Одберете локација на пристап

Мактел дознава дека претседателот Пендаровски е меѓу поканетите и ќе учествува на 5-от по ред ХОЛОКАУСТ ФОРУМ кој се смета за светски ден на холокаустот кој ќе се одржи во Тел Авив, Израел. Оваа година тоа ќе се погоди на 75 години од ослободување
Синоќа на Алфа ТВ, куртон Латас даде широка анализа за политичката сосотојба во земјата и што ќе се случува на изборите на 12-ти април. - ВМРО ќе победи, па кај сте виделе во Европа социјалдемократска партија каде на прес ќе се појави забулена жен
Синоќа на Алфа ТВ, куртон Латас даде широка анализа за политичката сосотојба во земјата и што ќе се случува на изборите на 12-ти април. - ВМРО ќе победи, па кај сте виделе во Европа социјалдемократска партија каде на прес ќе се појави забулена жен
Boyko Borissov С министъра на външните работи на Република Северна Македония Никола Димитров обсъдихме съвместното ни председателство на Берлинския процес. Разговаряхме и за положителното развитие на двустранните ни отн
Благодарна до мојот ментор Мирко Трипуноски кој се согласи да ја истражувам оваа тема. Благодарна до моето семејство за поддршката и разбирањето, изминативе две години додека се посветив на истражувањето на трудот. Благодарна на сите кои вчера
Македонската влада побарала од Хеленик Петролеум да ја намали за девет милиони долари сумата која грчката фирма ја бара од земјава поради непочитување на купопродажниот договор за ОКТА. Со камати и останати трошоци висината на тужбата која Хеленик
- Кога беше битката со Заев, ние во Сител се обидовме заедно со другите медиуми да го поставиме Гордан Георгиев за лидер на СДСМ, не ни успеа. За жал ниту Игор Шема не успеавме да го поставиме, Заев не победи. Латас се исповедаше дека ВМРО имало о
- Мои луѓе во СДСМ беа Игор Шема и Миле Зечевиќ, со нив имав нон стоп комуникација додека беа на видни позиции во СДСМ. Латас ги откри картите на ТВ Алфа.
Министерството за труд и социјална политика ги повика општините кои претходно на јавен повик изразија подготвеност да развиваат социјални услуги на локално ниво да се пријават на јавниот повик за финасирање на проектот за развој на услугите, за ш
Претседателот на СДСМ Зоран Заев и секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Македонија, Кристиан Тимоние, соопштуваат од партијата. На средбата било разговарано на повеќе актуелни т
Нема крај на конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, се обидуваат дури и пријателска Германија да ја инволвираат во нивните лаги, по 12 април остануваат во опозиција Нема крај на лажните паушални обвинувања и конструкции на непостоечки случаи од страна на
Дополнително зголемување на платите од пет отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Зголемувањето на платите на здравствените соработници ќе почне од јуни, соопшти попладнево Министерството за здравство. Јавното з
Тие се дресирани, научени и навикнати да снимаат, да покажуваат сила, да понижуваат.Само не потсетија дека менталната матрица не се способни да ја сменат. Фејсбук статус на Кирил Колемишевски

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Љупчо Николовски заедно со Душко Весковски, организационен секретар, Костадин Костадинов, член на ИО на СДСМ и Милена Курета од СДММ денеска го чествуваше големиот државен празник 2 Август - Денот на Републиката, положи свежо цвеќе и оддаде почит пред гробот на Никола Карев, пред споменикот на Слива „На хероите на Слива“ и пред споменикот на Мечкин Камен

СДСМ останува посветена да го следи патот зацртан со Илинденското востание од 1903 и заседанието на АСНОМ од 1944 и заедно со граѓаните да гради с...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Влезот на градот добива целосно нов модерен лик со ново енегетски ефикасно улично осветлуваење на три локации, нови 78 столба и висина од 9 метри

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Во МВР јас затекнав долг од 40 милиони евра, а за само 2 години се вратија 31 милион евра од долгот, реконструирани се 35 полициски станици и обезбедена е опрема за сите припадници на МВР

Затекнавме задолжена и заробена држава. Во МВР јас затекнав долг од 40 милиони евра, а за само 2 години се вратија 31 милион евра од долгот, реконст...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЈА КОЈ Е ЧЛЕН НА КОМИСИЈАТА СО БУГАРИЈА: Александар Македонски не бил позитивен историски лик, палел цели градови со се население во своите освојувачки походи!

Повеќе

ИВОНА ТАЛЕВСКА КОЈА ГО ВОДИ МАН БЛУЕ СО ГОВОР НА ОМРАЗА НА ТВИТЕР ПРОТИВ НОВИНАРИ!

Повеќе

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: ТИТО ВО УНИВЕРЗАЛНА САЛА ПО ПОВОД 25 ГОДИНИ АСНОМ И 66 ГОДИНИ ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ

Повеќе

35-годишен Свети Николчанец скокнал во езеро кај Лагадин, удрил во камен и починал

Скок во вода бил фатален за 35-годишен маж од Свети Николе, кој вчера со главата удрил во камен кој се наоѓал во вода, додека скокал во Охридското Е...

Повеќе

ОМ: Борбата за европска и евроатланска интеграција е нов Илинденски патоказ

Борбата за европска и евроатланска интеграција е како нов Илинденски патоказЧеститка на Обединети на Македонија по повод празникот 2-ри Август- Илин...

Повеќе

Фијат Цаноски кон Груевски: На ден пред Илинден го сруши Космос- денеска си трагедија од човек чие дело не смее да се заборави

„На ден пред Илинден, со динамит Груевски објави диктатура. Можеби понесен од револуционерни побуди или пак од себични нагони на самоуништув...

Повеќе

Делегација на ДОМ положи свежо цвеќе по повод празникот Илинден

По повод националниот празник Илинден, делегација на ДОМ денес положи свежо цвеќе на спомениците во Скопје. Делегацијата ја предводеа, Љупчо Јане...

Повеќе

ВЛАДА: Во Клиниката „Жан Митрев“ и сега и понатаму ќе се извршуваат кардиохируршки операции на децата, кои се на товар на Фондот со експертиза од наши доктори и доктори од Република Србија

Почитувани, Во врска со јавно изнесените информации во повеќе медиуми, Министерството за здравство информира дека досега до нас нема најава за ...

Повеќе

Честитка по повод празникот Илинден од претседателот на ГДУ, Петар Колев

Почитувани, Следниот месец Македонија ќе слави 28 години од својата независност, а нашата апатија е сè уште тука. Поделени на „наши&ld...

Повеќе

И градоначалникот на Крушево го чистеше ѓубрето кај Мечкин Камен

Јавното комунално претпријатие „Комуна“ го чистеше целиот простор на Мечкин Камен во Крушево откако заврши централната прослава за одбел...

Повеќе

Спасовски: Ви благодарам за достоинственото празнување на Илинден

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со видепорака го честиташе Илинден и неговото достоинствено чествување, за што им заблагодари на сит...

Повеќе

1.200 затвореници во „Идризово“ се борат со жештините со неограничено туширање, на Кочан од стрес му се качил притисокот

Во затворот „Идризово“, каде деновиве на 40 степени Целзиусови има 1.200 затвореници, во текот на денешниот ден двапати била повикана Ит...

Повеќе