Одберете локација на пристап

Кога ќе го прашате Мицковски дали ќе се дистанцира и огради од Груевски, тој вели дека ова е ново ВМРО ДПМНЕ кое нема ништо со тие што изгубиле власт пред 3 години. Но Мицковски беше генерален секретар на тоа ВМРО ДПМНЕ и речиси 99% од сегашното
Мицковски повика на пресметка со политичарите од транзицијата, а токму такви му се коалициските партнери Ѕинго и Стевчо Муња кои дрмаа во 90-тите и беа министри, но најинтересно е што најблиската негова соработничка, Гордана Сиљановска беше министе
Во моментов, се работи на санација на патот во должина од 660 метри, а со оваа реконструкција на два краци кои водат до куќите на жителите кои живеат во овој дел од населбата поставени се павер елементи во должина од 220 метри. На патот ќе се поста
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со градоначалникот на Пустец, Република Албанија, Јани Колевски и со претставници на Македонската алијанса за европски интеграции, партијата на Македонците во А
Писателот Венко Андоновски се прости од своите фанови во Нова Македонија, но во последната колумна во весникот, тој ги нарече сите оние кои бојкотираа на референдумот за името, СМАЧКАНО ПЛЕМЕ за кое пишувал Блаже Конески. Линк до колумната во Нова
Договор за изградба на првите два километра од автопатската делница Скопје – Блаце денеска во Владата потпишаа директорот на ЈП за државни патишта (ЈПДП) Зоран Китанов и генералниот директор на изведувачот на работите А.Д. „Гранит
За да биде појасно. 2015-та и 2016-та се годините кога најмасовно се увезувал опасен отпад.Јасно се гледа кој не труел, а истите тие денешни гласноговорници и “загрижени аларматори” молчеле кога се случувал геноцид.Колку гнасно,
Од 2012 до 2014 година во земјава биле увезени над 8 милиони и 200 илјади тони отпад, од кои 7 милиони и 400 илјади тони од Бугарија.Да прашам: Во чии раце беше централната власт во тоа време? А локалната? А претседателот на државата?Знам дек
Наместо изјави од типот абе грешевме, крадевме, народот не казни, Заев не фати живи и затоа заслужено си победи, ама сега ние ќе победиме затоа што ќе понудиме подобра програма и подобри луѓе, членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ, актерот Тони Михајловски ка
- Чиста лага е дека ако го поништиме договорот од Преспа дека ќе не исфрлат од НАТО, тоа е најголема лага што ја шири Зоран Заев овие денови. Актерот Тони Михајловски, поранешен комичар а сега трагичар т.е член на ИК на ВМРО ДПМНЕ.
“Не дај боже ова ВМРО-ДПМНЕ повторно да дојде на власт, бидејќи Македонија дури тогаш ќе заглави во некоја жива кал од која излез ќе нема. Во опозициската партија, колку и да ги тргаат сликите од нивните кабинети во партиското седиште,
“Немаат ниту програма, старите структури кои се последните 20 години им се сеуште таму, половина партија им се терети со кривични пријави, со незавршени судски спорови, сите се длабоко криминални. Ако дојдат на власт, повторно тоа ќе би
Од прес-конференција на Независната пратеничка група и коалицијата (архивска фотографија) Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, во целост ги отфрла лажните наводи изнесени од пратеникот Антонијо Милошоски,наемисија на &
Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. Владата на премиерот Педро Санчез побара од Парламентот протоколот да биде ратификуван по итна постапка имајќи

Холандската влада со финансиска поддршка за имплементација на Истанбулската конвенција

Холандската влада со финансиска поддршка за имплементација на Истанбулската конвенција Холандската влада обезбедува финансиска поддршка за реализац...

Повеќе

Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), која во Македонија работи од 2005 година, досега има реализирано над 900 проекти од области како што се образованието, здравството, инфраструктурата и заштитата на културното наследство

Ленче Николовска Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), која во Македонија работи од 2005 година, досега има реализирано над 900 п...

Повеќе

(ВИДЕО) Златан Ибрахимовиќ е мега цар, го бодри детето кое има трема што ќе излезе пред 50 000 публика

Imagine having Zlatan as uncle 😍 pic.twitter.com/W6USr6ybA1 — Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) July 29, 2019

Повеќе

ГЕРО ГО БРАНИ САШО МИЈАЛКОВ, САКАЛ ДА ЈА ЧУЕ НЕГОВАТА ВИСТИНА, НО ЗА КАТИЦА ЈАНЕВА НЕМА МИЛОСТ?!?!

Чудни се мерилата на Геровски. Во новата колумна се објаснува зошто ги брани Камчев и Мијалков. Сака да ја чуе вистината на Сашо Мијалков за кој се...

Повеќе

ПО РАМИЗ МЕРКО, И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ДОБИЛ СМРТНИ ЗАКАНИ: МВР МУ ДОДЕЛИЛО 24-ЧАСОВНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ!

Читатели на Мактел од Охрид не известуваат дека овие денови градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски се движел со полициско обезбедување кое...

Повеќе

Нов инцидент на советникот од ДУИ од Охрид, Нефи Усеини, нападна сосед кој за медиумите посведочи за нападот: Ме маваше со тупаници, ми рече дека ќе ме убие

Професорот Илјаз Илјази вели за „А1он“ дека советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини, го удирал со тупаници, што резултирало со повреди....

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Мактел откри од каде му се на Милошоски информациите за Катица Јанева!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, одбива да открие како ги добил податоците за дијагнозата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанев...

Повеќе

(ВИДЕО) КИНЕСКАТА ДРЖАВНА ТЕЛЕВИЗИЈА НАПРАВИ ТВ ПРИЛОГ ЗА ОХРИД

#ICYMI Ohrid City, the most popular tourist destination in North Macedonia (link: https://t.co/2fBKEnaA9W) https://t.co/ryZ4PmgISP #CGTNTravel pic.t...

Повеќе

Средба на премиерот Заев со претставници од Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители: Ова е време на прогрес, посветени сме на применливи европски и светски практики во сите области, вклучително и во сметководствената дејност

Повеќе

(ВИДЕО) Јовески: Засега не дојдовме до цврсти сознанија дека навистина се бришат податоци во СЈО

Јавното обвинителството викендов соопшти дека ги следи информациите за бришење на податоци во компјутерите во СЈО, но досега не презеде конкретна ак...

Повеќе

Јанакиески глумел дека го боли срцето – вратен е во Шутка

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески не правел операција на срцето. Иако пред неколку дена дел од медиумите пишуваа дека Јанак...

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ МУ ПОКАЖАА СРЕДЕН ПРСТ НА ФИЛИП РИКЕР - Николоски: Или предвремени избори или нема гласови од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Услов без кој не може да се оди на лидерска средба е определување на датум за предвремени избори, категоричен е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Алек...

Повеќе

ЕТЕ ТИ БЕЉА, НАМЕСТО МИЛИОНИ ЕВРА ВО БУЏЕТОТ, СЕГА ЌЕ ДАВАМЕ МИЛИОНИ ПО СУДОВИ: „Сардич“ бара 350 милиони евра отштета од Македонија за одземањето на концесијата за рудникот КАЗАНДОЛ!

Украинската компанија „Сардич“, на која Влдата на РСМ и ја одзеде концесијата за експлоатација на рудникот Казандол во Валандово поради ...

Повеќе

Заев: Нема одложување на пописот, сите отселени на повеќе од една година нема да се бројат

Според стандардите на Евростат домаќинство кое влегува во попис е секое кое живее тука, се отселило од државата не повеќе од една година, изја...

Повеќе

По лекарските прегледи на Клинички Центар Боки 13 е вратен во Шутка во добра здравствена состојба

Бојан Јовановски по извршениот лекарски преглед на скопските клиники е вратен во затворот Шутка и е во добра здравствена состојба, информира за МИА,...

Повеќе