Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Колумна на претседателот на ГДУ-Охрид, Даниел Јорданоски: Додека граѓаните се борат со епидемија, мафијата си работи во Охрид

Фамозниот мораториум и акциониот план кој потонаа во Oхридското езеро е уште една игра создадена од мафијата и уништена од истата. Што се однесува п...

Повеќе

БОМБА НА НИКОЛА ДИМИТРОВ: Немој да патувате надвор од земјава, бог знае кога ќе успеете да се вратите, едвај одглавивме 200 наши граѓани заглавени на Унгарско - Српска граница и тие ќе стасаат утре во земјава

- Немој да патувате надвор од земјава или пак да се упатувате кон земјава ако сте работеле или живеете во странство, бог знае кога ќе успее да стигн...

Повеќе

ВИДЕО: МНОГУ ЛОШИ ВЕСТИ - СЕДУМ НОВИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВИРУС ВО ЗЕМЈАВА!!!

Повеќе

ТАЈНАТА ОПЕРАЦИЈА НА СДСМ ДАВА РЕЗУЛТАТИ: ПЕНДАРОВСКИ СО НАЈГОЛЕМ РЕЈТИНГ ВО ЗЕМЈАВА ДУРИ 50%, ЗАД НЕГО ЗАЕВ СО 40% А МИЦКОВСКИ ИМА САМО 31%!!!

Операцијата на СДСМ за МУЛТИПЛИЦИРАЊЕ на политичкото водство пред ВМРО ДПМНЕ дава резултати, за оваа операција пишувавме на Мактел пред неколку неде...

Повеќе

Средба на премиерот Спасовски со поглаварите на верските заедници: Силна поддршка за справувањето со Корона вирусот и заеднички став дека здравјето на граѓаните е врвен приоритет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верските заедници и...

Повеќе

ЕВН привремено ги затвора сите приемни канцеларии за корисници

Со цел делување во насока на спречување на ширењето на корона вирусот и согласно мерките и препораките на Владата и Регулаторната комисија за енерге...

Повеќе

Двата студентски дома во Охрид пренаменети за изолација на лица со полесни форми на инфекција од корона вирусот

Општина Охрид ги подготвува двата објекти на студентскиот дом „Никола Карев“ и ученичкиот дом „Ванчо Питошески“ во градот за...

Повеќе

Алкалоид: Цените на нашите производи се исти како од 1 февруари и нема да се зголемуваат

Излезните цени на производите на „Алкалоид АД Скопје, особено на лековите, дезинфициенсите, медицинскиот алкохол, антисептиците и останатите с...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЧИТУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ И ОДЛОЖУВАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ

Демократскиот сојуз оценува дека мерките кои се преземаат, граѓаните и компаниите во целост ги почитуваат. Целосната имплементација на насоките, пре...

Повеќе

ПЕНДАРОВСКИ: ДРЖАВНИОТ ВРВ ЗАКЛУЧИ ДЕКА ЗАСЕГА НЕ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА

- Засега не е потребно да се прогласи вонредна состојба на територија на цела држава, кризата ќе трае подолго и не треба непотребно да се прават фин...

Повеќе

Од утре телефонска психолошка поддршка за оние во самоизолација и оние заболени со коронавирусот

ЈЗУ Универзитетската клиника за психијатрија – Скопје, по новонастанатата ситуација со Ковид-19, од утре во периодот од девет до 16 часот вове...

Повеќе

МВР ПОЧНА ДА АПСИ: Приведен кафанџија од Гостивар бидејќи во кафеаната имал гости

Заменик министерката во МВР Славјанка Петровска, информира дека е приведен гостиварски угостител поради непочитување на владината одлука за затворањ...

Повеќе

Заев: На Владата е да оцени дали ќе прогласи вонредна состојба

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес – конференција изјави дека на Владата е да оцени дали ќе прогласи вонредна состојба во земјат...

Повеќе

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Пендаровски по Советот за безбедност

Повеќе

(ВИДЕО) КОМИЧЕН МОМЕНТ НА ВОДНО: ВО КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕД СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ, ГО ПРОВЕРИЈА И ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДАЛИ ИМА КОРОНА КАКО И СИТЕ ДРУГИ УЧЕСНИЦИ

Повеќе