиерот Заев по повод Меѓународниот ден на Бошњаците: Бошњачката заедница дава огромен културен и економски придонес за развој и просперитет на нашата земја

Повеќе

ВЕЛИЈА: Се каам што бев толку жесток спрема власта на Груевски, претерав, тоа предизвика преголем бес и жестина од ВМРО ДПМНЕ, се почувствуваа смртно загрозени!

- Јас не се согласував со Груевски и неговата идеја за 2014-та, но тоа мое лично мислење пренагласено го внесов во телевизијата и тргнав премногу бр...

Повеќе

(ВИДЕО) СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВОСПОСТАВИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО 4 НОВИ ЗЕМЈИ: Монако, Сан Марино, Ерменија и Тунис

Четири нови пријатели, мостови и можности pic.twitter.com/mFhMTS9x8I — Никола Димитров (@NDimitrovMK) September 29, 2019

Повеќе

ПЕТАР КОЛЕВ: СДСМ ДА СОБЕРЕ ХРАБРОСТ КАКО ШТО ГО СМЕНИ ИМЕТО, ТАКА И ДА ГИ НАМАЛИ БРОЈОТ НА ПРАТЕНИЦИ И МИНИСТРИ И ДА ВОВЕДЕ ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА!

Повеќе

ВЕЛИЈА: Шест месеци пред да ме уапсат, УЈП најде околу 20 000е неплатен данок, кога решија да ме апсат тие 20 000 преку ноќ станаат 9 милиони евра?!?!

- Шест месеци пред да ме уапсат УЈП влезе во А1 и моите компании и најдоа околу 20 000е неплатен данок, но кога потоа решија да ме апсат тие 20 000 ...

Повеќе

ВЕЛИЈА: И јас можев да избегам од земјава и другите околу мене да го јадат стапот, но не сум јас како Груевски!

- И Јас можев да избегам од земјата и да ги оставам другите околу мене да скапуваат по затвори, но не сум јас како Груевски, храбро останав тука и г...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: Се ќе биде појасно и за граѓаните и за државата по второто сведочење на Верушевски кое ќе биде за неколку денови, на 10-ти октомври

Глас на Америка:Во неодамнешното сведочење, поранешниот разузнавач Верушевски рече дека материјалите од прислушуваните разговори биле модифицирани и...

Повеќе

(ВИДЕО) МИТЕВСКИ: Бомбите ми беа нудени и на мене но не ги прифатив затоа што не сакав режимот на ВМРО да падне, многу беше добар тој режим и работам и ден денеска да се врати!

Повеќе

ФОН УНИВЕРЗИТЕТ: Започнува аплицирањето за магистерски студии со двојни дипломи со Cife од Франција и UMEF Универзитетот од Швајцарија. Аплицирај веднаш!

Повеќе

СЕФЕР НАЈАВИ: НАЈГОЛЕМАТА БИБЛИОТЕКА И ЧИТАЛНА НА БАЛКАНОТ ЌЕ БИДЕ НА ФОН УНИВЕРЗИТЕТОТ!

Sefer Canoski Наскоро....Најголемата библиотека во регионот на универзитетот ФОН— atFON University.

Повеќе

МИЛЕНКО ГО ПРЕДУПРЕДУВА МИЦКОВСКИ: Геро ќе те предаде многу брзо, џабе се ослонуваш на неговите услуги!

Линк до колумната на Дудинка, овде.

Повеќе

МИЛЕНКО СЕ ПОФАЛИ ДЕКА ЌЕ УЧЕСТВУВАЛ ВО ФОРМИРАЊЕТО НА РУСКА ШПИОНСКА МРЕЖА НА БАЛКАНОТ!

Миленко Неделковски Доцна синојка, на маргините на дебатата на тема "Слобода на говор и медиумите во 21-от век", се кристализира ...

Повеќе

МИЛЕНКО ГО НАВРЕДУВА ИЗГЛЕДОТ НА ЗАЕВИ, А 12 ГОДИНИ МУ ГИ БАЦУВАШЕ СТАПАЛАТА НА ПАТОРОТ

Грујо беше најсмешно облечен и човек со најсмешен изглед, одеше како паја патак и во главата беше комичен со тоа носот и коцкесктата лејка. Но Миле...

Повеќе