Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ПОЧНА ДА ЈА СПРЕМА ЈАВНОСТА ЗА НАЈЦРНОТО СЦЕНАРИО: ГОЛЕМИ СЕ ШАНСИТЕ ВО ЗЕМЈАВА ДА ЗАБОЛАТ 2000 ОД КОРОНА И ПИКОТ ДА СЕ ДОСТИГНЕ ЗА 1 МЕСЕЦ ОД СЕГА!

- Според математичките проекции и поред искуствата во другите земји, големи се шансите во земјава да заболат околу 2000 од Корона Вирус и пикот да с...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СЕ ЗАКАНИ: АКО ПРОДОЛЖАТ ИВЗ И МПЦ ДА НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ ЌЕ ПРЕДЛОЖАМ МВР ДА СТАВИ КАТАНЕЦ НА СИТЕ ЦРКВИ И ЏАМИИ!

- Моето трпение истекува и ако продолжи и денеска МПЦ и ИВЗ да ги полнат верските објекти и да не ги почитуваат мерките од владата ќе предложам на в...

Повеќе

ГОСПОДЕ ЗОШТО НЕ КАЗНИ СО ВАКВИ ПОПОВИ И ОЏИ: МПЦ и ИВЗ си тераат по свое, за владиката Петар храмовите биле најголеми болници

Најголемите болници за лекување на болните се црквите и ние нема да ги затвориме но повикуваме верниците да се придржуваат до правилата и препоракит...

Повеќе

БОМБА ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: 200 ГАСТЕРБАЈТЕРИ КОИ ЌЕ ПРИСТИГНАТ ДЕНЕСКА ЌЕ ОДАТ ВО КАРАНТИН ВО ВОЕНАТА КАСАРНА КРИВОЛАК

- Околу 200 печалбари кои ќе стигнат во земјава денеска ќе одат во карантин во воената касарна Криволак кај Пепелиште, Неготино. Венко Филипче на д...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛОШИ ВЕСТИ ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: УШТЕ ЕДЕН НОВ ЗАБОЛЕН ОД КОРОНА, ВКУПНО СЕГА СЕ 26 ЗАБОЛЕНИ!

Повеќе

НАРОДНА БАНКА ЈА АЛАРМИРА ЈАВНОСТА: ВНИМАВАЈТЕ ПРИ КОРИСТЕЊЕ НА ДЕНАРИ И ДЕВИЗИ И ТИЕ МОЖЕ ДА ПРЕНЕСАТ КОРОНА ВИРУС

Заради заштита на здравјето да се намали употребата на денарската и девизната готовина Дополнителни препораки од Народната банка Почитувани г...

Повеќе

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА И ФОРМАЛНО-ПРАВНО СТАНАВМЕ ЧЛЕНКА НА НАТО: Седница на шпанскиот Сенат за ратификација на Протоколот на Македонија во НАТО

Шпанскиот Сенат за денеска во 13 часот закажа седница со единствена точка на дневниот ред – ратификација на Протоколот на Македонија во НАТО ш...

Повеќе

ММФ: Подготвени сме за заеми од 1.000 милијарди долари, подготвени за отпишување и долгови

– Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска објави дека е подготвен да мобилизира 1.000 милијарди американски долари заеми за земји што тешко...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Сите општински капацитети на Штип се ставени на располагање со цел ефикасно справување со Корона вирусот, Covid-19

Почитувани сограѓани,Би сакал да ја информирам јавноста дека до овој момент во Штип нема заразени граѓани од Корона вирусот Covid-19.Денес остварив ...

Повеќе

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Се затвораат сите гранични премини и аеродромот во Скопје

– Владата вечерва одлучи да се затворат сите гранични премини во Република Северна Македонија, за премин на странски државјани, патници и вози...

Повеќе

ВМРО ДПМНЕ ШИРИ ПАНИКА ВО ЈАВНОСТА, БАРААТ СКАФАНДЕРИ ЗА СИТЕ НАД 1000 ЛЕКАРИ НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА?!?!

Повеќе

ВЛАДАТА ГИ ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ НА ОСНОВНИТЕ НАМИРНИЦИ - леб, сол, брашно, тестенини...

Владата на вечерашнава седница донела одлука за замрзнување на цените на основните продукти. Тоа значи дека трговците нема да смеат да ги зголему...

Повеќе

(ВИДЕО) НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА: ГЕРО ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - ДОСЕГА ТАА ДОБРО СЕ СПРАВУВА СО КОРОНАТА!

Повеќе

(ВИДЕО) ПОЛИЦИСКИ ВОЗИЛА СО РАЗГЛАС ИМ ДАВААТ НАСОКИ НА ДЕБАРЧАНИ ДА НЕ ИЗЛЕГУВААТ ОД ДОМА

Линк до видео, овде.

Повеќе

АМДИ БАЈРАМ ВО ТЕШКА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА: ПОРАДИ ГАНГРЕНА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ДИЈАБЕТ, АМПУТИТРАНА МУ Е ЕДНАТА НОГА

Од сведоци кои го забележале Амди Бајрам на клиниката Мајка Тереза дознаваме дека кралот на Ромите западнал во тешка здравствена криза. Дознаваме д...

Повеќе