Одберете локација на пристап

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва на Сител изјави дека државата се наоѓа во ситуација во која мора да се избере парламент. -Свесни дека пандемијата ќе трае ние мораме да ги организираме државните институции. И покрај ваквите услови ми
Целосно го реновиравме и за 30 проценти го зголемивме капацитетот на одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија. Набавивме нова опрема и реализиравме 26 нови вработувања во установата. Колегите од мојата матична клиника се
Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју заРадио Слободна Европаизјави дека жали за поддршката што му ја дале на градоначалникот на Струга од редовите на ДУИ Размир Мерко. -Еве зошто жалам. Едноставно е. Може градоначалникот на Охрид да постапува, т
Драги пријатели, Дами и господа, мои албански сограѓани, кои живеат како автохтони во вашата земја, во Република Северна Македонија, Ви се обраќам со ова видео затоа што не можев да ве посетам во Скопје, според планираното, поради рестриктивни мерк
– Еден од катовите на болницата „8ми Септември“ ќе се ослободи од пациенти со Ковид-19, кои деновиве ќе бидат префрлени во модуларната болница која располага со 72 болнички кревети, ова денеска било договорено на средбата ме
Ние сме сигурни дека албанските гласови за Движењето Беса и Коалицијата Можеме ќе се движат од 80 до 100 илјади, вели лидерот на Беса Биљал Касами на ТВ21. Воедно, тој додаде дека еден дел од таборот што се одвои од БЕСА му недостига.
Здруженијата на Mакедонците од Егејскиот дел на Македонија, обединети во здружението „Тга за југ“ денеска преку соопштение изразија благодарност до лидерот на СДСМ што дал поддршка за реализација на нивните иницијативи. Тие бараа
Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници, од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во ИЕ 1 на дебатата на телевизија Телма во емисијата „Топ тема“ вечерва на дебатата се осврна на кампањата
Да работам во Владата влегов заради тоа што верував во тимот, во вредностите и целите на Владата. Кога почнавме не ни сонував дека за 2 и пол години ќе го решиме спорот со Грција, ќе влеземе во НАТО и ќе добиеме одлука за почеток на преговорите со
НОВИОТ БРОЈ НА „ФОКУС“ МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКИ ФОРМАТ НАОВОЈ ЛИНК ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИБез оглед што предвидуваат анкетите и што кажуваат партиските лидери, кои секој за себе е убеден во сопствената избо
Dejan Dexso Lutovski ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА ПСЕВДО-ЛЕВИЦА! Обрнете внимание после 35 минута, ова е емисија на Миленко Неделковски снимена непосредно пред почетокот на изборната кампања. Лидерот на Единствена Македонија, Ба
Демократската Унија за Интеграција изрази жалење за коментарите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој денеска упати остри критики за дел од кадарот на ДУИ. Од партијата на Али Ахмети, сепак, посочуваат дека не се каат за соработката
Опозиските медиуми попладнево објавија прислушкуван разговор на кој се слуша гласот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Краткиот разговор под името “Заев зема рекет од 6 милиони евра!” патем е нецелосен, навидум изгледа како да е “ви
„Ги повикувам сите в среда да го заокружат бројот 7, затоа што тоа ќе значи влез во Парламентот на пратеници кои нема да влезат во калапот на таканаречените „големи“ партии, кои нема да се пазарат со својот глас за лична корист, т

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да крева партиска хистерија, сите предлози да ги доставува преку Наќе Чулев, нивен претставник и министер во Владата

ВМРО-ДПМНЕ треба веднаш да престане да лови партиски поени кревајќи хистерија во време кога сите институции и сите граѓани се фокусирани на справу...

Повеќе

ДИК ПОБАРА ДА СЕ ОДЛОЖАТ ИЗБОРИТЕ

Членовите на ДИК на денешната седница побараа утре, на состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски во врска со ширењет...

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: ИЗВРШИВМЕ МОБИЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ КОИ СЕ ВРАБОТЕНИ ВО ЈАВНИТЕ И ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ И ЌЕ ГИ ПОВИКУВАМЕ РОТАЦИСКИ КАКО ЌЕ ЗАТРЕБА!

- Благодарност до сите приватни клиники и болници кои ги понудија своите капацитети и апарати за болни ако затреба, ние вршиме мобилизација на сиот ...

Повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ НА НАРОДНА БАНКА ДО ЈАВНОСТА: НОРМАЛНО ЌЕ РАБОТАТ СИТЕ БАНКИ, ШТЕДИЛНИЦИ, МЕНУВАЧНИЦИ И ФИНАНСИСКИ ДРУШТВА ЗА БРЗ ПРОТОК НА ПАРИ

Известување во врска со работата на банките, штедилниците, менувачниците и правните субјекти коишто даваат услуга брз трансфер на пари Народната ба...

Повеќе

(ВИДЕО) НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: СИТЕ 13 ПАЦИЕНТИ СЕ ВО СТАБИЛНА СОСТОЈБА ОСВЕН ЕДНАТА ПАЦИЕНТКА КОЈА Е НА АПАРАТИ ЗА ДИШЕЊЕ СО МАЛО ПОДОБРУВАЊЕ НА СОСТОЈБАТА НО УШТЕ Е ВО КРИТИЧНА ФАЗА, ИМАМЕ 7 НОВИ ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЗАРАЗЕНИ ОД ТЕТОВО, КИЧЕВО, КУМАНОВО, ДЕБАР И ОХРИД

Повеќе

ЧИФЛИГАНЕЦ ЗА МАСОВНОТО КУПУВАЊЕ АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПО НАЈВИСОКИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ: ВЕРУВАМ ВО МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА И ВЕРУВАМ ВО МЕНАЏЕРСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ НА ХАРИ КОСТОВ И НЕГОВИОТ ТИМ ВРАБОТЕНИ

Адора инженеринг деновиве ја зголеми сопственичката структура во една од најреномираните банки во земјава- Комерцијална банка АД Скопје. Правното ли...

Повеќе

КАМ МАРКЕТИ СО АПЕЛ ДО КУПУВАЧИТЕ: Ве молиме не купувајте претерано го нарушувате процесот на полнење на маркетите, го скратуваме работното време на маркетите, нема да ги покачиме цените, ќе дадеме 20% бинус на вработените, кубуриме со персонал ако барате работа пријавете се на огласите!

Повеќе

МИЕЊЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР „МАЈКА ТЕРЕЗА“

Во текот на денешниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста н...

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕФОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА ВО СЗО СО МОЌНО ОБРАЌАЊЕ ДО СВЕТОТ: НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ВО СВЕТОТ Е ШТО СЕ ДВОУМАТ И ЧЕКААТ КАКОВ ПОТЕГ ДА ПОВЛЕЧАТ ОД СТРАВ ДА НЕ ЗГРЕШАТ, А ТОА ВИРУСОТ ГО ОБОЖАВА, ТОА МУ Е НАЈГОЛЕМ ПРИЈАТЕЛ НА ВИРИСОТ, ДОДЕКА НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ МУ Е БРЗАТА И МАСОВНА АКЦИЈА ПА МАКАР И НЕПОТРЕБНА!!!

Линк до видеото, овде.Целиот прес на раководството на СЗО:

Повеќе

НАРОДЕ, БИДИ КО КЛИМЕ ОД ОХРИД!

Повеќе

БРАВО: Болницата „Аџибадем Систина“ ги стави своите капацитети на располагање на државата ако ситуацијата со Корона ескалира!

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се обрати до граѓаните со следното соопштение: Почитувани, Во ситуација на алертна состојб...

Повеќе

ВИДЕО НА ДЕНОТ: СРПСКИОТ ПЕЈАЧ МИТАР МИРИЌ ПЕРЕ РАЦЕ СО САПУН И ПЕЕ НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА, ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ!

Линк до урнебесното видео, овде.

Повеќе

Во склоп на општина Центар Жупа се следниве села: Бајрамовци, Баланци, Брештани, Броштица, Власиќи, Голем Папрадник, Горно Мелничани, Горенци, Долгаш, Долно Мелничани, Евла, Елевци, Житинени, Кочишта, Коџаџик, Мал Папрадник, Новак, Осолница, Оџовци, Пареши, Праленик, Центар Жупа и Црно Боци

Според пописот на население од 2002 година, општината има вкупно население од 6.519 жители со густина на население од 60,81 жители на километар квад...

Повеќе

Комерцијална банка и натаму ќе одржува највисоко ниво на хигиена и на дезинфекција во своите простории и на банкоматите, но сепак апелираме клиентите да бидат внимателни и да негуваат највисоко ниво на лична хигиена

Известување за клиентите во врска со Ковид-19 Почитувани клиенти, Ве информираме дека, согласно препораките и одлуките на Владата на Република Сев...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ПРЕПОРАКИТЕ И ОДЛУКИТЕ НА ИНСТИТУЦИИТЕ

Демократскиот сојуз ги повикува граѓаните и компаниите да ги почитуваат и имплементираат препораките и одлуките на Владата и другите надлежни инстит...

Повеќе