Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ НЕ ГИ ПОЧИТУВА МЕРКИТЕ НА ВЛАДАТА - СЛИКАН НА ЗАБАВА ВО ВРЕМЕ НА ОПШТА ПАНИКА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ?!?!

Фотка се појави на интернет која наводно е направена овие неколку денови кога во земјата важат строги правила за несобирање и негрупирање на луѓе во...

Повеќе

Во авион од Брисел има лица со симптоми, додека не стигнат резултатите сите патници ќе чекаат на аеродромот, можно е сите да одат во карантин во Криволак

– Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција соопшти дека авион од Брисел во кој според информациите има македонски др...

Повеќе

СОСТОЈБАТА СО КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ВЛОШУВА: Попладнево 5 нови позитивни пациенти на корона вирус, меѓу.нив и 4 здравствени работници од Дебар!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, 5 се позитивни на вирусот. Позит...

Повеќе

ЧУЛЕВ: Телефонска линија и имејл за пријавување на прекршување на мерките – почнуваат поригорозни контроли

МВР отвори посебна линија и имејл за информирање и пријавување на непочитување на мерките што ги воведе Владата за заштита од ширење на коронавирусо...

Повеќе

БРАВО: УСЈЕ донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема

Цементарница УСЈЕ АД донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема за Министерството за здравство. Со средствата ќе биде набавена медицинска оп...

Повеќе

(ВИДЕО) НОВИНАРОТ КОЈ ГО ПРАША ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА РЕНОВИРАЊЕ ДОМА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ!

Повеќе

ОД КАБИНЕТОТ НА ПЕНДАРОВСКИ: Сите политички лидери се согласија за одложување на изборите, правен тим од правни експерти предложени од партиите ќе се состанат денеска во 16 часот и ќе бараат правен модалитет изборите да се одложат

Лидерска средба кај претседателот Пендаровски: Заеднички консензус за одложување на изборите Во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Мак...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ИТНО ВОВЕДУВАЊЕ ОНЛАЈН НАСТАВА ЗА УЧЕНИЦИТЕ

Во контекст на актуелните мерки на Владата за спречување на ширењето на Корона-вирус инфекцијата со која, меѓу другото, беше спроведена мерката за з...

Повеќе

МАКПЕТРОЛ: При посета на нашите бензински станици ги советуваме потрошувачите да внимаваат да не се создаваат непотребни застои и групирања, односно максималната бројка на присутни во продавниците да биде ограничена до три лица, како и задолжително да се одржува препорачаното растојание кога се чека во ред за било каква услуга

Почитувани, Земајќи ја во предвид состојбата на прогласената пандемија на заболени лица со Корона вирус, COVID – 19 и сите препораки на Минис...

Повеќе

РАМСТОР: Во моментов има доволно залихи во нашите продавници, а на денешната средба добивме потврда од нашите добавувачи дека нема никаков проблем со залихите. Цените на основните производи остануваат непроменети, а ќе се обидеме да ги држиме под контрола залихите на сите неопходни намирници за подолг временски период

Соопштение до јавноста По повод денешната средба со Министерот за Економија Г-дин Крешник Бектеши, на која беа присутни сите преставници на поголем...

Повеќе

Црвениот крст на град Скопје во соработка со Пивара Скопје формира мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани

Од утре (среда, 18 март 2020), Црвениот крст на град Скопје, во соработка со Пивара Скопје, почнува со реализација на активност наменета за обезбеду...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ НЕМА, БИЗНИСОТ И ГРАЃАНИТЕ ЌЕ БИДЕ ПОМОГНАТИ СО СЕТ НА МЕРКИ, ВОНРЕДНА СОСТОЈБА МОРА ДА СЕ ВОВЕДЕ ВЕДНАШ

Повеќе

ЗОРАН ЗАЕВ: ИСПИШАВМЕ ИСТОРИЈА НАРОДЕ!!!

Zoran Zaev ·1 hr· Испишавме историја!Во овие денови кога сите се бориме со заканата од коронавирусот, добри вест...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: АПЕЛИРАМ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ И ПРЕПОРАКИТЕ НА ВЛАДАТА ВО ВРСКА СО КОРОНА ВИРУСОТ!

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ПОЧНА ДА ЈА СПРЕМА ЈАВНОСТА ЗА НАЈЦРНОТО СЦЕНАРИО: ГОЛЕМИ СЕ ШАНСИТЕ ВО ЗЕМЈАВА ДА ЗАБОЛАТ 2000 ОД КОРОНА И ПИКОТ ДА СЕ ДОСТИГНЕ ЗА 1 МЕСЕЦ ОД СЕГА!

- Според математичките проекции и поред искуствата во другите земји, големи се шансите во земјава да заболат околу 2000 од Корона Вирус и пикот да с...

Повеќе