Одберете локација на пристап

23.01.2020, Скопје – Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен HYUNDAI центар, Ми-Да Гранд Моторс прераснува в
Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија. Тоа е и потврда дека се исполнети критериумите за членство во комисијата. Благодарам за довербата, објави министерката за правда Рената Дескоска.
Советот за етика во медиумите ја прифати жалбата поднесена од поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање, Зоран Иванов поднесена против текстот на Нова ТВ –„Разузнавачот Иванов тајно избега во Турција“. Во жалбата е наведен
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Ерусалим присуствуваше на форумот „Сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот“. На форумот, како што соопшти Кабинетот на претседателот, присуствувале и претседателот и премиерот на
Стојанче Ангелов од „Достоинство“ во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 ја покани професорката Мирјана Најчевска во неговата партија, доколку не успее да формира своја партија. -Професорке повелете, доколку не формирате своја
Честитки од Мактел.мк, да си жив и здрав до 100 и јаче!
Billionaire George Soros said he will commit$1 billionto start a global university to fight authoritarian governments and climate change, calling them twin challenges that threaten the survival of our civilization. The Open Society University Netw
Во следниот период ќе се засади висока вегетација и на други локации (Фото: СДК.МК) На повеќе локации во Велес се засадени 250 садници на листопадни и зимзелени дрвја. Садници од туја, јасен, платан и други видови растенија се засадени во
Геро е безмилосен суров, нема кај него жал, фер плеј, емоции. Тој е безмилосен! Но, кога е фатен во стапица, тогаш моли и глуми како маченце. Branko Geroski 5 hrs· ЈОЦИ НА НОРМА Јоци пишува по три по
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ направи увид во градежните активности за подобрување на инфраструктурата во населбата Пинтија. Во моментов, во Пинтија се одвива
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот, оствари средби со неколку шефови на држави учесници на форумот. На средбата со прет
Санела Шкријељ, член на Комисијата за труд и социјална политика во СДСМ денеска се сретна со корисници на правата од законите за социјална и детска заштита и социјална сигурност на стари лица во Општина Василево. Шкријељ истакна дека со соци
аменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, пред одржувањето на редовната 4-та седница на Владата во Штип, а во рамки на теренските настани, ја посети компанијата за текстилна индустрија „Семак Фешн“. Оваа фирма е о
Собранието вечерва го донесе Законот за младински додаток по скратена постапка, кој предвидува на млади до 23 години по завршување на средно образование да им се доделуваат по 3.000 денари за работа во производството. Целта е да се стимулира

ОМ: Борбата за европска и евроатланска интеграција е нов Илинденски патоказ

Борбата за европска и евроатланска интеграција е како нов Илинденски патоказЧеститка на Обединети на Македонија по повод празникот 2-ри Август- Илин...

Повеќе

Фијат Цаноски кон Груевски: На ден пред Илинден го сруши Космос- денеска си трагедија од човек чие дело не смее да се заборави

„На ден пред Илинден, со динамит Груевски објави диктатура. Можеби понесен од револуционерни побуди или пак од себични нагони на самоуништув...

Повеќе

Делегација на ДОМ положи свежо цвеќе по повод празникот Илинден

По повод националниот празник Илинден, делегација на ДОМ денес положи свежо цвеќе на спомениците во Скопје. Делегацијата ја предводеа, Љупчо Јане...

Повеќе

ВЛАДА: Во Клиниката „Жан Митрев“ и сега и понатаму ќе се извршуваат кардиохируршки операции на децата, кои се на товар на Фондот со експертиза од наши доктори и доктори од Република Србија

Почитувани, Во врска со јавно изнесените информации во повеќе медиуми, Министерството за здравство информира дека досега до нас нема најава за ...

Повеќе

Честитка по повод празникот Илинден од претседателот на ГДУ, Петар Колев

Почитувани, Следниот месец Македонија ќе слави 28 години од својата независност, а нашата апатија е сè уште тука. Поделени на „наши&ld...

Повеќе

И градоначалникот на Крушево го чистеше ѓубрето кај Мечкин Камен

Јавното комунално претпријатие „Комуна“ го чистеше целиот простор на Мечкин Камен во Крушево откако заврши централната прослава за одбел...

Повеќе

Спасовски: Ви благодарам за достоинственото празнување на Илинден

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со видепорака го честиташе Илинден и неговото достоинствено чествување, за што им заблагодари на сит...

Повеќе

1.200 затвореници во „Идризово“ се борат со жештините со неограничено туширање, на Кочан од стрес му се качил притисокот

Во затворот „Идризово“, каде деновиве на 40 степени Целзиусови има 1.200 затвореници, во текот на денешниот ден двапати била повикана Ит...

Повеќе

ШОКАНТНО - НЕМА НИШТО СВЕТО ЗА ГАДОВИТЕ: КОПИЛИЊАТА ВМРОВСКИ ГО ИСКОРИСТИЈА СВЕТИОТ ПРАЗНИК ВТОРИ АВГУСТ ЗА ДА ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ И ДА ГО МАНИПУЛИРААТ НАРОДОТ!

Две големи лаги денеска се обиде да протне во јавноста ВМРО ДПМНЕ на светиот празник втори август. Првата дека биле спречени да се поклонат пред спо...

Повеќе

ЈП ПОЦ: Од 9-ти август се менува начинот на организирање и наплата на затвореното пракиралиште „Дом на Градежници“

СООПШТЕНИЕ ЗА МЕДИУМИ Со петиција на жителите на Градски Ѕид Се менува начинот на организирање и наплата на затвореното пракиралиште „Дом на...

Повеќе

ХОРОР ФИЛМ ВО ШИПКОВИЦА, ТЕТОВО: Мечка отвора гробови и ги јаде покојниците

Жителите на Шипковица сведочат дека мечка ги откопува гробовите и ги јаде покојниците во текот на ноќта. Тие побарале помош од полицијата, а од ...

Повеќе

ЛЕЛЕ КОГА МИСЛЕВМЕ ДЕКА НЕМА ДА ИМА ПОКОМИЧЕН ЛИДЕР ОД ПАЈА ПАТАК

Повеќе

Џафери: Многу мајчини солзи се лееле за да се доживее сонот од 8 Септември 1991 година

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска се обрати пред Меморијалниот центар „АСНОМ“ – Пелинце по повод празникот Илинден...

Повеќе

Пендаровски: Граѓаните на Македонија се соочија со најголемото зло – фашизмот, а денес предизвик ни е граѓанското помирување

Карактерот на еден народ се вреднува според предизвиците со кои има храброст да се соочи. За време на Втората светска војна, граѓаните на Македонија...

Повеќе

МАФИЈАШИТЕ ОД ВМРО ДПМНЕ НЕ ТРПАТ ЗАТВОР: Откако заврши во Идризово, на Сеад Кочан му се слошило и примил инјекција!

Сеад Кочан утрово бил во лоша здравствена состојба, при што морало да прими инјекција, пренесува „Алсат“. Тој почна да ја издржува казн...

Повеќе