Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

(ВИДЕО) ВЧЕРАШНИОТ НАСТАП НА СИЉАНОВСКА НА АЛФА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ВЕЛИ ДЕКА КОРОНА Е СВЕТСКИ ЗАГОВОР, ДОШОЛ КРАЈОТ НА ИНТЕРНЕТОТ И КОМПЈУТЕРИТЕ - БАБА ЈЕ СКРОЗ ПРОЛУПАЛА - КОМЕНТИРААТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ЗА ВЧЕРАШНИОТ НАСТАП НА СИЉАНОВСКА НА АЛФА

Линк до видеото кое е хит на социјалните мрежи, овде.

Повеќе

ЦЕЛАТА ДРЖАВА СЕ ОБИДУВА ДА ЈА ИЗБЕГНЕ КАТАСТРОФАТА: Синоќа се вршеше дезинфекција на улиците и јавните површини во општина Пробиштип

Повеќе

Владата излезе со сет економски мерки за ублаѓување на кризата предизвикана од епидемијата: Бескаматни кредити за компаниите и субвенција на придонеси на плати до 50 отсто

Покрај здравствените ризици корона вирусот донесе и еднакво големи предизвици за светската економија. Таа трпи засега се уште несогледливи последици...

Повеќе

Дезинфекција во градинките, основните и средните училишта во Кисела Вода

Центарот за јавно здравје Скопје спроведува голема акција за дезинфекција во сите детски градинки, основни и средни училишта, лоцирани на тери...

Повеќе

Шилегов: Слушајте го Венко. Нема тука политика. Има животи. Мој, негов, Ваши. На нацијата

За Венко: Имам можност лично да го знам тој човек. И среќен сум. Некогаш мислам дека не секогаш бевме (сме) фер кон него. Замислете се почитувани,...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ДРАМА НА ВОДНО - ЛЕТАЛЕ ПЦОВКИ И КЛЕТВИ ВО КАБИНЕТОТ НА ПЕНДАРОВСКИ!

Мицковски ги предложил Каракамишева и Сиљановска како уставни правни експерти во тимот експерти кои во кабинетот на Пендаровски требало да најдат ре...

Повеќе

СИЉАНОВСКА Е ЕДНА НЕВИДЕНА ЗАБЕГОТИНА...

Повеќе

Е ОВА Е ВЕСТ НА ДЕНОТ: УЈП НЕМА ДА БЛОКИРА СМЕТКИ НА ФИРМИ ПОРАДИ НЕПЛАТЕН ДАНОК ДОДЕКА ТРААТ МЕРКИТЕ НА ВЛАДАТА ЗА КОРОНА ВИРУС

Управата за јавни приходи ги информира даночните обврзници дека нема да презема никакви дополнителни мерки и да доставува решенија за присилна напла...

Повеќе

(ВИДЕО) Спасовски: Во вонредна состојба не престанува животот, стопанството и економијата нормално ќе функционираат во услови и мерки за заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните и за секоја одлука што ќе се носи јавноста ќе биде информирана на редовна дневна основа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски на денешните прес-конференции на кои доминираше предлогот за воведување на...

Повеќе

ВЛАДАТА ГИ ЗАСУКА РАКАВИТЕ И УБАЦИ ВО ПЕТА БРЗИНА: ОГЛАС ЗА МАКЕДОНСКИ ФАБРИКИ ДА ПОЧНАТ СО ПРОИЗВОДСТВО НА ЗАШТИТНИ МАСКИ, ЌЕ СЕ ПРАТАТ ЧАРТЕР АВИОНИ НА ВИЗ ЕР ДА ГИ СОБЕРАТ НАШИТЕ ГРАЃАНИ ЗАГЛАВЕНИ ПО АЕРОДРОМИТЕ ВО ЕВРОПА, ЌЕ СЕ ПРАВАТ КОНТРОЛИ НА ЗАТВОРЕНИ ОРДИНАЦИИ НА МАТИЧНИ ЛЕКАРИ

Одлуки од 22 седница на Владата: Владата предложи Собранието на Република Северна Македонија да утврди постоење на вонредна состојба на територијата...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ПЕНДАРОВСКИ: Ја поздравувам одлуката за воведување вонредна состојба во борбата против коронавирусот. Тоа ќе придонесе за брзо и ефикасно да се спроведуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните, и за економските мерки за помош кон стопанството и граѓаните

Повеќе

БОМБА ОД НИНО ТОДОРОВ: Филипче одлично се бори со епидемијата!!!

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров во колумна за „Дојче веле“ имаше пофални зборови за наследникот Венко Филипче...

Повеќе

УРЕДНИКОТ НА ИНФОМАКС ПРЕТЕРА СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ - ВЛАДАТА МУ СЕ ЗАКАНУВА ДЕКА КРИВИЧНО ЌЕ ОДГОВАРА: НЕМА НИКАКОВ ИЗВОЗ НА ПЧЕНИЦА ЗА КОСОВО, ТОА Е ЧИСТА ЛАГА!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЗАЕВ: ВО ПРЕГОВОРИ СМЕ СО НАРОДНА БАНКА И СО БАНКИТЕ ДА СЕ ОДЛОЖАТ РАТИТЕ ОД КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ И ГРАЃАНИТЕ!

Повеќе

(ВИДЕО) Пендаровски: Прогласувам вонредна состојба на целата територија на земјата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во вонредното обраќање до јавноста вечерва информираше дека предмалку ја потпишал...

Повеќе