Одберете локација на пристап

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека образложението зошто вчера законот бил прескокнат е што требало дополнителна консултација со институциите затоа што зем
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска одговараше на прашања од пред гимназијата „Никола Карев“. Тој беше запрашан за уништените јавни површини во некои делови од градот и ситуацијата со склучениот договор со фирма за чи
Заедно со работодавачите, работниците, синдикатите и стопанските комори заеднички донесовме одлука дека економијата сега може да издржи минимална плата од 14.500 денари и тоа сега се случува, истакна потпретседателката на СДСМ Мила Царовска на прог
Дали бизнис-интересот и долгорочниот економски бенефит од извозот на сув цвет од канабис се главниот мотив во моментот овој закон да помине пред Собранието, а регулативите за корисниците и за пациентите ќе почекаат подобри времиња, дебатираа минист
„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат резултат на дневнополитички договарања. Подобро да не се донесе закон отколку да се
Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во Собранието. Кусо по почетокот претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата образложувајќи
Од СДСМ велат декаобвинувањатана Игор Јанушев оти власта на свои фирми им поделила 31 лиценца за одгледување канабис се само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека дека партијата на Христијан Мицкоски е целосно
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека информациите објавени денеска во италијанскиот весник „Ла Верита“ каде се обвинува за учество во изборни нерегуларности во 2014 година, се дел од алатките кои се користеле врз него тогаш како лидер н
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски ги прими учениците, основци кои во рамки на 16-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и тр
1. Дали затоа што не дојде на директорското место наместо на Трајцевски (демек тоа му било директно ветено од Заев)?! 2. Дали затоа што наводно Бизнисот трпел во Македонија. Па тој ако продолжи со таа неговата кабловска Тотал, 99 % само српски кан
Најмалку 21 лице загина, додека 1.030 се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер што го погоди источниот турски град Елазиг, јави Анадолија. Дирекцијата за управување со вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека епицентарот на
Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба. Сепак, ќе биде закажана јавна расправа за законот. Па ќе видиме дали и од неа

ОТКАКО ГИ РЕШИЈА РУДНИЦИТЕ НА РЕД ДОЈДОА КАМЕНОЛОМИТЕ, ПОСЛЕ ЌЕ ГИ ЗАТВОРАТ И ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ - ДОМ: Одземањето на концесиите за каменоломи – спас за Јабланица!

ДОМ ја поздравува одлуката на Министерството за економија и изјавата на министерот, Крешник Бектеши, за одземање на концесиите за ископ на минерални...

Повеќе

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ ЗОШТО НАШИ МЕДИУМИ СЕ УШТЕ ВОДАТ ХАЈКА ПРОТИВ КАТИЦА ЈАНЕВА, ИАКО ТАА ВЕЌЕ НЕ Е ВО ИГРА ЗА ШЕФИЦА НА СЈО?!

Вест на денот денеска е што некој копук ја сликал Катица јанева на плажа во Грција. И сега тоа е вест на денот, како се дрзнала дебелата свиња да и...

Повеќе

Книги од Тричко во улична продажба

Во Антикварницата број 7 на улицата “Македонија”, карши Хотелот “Бристол”, од вторник ќе почнат да се продаваат две книги на...

Повеќе

КОШМАР ЗА МАФИЈАТА И ВМРО ДПМНЕ: Аферата РЕКЕТ наместо да го политички убие Заев, ќе го прочисти и засили?!

Политичарите владеат и паѓаат поради митови. Митови кои се градат со текот на времето, слој по слој се лепат за еден политичар во зависност од тоа к...

Повеќе

МИЛЕНКО ПОЛЕКА ГИ ПРИЗЕМЈУВА ВМРОНИТЕ: Дури и ВМРО ДПМНЕ да се врати на власт, името е завршена работа!

Нема веќе илузии и восклици, да се врати ВМРО ДПМНЕ на власт за да си го вратиме името. На Миленко му е дадена задачата да го спреми членството за т...

Повеќе

Се огласи Фросина Ременски: Со име и презиме стојам зад сите мои постапки кои се позитивни, одговорни и законити, до степен што многу често (до ден денес) пречеле на многумина

Статус на Фросина Ременски: ,,Да не ги оставам во грижи оние од ВМРО-ДПМНЕ кои здушно ме прозиваат на пресови деновиве, пред утрешната скара, продо...

Повеќе

ВИДЕО Рафално пукање во трговски центар во Тексас, убиени 18 луѓе

Повеќе луѓе се убиени во пукање во трговскиот центар Волмарт во Ел Пасо, Тексас, соопштија локалните власти. Осомничените за пукањето се упасени и ...

Повеќе

ГДУ: Во Охрид се наплаќаат лежалки поставени без никакво одобрение

Граѓанско Демократската Унија преку соопштение упати низа критики до охридскиот градоначалник кој велат дека одработува само за партијата и партиски...

Повеќе

ЌЕ БИДЕ ЛИ ЗАЕВ ХЕРОЈ ЗА РАБОТНИЧКАТА КЛАСА: Течат преговорите за пораст на минималната плата, синдикатите за, бизнисот резервиран!

Продолжуваат разговорите на власта, бизнис секторот и синдикатите за ново зголемување на минималната плата. Решението, велат од Владата, треба да би...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ПРЕДГРАДИЕ ВО КОПЕНХАГЕН, ДАНСКА

Повеќе

Судот ги одби Османи и Нухиу, немаат право да го посетат командантот на УЧК Морина кој чека естрадиција за Србија во притвор

Кривичниот суд ги одби барањата на вицепремиерот, Бујар Османи, и заменик министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, да го посетат поранешниот прип...

Повеќе

(ВИДЕО) ПУТИН ВОВЕДЕ ТОТАЛНА СТАЛИНИСТИЧКА ДИКТАТУРА ВО РУСИЈА: Повеќе од 600 луѓе уапсени на денешните протести во Москва, новинари и уметници меѓу нив

Стотици луѓе се уапсени за време на денешните протести во Москва, а меѓу уапсените е и Љубов Собаљ, кој се смета за главен противник на Владимир Пут...

Повеќе

Историчарот Ѓорѓиев: Ако инсистираме дека Гоце Делчев бил Македонец или Бугарин, тешко ќе најдеме решение!

Барањето да се реши прашањето за Гоце Делчев веднаш и инстант со цел да се задоволи некоја, во овој случај политичка потреба, може негативно да влиј...

Повеќе

Работниците задоволни од предлог-законот на Владата за „Еурокомпозит“

Работниците од прилепски „Еурокомпозит“ и синдикатот се задоволни што Владата го реши најважното прашање – донесе предлог-закон за...

Повеќе

ТРИЧКО РАСПАЛИ ЖЕСТОКО КОН ГЕРО И МИЛЧИН: Aнтидржавните елементи во ликот на бандата од плоштадот вмро и нејзините уметнички подржувачи од страната на затвореното општество на разочараните песови на слободата модерноста и нормалноста, добија неверојатен аперкат од кој тешко ќе се опорават!

Branko Trickovski Ова е како Питу да го победил Бахтијар! Пишува: Бранко Тричковски Во специјалната војна на вмронската...

Повеќе