Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) УРЕДНИКОТ НА ИНФОМАКС ПРОБА ДА ШИРИ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА ВРЕМЕ НА ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, ДОБИ ТАКОВ ЌОТЕК ОД ФИЛИПЧЕ ШТО ЕДНА НЕДЕЛА ТРЕБА ДА СЕ КРИЕ ВО КОЛИБАТА НА БАБА МУ!

Повеќе

КАТЕ БЛАЖЕВСКА: Николоски се претера!

Критиката е добредојдена кога е добронамерна. За жал, многу тешко може да се препознае добронамерност во вчерашните критики што ги упати п...

Повеќе

ОВА СЕ ВИКА ФИРМА КОЈА СИ ЈА САКА ДРЖАВАТА: ВЛАДАТА И СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ЗА ПРЕДВРЕМЕНО ПЛАТЕН ДАНОК КОН ДРЖАВАТА ВО ИЗНОС ОД 3 МИЛИОНИ ЕВРА!

Повеќе

Динерс Клуб ја зголеми толеранцијата за блокирање на картичката за дополнителни 30 дена

Почитувани, Во согласност со моменталната ситуација, како и со препораките и одлуките на Владата на Република Северна Македонија, Ве советуваме, ...

Повеќе

(ВИДЕО) УШТЕ ЛОШИ ВЕСТИ: ШЕСТ НОВИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА, МЕЃУ КОИ И 4 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ОД ШТИП КОЕ СЕ ЗАРАЗИЛО ВО АНГЛИЈА

Повеќе

МАКПЕТРОЛ Е ЕДНА ОД НАШИТЕ ОПШТЕСТВЕНО НАЈОДГОВОРНИ ФИРМИ ГИГАНТИ: ФИРМАТА ЌЕ ДОНИРА НА ДРЖАВАТА МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВРЕДНА 50 000 ЕВРА!

Макпетрол АД донирамедицинска опрема во вредност од 3.200.000 денари за борба против вирусот „КОВИД-19“ на Министерството за здравство ...

Повеќе

Gulf Oil испраќа апел до сите граѓани на Република Северна Македонија да ги следат препораките на Министерството за здравство, Владата на РСМ и Светската здравствена организација

Воедно ве информираме дека ги преземавме сите мерки за превенција на ширење на вирусот на сите наши бензински пумпи преку дезинфекција на целите обј...

Повеќе

Читајте ја секоја колумна на Геро многу внимателно, он во секоја колумна шифрирано дава насоки што ќе прави ВМРО ДПМНЕ една недела унапред

Треба внимателно да се читаат сите колумни на Геро затоа што секоја негова колумна е шифрирана најава што ќе прави ВМРО ДПМНЕ следните неколку денови,...

Повеќе

БОМБА ОД НАРОДНА БАНКА: ЗА НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СО СЕТ НА МЕРКИ ЌЕ ОВОЗМОЖИМЕ БАНКИТЕ ДА ГИ ОДЛОЖАТ РАТИТЕ ЗА КРЕДИТИ НА ГРАЃАНИ И ФИРМИ КОИ СЕ ПОГОДЕНИ СО КРИЗАТА!!!

Одржана седница на Комитетот за финансиска стабилност Банкарскиот систем е стабилен и банките продолжуваат со давање услуги на граѓаните и компании...

Повеќе

ЕВЕ КОЈ МУ НАРАЧУВА НА УРЕДНИКОТ НА ИНФОМАКС ДА ПИШУВА ГЛУПОСТИ ЗА БРАШНОТО

Повеќе

БОМБА НА БУЈАР ОСМАНИ: Стигна вест од Брисел, постигнат е консензус за Македонија да почне преговори со ЕУ

Од Брисел стигна вест дека е постигнат консензус за почнување преговори со Македонија, и тоа безусловни. Таа одлука чекаме да се потврди, изјави на ...

Повеќе

(ВИДЕО) НИКОЛОВСКИ: ВМРО ДПМНЕ НЕМА ДА ЈА КОЧИ НОВАТА ЕВРО ОБВРЗНИЦА ОД 400 МИЛИОНИ ЕВРА, САМО ЌЕ ВРШИМЕ МОНИТОРИНГ ЗА ШТО ЌЕ СЕ ТРОШАТ ПАРИТЕ

Повеќе

ОД ДЕН ВО ДЕН СИТУАЦИЈАТА СЕ ВЛОШУВА: Нови седум заразени од Дебар и од Скопје, досега 42, двајца болни со пневмонија

Министерството за здравство информира дека во рамките на процесот за ран скрининг на заболени од коронавирус кој започна во неколку општини, в...

Повеќе

РЕАКЦИЈА ОД КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: НЕ СЕ ТОЧНИ ИНФОРМАЦИИТЕ ДЕКА ИМАЛО ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ МЕЃУ ПРАВНИТЕ ЕКСПЕРТИ, ДЕБАТАТА БЕШЕ НА АКАДЕМСКО НИВО

Од кабинетот на претседателот Пендаровски ја демантираат вчерашната вест на Мактел дека имало голема тензија и кавги меѓу правните екперти од тимот ...

Повеќе

ДЕ БРЕ ЧОВЕЧЕ: ОВОЈ ПА НАЈВЕРОЈАТНО И КОГА ИМА СЕКС СО ЖЕНА МУ ГО СПОМЕНУВА ВИЦЕ ЗАЕВ, ОПСЕДНАТ Е СО БРАТОТ НА ПРЕМИЕРОТ!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на партиска дебата, рекол дека државата има неспособно водство кое не знае да се справи со оваа криза,објави порта...

Повеќе