Одберете локација на пристап

– Владата утре во Штип ќе ја одржи редовната четврта седница. Премиерот Оливер Спасовски и министрите, како што соопшти владината прес – служба, ќе имаат и повеќе активности во штипскиот регион. Министерот за земјоделство, шумарство и
Имаме желба и не е невозможно да постигнеме економски раст од осум, па и десет отсто. Минатата, 2019 година ќе ја заокружиме со раст од 3,6 отсто и тоа е добро, но не е доволно, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред денешната средба со пр
Не го креваме веќе телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават. И пораката од почетокот на владата беше иста – За секој мора да важи законот. Случајот Рекет и сите истраги поврзани со тоа покажаа дека навистина никој не е
Станарите зградата на улицата „Коста Новаковиќ“ во населбата Аеродром , со години живеат во страв бидејќи се изложени на секојдневно тероризирање од непресметливото однесување на двајцата 29-годишни близнаци кои живеат во еден од станов
Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина,
Почитувани, Викендов во Самобор, Загреб се одржа 29 по ред карате турнир Кроација Гранд При, со пријавени рекордни 1930 спортисти, од 268 клубови и 22 национални репрезентации. Каратистите на Макпетрол од Скопје, заминаа на овој турнир за да ја
[НАЈАВА] ФОН Универзитетот го најавува новиот Одбор за доверба, со кои организира симпозиум на тема „Образованието како фактор за мир и одржлив развој“ по повод Меѓународниот ден на образованието Почитувани, По повод Меѓународ
Министерството за земјоделство ќе им помогне на земјоделците пред претстојните пролетни активности, посебно за наводнувањето, за што од државниот буџет е обезбедена и финансиска поддршка за водостопанските подружници, најави министерот за земјоделс
Одлуката „Дрисла“ да стане повторно јавно претпријатие Советот на Град Скопје по предлог на градоначалникот Петре Шилегов ја донесе на 17 јули 2019 година. - Градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција (Фото: СДК.МК)
Бугарските медиуми објавија дека фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, а чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна. Меѓу содружници

Работниците задоволни од предлог-законот на Владата за „Еурокомпозит“

Работниците од прилепски „Еурокомпозит“ и синдикатот се задоволни што Владата го реши најважното прашање – донесе предлог-закон за...

Повеќе

ТРИЧКО РАСПАЛИ ЖЕСТОКО КОН ГЕРО И МИЛЧИН: Aнтидржавните елементи во ликот на бандата од плоштадот вмро и нејзините уметнички подржувачи од страната на затвореното општество на разочараните песови на слободата модерноста и нормалноста, добија неверојатен аперкат од кој тешко ќе се опорават!

Branko Trickovski Ова е како Питу да го победил Бахтијар! Пишува: Бранко Тричковски Во специјалната војна на вмронската...

Повеќе

Најчевска со критика до медиумите: И сега нешто многу е важно што кажува криминалчето и кецарошче од кое едвај се ослободивме?

Добро бре, во државава има медиуми и новинари или папагали кои пренесуваат изјави. Па уште напишале: “Поранешниот премиер на Македони...

Повеќе

ОСОМНИЧЕНИОТ ОД СЈО, РЕЖИМСКИ ХОШТАПЛЕР МИЛОШОСКИ ЈАВНО МУ ДЕЛИ ПОЛИТИЧКИ ЛЕКЦИИ НА МЛАДИОТ СТЕФАН БОГОЕВ?!?!

Драг Стефан, ти си пример за тоа што може да му се случи на добро момче во лошо друштво – напиша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на...

Повеќе

СРАМОТА - КАФАНЏИИ ОД ОХРИД ОДРАЛЕ СТРАНСКИ ТУРИСТИ, ИМ НАПЛАТИЛЕ 1000 ЕВРА ЗА ВЕЧЕРА!

Странски туристи се жалат дека кафанџии од Пештани им донеле премногу пастрмка која потоа им ја наплатиле речиси 1000е! Кога се пожалиле за висинат...

Повеќе

(ВИДЕО) ВО АМЕРИКА НЕ ЗНААТ ШТО ДА ПРАВАТ СО КРАПОТ ДОНЕСЕН ОД ИСТОЧНА ЕВРОПА КОЈ СЕ МНОЖИ БЕЗ КОНТРОЛА

WATCH: Kentucky wildlife officers use "electrofishing" to stun and catch Asian carp that are overpopulating a state river. pic.twitter.com/Mgyj0UZbH...

Повеќе

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ - ОВА САМО ЗАЕВ ГО МОЖЕ: ОД ПОТЕНЦИЈАЛЕН ДЕБАКЛ ВО КРУШЕВО, ЗАЕВ ПРАЗНИКОТ ГО ПРЕТВОРИ ВО ТОТАЛЕН ПОЛИТИЧКИ ТРИУМФ!!!

Сите се плашевме дека можеби ќе биде и физички нападнат со опасен атентат, како што му се закануваа и јавно ќосињата. Сите се плашевме од судири на...

Повеќе

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Љупчо Николовски заедно со Душко Весковски, организационен секретар, Костадин Костадинов, член на ИО на СДСМ и Милена Курета од СДММ денеска го чествуваше големиот државен празник 2 Август - Денот на Републиката, положи свежо цвеќе и оддаде почит пред гробот на Никола Карев, пред споменикот на Слива „На хероите на Слива“ и пред споменикот на Мечкин Камен

СДСМ останува посветена да го следи патот зацртан со Илинденското востание од 1903 и заседанието на АСНОМ од 1944 и заедно со граѓаните да гради с...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Влезот на градот добива целосно нов модерен лик со ново енегетски ефикасно улично осветлуваење на три локации, нови 78 столба и висина од 9 метри

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Во МВР јас затекнав долг од 40 милиони евра, а за само 2 години се вратија 31 милион евра од долгот, реконструирани се 35 полициски станици и обезбедена е опрема за сите припадници на МВР

Затекнавме задолжена и заробена држава. Во МВР јас затекнав долг од 40 милиони евра, а за само 2 години се вратија 31 милион евра од долгот, реконст...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЈА КОЈ Е ЧЛЕН НА КОМИСИЈАТА СО БУГАРИЈА: Александар Македонски не бил позитивен историски лик, палел цели градови со се население во своите освојувачки походи!

Повеќе

ИВОНА ТАЛЕВСКА КОЈА ГО ВОДИ МАН БЛУЕ СО ГОВОР НА ОМРАЗА НА ТВИТЕР ПРОТИВ НОВИНАРИ!

Повеќе

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: ТИТО ВО УНИВЕРЗАЛНА САЛА ПО ПОВОД 25 ГОДИНИ АСНОМ И 66 ГОДИНИ ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ

Повеќе

35-годишен Свети Николчанец скокнал во езеро кај Лагадин, удрил во камен и починал

Скок во вода бил фатален за 35-годишен маж од Свети Николе, кој вчера со главата удрил во камен кој се наоѓал во вода, додека скокал во Охридското Е...

Повеќе

ОМ: Борбата за европска и евроатланска интеграција е нов Илинденски патоказ

Борбата за европска и евроатланска интеграција е како нов Илинденски патоказЧеститка на Обединети на Македонија по повод празникот 2-ри Август- Илин...

Повеќе