Одберете локација на пристап

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека образложението зошто вчера законот бил прескокнат е што требало дополнителна консултација со институциите затоа што зем
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска одговараше на прашања од пред гимназијата „Никола Карев“. Тој беше запрашан за уништените јавни површини во некои делови од градот и ситуацијата со склучениот договор со фирма за чи
Заедно со работодавачите, работниците, синдикатите и стопанските комори заеднички донесовме одлука дека економијата сега може да издржи минимална плата од 14.500 денари и тоа сега се случува, истакна потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на прог
Дали бизнис-интересот и долгорочниот економски бенефит од извозот на сув цвет од канабис се главниот мотив во моментот овој закон да помине пред Собранието, а регулативите за корисниците и за пациентите ќе почекаат подобри времиња, дебатираа минист
„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат резултат на дневнополитички договарања. Подобро да не се донесе закон отколку да се
Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во Собранието. Кусо по почетокот претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата образложувајќи
Од СДСМ велат декаобвинувањатана Игор Јанушев оти власта на свои фирми им поделила 31 лиценца за одгледување канабис се само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека дека партијата на Христијан Мицкоски е целосно
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека информациите објавени денеска во италијанскиот весник „Ла Верита“ каде се обвинува за учество во изборни нерегуларности во 2014 година, се дел од алатките кои се користеле врз него тогаш како лидер н
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски ги прими учениците, основци кои во рамки на 16-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и тр
1. Дали затоа што не дојде на директорското место наместо на Трајцевски (демек тоа му било директно ветено од Заев)?! 2. Дали затоа што наводно Бизнисот трпел во Македонија. Па тој ако продолжи со таа неговата кабловска Тотал, 99 % само српски кан
Најмалку 21 лице загина, додека 1.030 се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер што го погоди источниот турски град Елазиг, јави Анадолија. Дирекцијата за управување со вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека епицентарот на
Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба. Сепак, ќе биде закажана јавна расправа за законот. Па ќе видиме дали и од неа
Повеќе од една десетина од буџетот на Град Скопје за 2020 г. е предвиден за автоцентрични сообраќајни решенија. Буџетот на секторот за животна средина е преполовен во споредба со 2019 г. ЈСП се субвенционира со 8 милиони евра, а нема никаква сеопфа

(ВИДЕО) БОМБА НА ЦИПРАС: Ќе беше голем злостор ако не ја пуштевме Северна Македонија во НАТО и ЕУ, ќе се распаднеше во војни и крв до колена!

Повеќе

АКО ВИ СЕ РАБОТИ И АКО САКАТЕ ЧЕСНО ДА ЗАРАБОТИТЕ ГОЛЕМИ ПАРИ И ДА СЕ ПРОШТЕТАТЕ НИЗ СВЕТОТ - АПЛИЦИРАЈТЕ ЗА РАБОТА НА БРОД!

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА ЕКОНОМИСТ: Мојот најголем проблем како политичар е што ние како луѓе брзо се навикнуваме на подобриот живот и брзо забораваме како се живееше во земјава пред неколку години!

Повеќе

БРАВО: Отсега на банкоматите на Комерцијална банка можете да подигнете и банкноти од 100 денари

Земете точно колку што ви треба! Отсега на банкоматите на Комерцијална банка можете да подигнете и банкноти од💯денари. За почеток банкнотите од 1...

Повеќе

ЦЦЦЦ, СЕ ПРЕТЕРА КУРТОН НОВИНАРСТВОТО - ГЕРО ПОБРЗА ДА ЈА СПРЕМИ ЈАВНОСТА ПРЕД ДОБИВАЊЕТО ДАТУМ: ТОА ЌЕ БИЛО ГОЛЕМ ПОРАЗ ЗА ЗАЕВ И СДСМ И ДУИ?!?!?!

Добивањето датум за преговори од ЕУ и старт на преговорите ќе било голем пораз за Заев, СДСМ и ДУИ?!?! Ова во најновата колумна го пишува најновиот ...

Повеќе

БРУТАЛНИ КЛЕВЕТИ ОД МИЛЕНКО КОН ДЕДО НАУМ, ВРЕМЕ Е И СТРУМИЧКИОТ ВЛАДИКА ДА ГО ПОВИКА НА ПОМОШ И СУДОТ НА ОВОЈ СВЕТ НЕ САМО НА ОНОЈ СВЕТ

Повеќе

О БОЖЕ ГОСПОДЕ: ЧУДО СЕ СЛУЧИ НА ТЕЛМА, ДЕН ДОНЧЕВ МОРАШЕ ДА ГИ УБЕДУВА ЛУПЕВСКА И ДОКТОРОТ ОД ВМРО ДПМНЕ ДЕКА ЖАН МИТРЕВ Е ДОБАР КАРДИО ХИРУРГ!

- Абе луѓе, Жан Митрев е кардио-хирург од светски квалитет, светот не познава детски кардио-хирург, тој што е кардио-хирург тој оперира од нула до 1...

Повеќе

Нова: Помпео во Македонија носи јасна порака за Москва, Брисел, но и Скопје

Американскиот државен секретар Мајк Помпео доаѓа да ја одбележи Македонија како дел од јужното крило на НАТО. Со оваа посета завршуваат сите дил...

Повеќе

БРАВО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Комплетно реновирана Итната медицинска служба во Битола!

Попладнево во посета на Битола дојде министерот за здравство Венко Филипче, кој заедно со градоначалничката на Битола Наташа Петровска и директорк...

Повеќе

БОМБА НА ДЕН ДОНЧЕВ НА ТЕЛМА: Претходната власт цели 10 години му дала 50% поголеми квоти на Зегин за да растура на пазарот, ние таа неправда ја исправивме!!!

- Претходната власт му дала на Зегин над 50% поголеми квоти цела една декада, збориме за милиони евра годишно повеќе предност на пазарот, ние таа не...

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: ЛУПЕВСКА ПАК ЗАСТАНА НА СТРАНА НА МАФИЈАТА - ЈА БРАНЕШЕ ДИЈАМЕД, ФИРМАТА НА КУМОТ НА ГРУЕВСКИ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЦИПРАС ВО СКОПЈЕ: ГИ ПОРАЗИВМЕ НАЦИОНАЛИСТИТЕ ОД ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ЕУ МОРА ДА ЈА НАГРАДИ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА ХРАБРОСТА И ЗРЕЛОСТА!

Повеќе

БРАВО, ДОБРИ ВЕСТИ И ОД ФРАНЦИЈА: На 15-ти октомври јасна и суштинска одлука за Северна Македонија, мораме да ја поздравиме храброста на владата која направи историски чекор!!!

Францускиот државен секретар за европски прашања Амели де Моншалан при обраќањето пред Парламентарното собрание на Советот на Европа што се одрж...

Повеќе

ОВАА ФОТКА ТРЕБА ДА БИДЕ НОВО ЗНАМЕ ЗА ЗЕМЈАВА!

Повеќе

БОМБА НА ДЕН ДОНЧЕВ - ПАРИТЕ ОДАТ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА НАРОДОТ: Буџетот на Фондот во 2020 година за 100 милиони евра поголем од оној во 2018-та

Има пари за последната мерка со која се укинуваат квотите за лековите, рече директорот на Фондот за здравство Ден Дончев во вечерашната „Топ т...

Повеќе