Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

МТСП: Обезбедуваме хигиенски пакети за семејствата што живеат во супстандардни услови

Министерството за труд и социјалнаполитика информира дека во тек е дистрибуција напакети со средства за лична хигиена и за дезинфекцијазасемејствата...

Повеќе

СОСТОЈБАТА СО КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА ЕСКАЛИРА И ПОЛЕКА СЕ БЛИЖИМЕ КОН ПИКОТ НА БОЛЕСТА: Состојбата со коронавирусот во земјата до 10.00 часот - 19 новозаболени на коронавирус - бројката на дијагностицирани пациенти во земјата е 67 лица

Почитувани, Министерството за здравство информира дека вчера попладне и во текот на ноќта преку ИЈЗ на коронавирус беа тестирани 71 лице. Од...

Повеќе

О БОЖЕ ГОСПОДЕ, МИЦКОВСКИ СЕ ОГРАДИ ОД ВМРО ДПМНЕ?!?!?

Овие ВМРОВЦИТЕ се едни такви епски шарлатани што тоа не се трпи. Линк до видео во кое Мицковски се оградува од ВМРО ДПМНЕ, односно се огради од сит...

Повеќе

ГДУ: Предлагаме уште 4 мерки и препораки, кои сметаме дека треба да се воведат за поголема ефикасност во борбата против вирусот Ковид-19 а и да се намали негативниот ефект врз економијата во нашата земја

Соопштение до медиумите: Останете дома, човечкиот живот е најважното нешто! Во врска со настанатата ситуација а имено објавената вондредна состојб...

Повеќе

Заев: Државата ќе помогне и на медиумите, бидејќи компаниите ги откажуваат рекламите

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во „Click Plus“ наТВ21порача дека државата ќе им помогне и на медиумите затоа што компаниите ги откажуваат рекл...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА ЗАЕВ: Во следните три месеци нема да се плаќаат рати за кредити и нема да работат извршителите

Следува поместување на плаќањето на кредитите и одлагање на извршувањата од извршителите, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев во емисијата Клик плус н...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Подобро ќе се справивме со кризата од сите земји во регионот

Повеќе

Услугите од ПОЦ исклучиво по електронски пат во следните две недели

Јавното претпријатие „Паркинзи“ на Општина Центар од утре поради ситуацијата со коронавирусот привремено ќе ги затвори шалтерите з...

Повеќе

ФИЛМСКИ ПРЕСВРТ: ВО ДЕБАР ВИРУСОТ ГО РАШИРИЛЕ ТОКМУ ЛЕКАРИТЕ ОД БОЛНИЦАТА, СЕ СТРАВУВА ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СИТЕ ДЕЛЕГАТИ ОД КОНГРЕСОТ НА АЛБАНСКА АЛИЈАНСА

Се чувствувам добро, и покрај тоа што тестот покажа дека сум позитивен на коронавирусот, јас се уште немам никави симптоми, вели д-р. Арбен Аголи од...

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ СМИСЛИЈА НОВА ПАРТИСКА КАМПАЊА СРЕДЕ БИТКА СО КОРОНА ВИРУС

Повеќе

БОМБА НА СПАСОВСКИ: ВОДНО ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНО ПОСЛЕ 18 ЧАСОТ, ТИЕ ШТО ИЗДАВААТ ВИКЕНДИЦИ ЗА ЖУРКИ ЌЕ ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО А ЖУРКАЧИТЕ ЌЕ ОДАТ ВО КРИВОЛАК!

Водно ќе биде затворено за движење после 18 часот. Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашното гостување на телевизија Телма најави нови мер...

Повеќе

Спасовски: Kој ќе ја прекрши изолацијата ќе биде префрлен во центрите за карантин

По откриените триесетина случаи на граѓани кои не ја почитуваа наредбата за домашна изолација и беа затекнати надвор од своите домови, премиерот Спа...

Повеќе

Градоначалникот на Општина Пласница и газда на Пуцко Петрол од свој џеб на жителите им обезбеди заштитни маски и ракавици

Мобилни тимови денеска во Општина Пласница делеа 10 000 заштитни маски и ракавици, донација од градоначалникот, Исмаил Јахоски. На сите ранливи груп...

Повеќе

БОМБА ОД НИНА АНГЕЛОВСКА: Се бара начин за замрзнување на ратите на кредитите за три месеци

Нови шест милиони евра од денеска им се достапни на компаниите за бескаматни кредити за надминување на состојбата предизвикана од корона вирусот и з...

Повеќе

КАКОВ СРАМ ЗА ВМРО ДПМНЕ: Обединетите нации го демантираат Николовски!!!

Обединетите нации го демантираа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски откако на својот Фејсбук профил објави податоци и тврд...

Повеќе