Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

(ВИДЕО) БОМБА НА СОЛЗА ГРЧЕВА: ВМРО ДПМНЕ ПРЕКУ СИЉАНОВСКА И ВАНКОВСКА ГО УГУШИЈА ДВИЖЕТО БОЈКОТИРАМ А ПОТОА ГО КИДНАПИРАА!

Повеќе

ДОМ: Општините Охрид и Струга да не си играат со статусот на УНЕСКО

Зелената партија ДОМ најостро го осудува одлагањето на донесувањето на Одлуката за продолжувањето на мораториумот за градење и легализација на дивог...

Повеќе

МНР: Граѓаните што се враќаат од Малта да летаат преку Истанбул

Министерството за надворешни работи информира дека преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, ...

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да крева партиска хистерија, сите предлози да ги доставува преку Наќе Чулев, нивен претставник и министер во Владата

ВМРО-ДПМНЕ треба веднаш да престане да лови партиски поени кревајќи хистерија во време кога сите институции и сите граѓани се фокусирани на справу...

Повеќе

ДИК ПОБАРА ДА СЕ ОДЛОЖАТ ИЗБОРИТЕ

Членовите на ДИК на денешната седница побараа утре, на состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски во врска со ширењет...

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: ИЗВРШИВМЕ МОБИЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ КОИ СЕ ВРАБОТЕНИ ВО ЈАВНИТЕ И ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ И ЌЕ ГИ ПОВИКУВАМЕ РОТАЦИСКИ КАКО ЌЕ ЗАТРЕБА!

- Благодарност до сите приватни клиники и болници кои ги понудија своите капацитети и апарати за болни ако затреба, ние вршиме мобилизација на сиот ...

Повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ НА НАРОДНА БАНКА ДО ЈАВНОСТА: НОРМАЛНО ЌЕ РАБОТАТ СИТЕ БАНКИ, ШТЕДИЛНИЦИ, МЕНУВАЧНИЦИ И ФИНАНСИСКИ ДРУШТВА ЗА БРЗ ПРОТОК НА ПАРИ

Известување во врска со работата на банките, штедилниците, менувачниците и правните субјекти коишто даваат услуга брз трансфер на пари Народната ба...

Повеќе

(ВИДЕО) НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: СИТЕ 13 ПАЦИЕНТИ СЕ ВО СТАБИЛНА СОСТОЈБА ОСВЕН ЕДНАТА ПАЦИЕНТКА КОЈА Е НА АПАРАТИ ЗА ДИШЕЊЕ СО МАЛО ПОДОБРУВАЊЕ НА СОСТОЈБАТА НО УШТЕ Е ВО КРИТИЧНА ФАЗА, ИМАМЕ 7 НОВИ ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЗАРАЗЕНИ ОД ТЕТОВО, КИЧЕВО, КУМАНОВО, ДЕБАР И ОХРИД

Повеќе

ЧИФЛИГАНЕЦ ЗА МАСОВНОТО КУПУВАЊЕ АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПО НАЈВИСОКИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ: ВЕРУВАМ ВО МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА И ВЕРУВАМ ВО МЕНАЏЕРСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ НА ХАРИ КОСТОВ И НЕГОВИОТ ТИМ ВРАБОТЕНИ

Адора инженеринг деновиве ја зголеми сопственичката структура во една од најреномираните банки во земјава- Комерцијална банка АД Скопје. Правното ли...

Повеќе

КАМ МАРКЕТИ СО АПЕЛ ДО КУПУВАЧИТЕ: Ве молиме не купувајте претерано го нарушувате процесот на полнење на маркетите, го скратуваме работното време на маркетите, нема да ги покачиме цените, ќе дадеме 20% бинус на вработените, кубуриме со персонал ако барате работа пријавете се на огласите!

Повеќе

МИЕЊЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР „МАЈКА ТЕРЕЗА“

Во текот на денешниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста н...

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕФОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА ВО СЗО СО МОЌНО ОБРАЌАЊЕ ДО СВЕТОТ: НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ВО СВЕТОТ Е ШТО СЕ ДВОУМАТ И ЧЕКААТ КАКОВ ПОТЕГ ДА ПОВЛЕЧАТ ОД СТРАВ ДА НЕ ЗГРЕШАТ, А ТОА ВИРУСОТ ГО ОБОЖАВА, ТОА МУ Е НАЈГОЛЕМ ПРИЈАТЕЛ НА ВИРИСОТ, ДОДЕКА НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ МУ Е БРЗАТА И МАСОВНА АКЦИЈА ПА МАКАР И НЕПОТРЕБНА!!!

Линк до видеото, овде.Целиот прес на раководството на СЗО:

Повеќе

НАРОДЕ, БИДИ КО КЛИМЕ ОД ОХРИД!

Повеќе

БРАВО: Болницата „Аџибадем Систина“ ги стави своите капацитети на располагање на државата ако ситуацијата со Корона ескалира!

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се обрати до граѓаните со следното соопштение: Почитувани, Во ситуација на алертна состојб...

Повеќе

ВИДЕО НА ДЕНОТ: СРПСКИОТ ПЕЈАЧ МИТАР МИРИЌ ПЕРЕ РАЦЕ СО САПУН И ПЕЕ НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА, ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ!

Линк до урнебесното видео, овде.

Повеќе