Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ЗАЕВ: МНОГУ СЕРИОЗНО ГИ ПРИМАМЕ ИЗЈАВИТЕ ВО СОФИЈА И СПРЕМАМЕ ПОТЕЗИ И РЕШЕНИЈА ЗА ДА СЕ РЕШИ ПРОБЛЕМОТ

- Не сум загрижен дека односите со Бугарија ќе се влошат, сериозно ги примаме пораките и изјавите од Софија и спремаме решенија и потези кои ќе прид...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: Од свој џеб си ги плативме вечерите во Њујорк иако бевме на службено патување сите министри!

- Патните трошоци и хотелите во Њујорк додека бевме во посета на ООН се на трошок на државата, но вечерите и пијалаците си ги плативме од свој џеб, ...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЗАЕВ, ФИЛИПЧЕ И ДОНЧЕВ: Буџетот е полн затоа лекови ќе може да се земаат цел месец, ги укинуваме квотите!

Повеќе

15-та „Бела ноќ“ на 15 локации во Скопје

В сабота на 5-ти октомври, концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео мапинг и уште многу други културни содржини ќе бидат дел од овогод...

Повеќе

ВМРОВЕЦОТ ВЛАЈКО ИЗМЕРИ ВАКА, ЗНАЧИ РЕАЛНО Е ДУПЛА РАЗЛИКАТА: Заев со најголема доверба кај граѓаните!

Меѓу политичарите најголема доверба има премиерот Зоран Заев. Во него најмногу веруваат 14,5% од анкетираните граѓани. Следен е опозициски...

Повеќе

ТОШО НЕ РАЗОЧАРУВА, ИАКО СТАРЕЕ, ЛУДОСТА НЕ МУ СЕ НАМАЛУВА УШТЕ ОД КОГА ЈА БЛОКИРА ГРАНИЦАТА СО ГРЦИЈА ВО 93-ТА

Повеќе

ШОКАНТНО: ГОРДАНА СИЉАНОВСКА СО ФБ КОЛУМНА ЈА ПОВИКА ЕУ ДА НЕ ПОЧНУВА ПРЕГОВОРИ СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СО ТОА ЌЕ ПОМОГНЕЛЕ ДА ПАДНЕ РЕЖИМОТ НА ЗАЕВ?!?!

Еве дел од колумната на професорката Сиљановска која за малце ќе беше претседател на државата како кандидат на ВМРО ДПМНЕ: Признавам, ми течат солз...

Повеќе

(ВИДЕО) САШКА ЦВЕТКОВСКА МУ СЕ НАФРЛИ НА РОБЕРТ ПОПОВСКИ: Како се дрзнува премиерот да оди на интервју кај Цаци Сарма која до вчера беше дел од режимската машинерија?!?!

- Како влада рековте ќе се борите против лажните вести, а премиерот и министрите одат на интервјуа на Сител кај Цаци?!?! Тоа едно со друго не иде?! ...

Повеќе

ЗАРЕМ Е МОЖНО БРАЌАТА БУГАРИ ДА НИ ЗАРИЈАТ НОЖ ВО ГРБОТ: Софија од Гоце Делчев ќе прави услов за ЕУ?

Бугарскиот државен врв утре ќе расправа за билатералните односи со С. Македонија во пресрет на одлуката на Советот на ЕУ за одредување датум за поче...

Повеќе

ВЕЛИЈА: Заев е политичар со душа, според мене тој е историска личност за земјава, оваа држава никогаш од антика па до денеска не била во подобра состојба!

- Ние сме толку мали и бедни и за нас да се борат една Меркел еден Трамп еден Макрон, сите да не фалат, тоа е нешто неверојатно. Заев според мене е ...

Повеќе

БОМБА НА ВЕЛИЈА: Ќе бидам искрен и ќе кажам - да ми кажеше Груевски дека ќе ми ги апси децата, ќе сменев страна и од А1 ќе направев куртон телевизија како Сител!

- Нема да ве лажам и ќе ви кажам, некој од Груевски кампот да ми кажеше дека има намера да ми ги апси децата, ќе сменев страна без око да ми трепне ...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ЈОЦИ И ГЕРО ПО ВТОР ПАТ ГО АПСАТ ТОМЧЕ КЕЖАРОВСКИ: Направете го првиот чекор уапсете го Јордан Орце Камчев за давање поткуп

Томче Кежаровски напиша текст за Орце Камчев пред неколку денови и веднаш стигна жестока хајка од Јоци со напади кон него и неговото семејство: &bd...

Повеќе

ВЕЛИЈА: Ќерка ми и синот беа осудени на вкупно 16 години затвор за два пати платена фактура од 13 000 евра за роба од Хрватска однесена во Турција

- Само да ви дадам една споредба за сумите кои сега ги слушаме во бомбите за тие десетици милиони евра, моите деца, синот и ќерката беа осудени на 1...

Повеќе

Премиерот Заев по повод Меѓународниот ден на Бошњаците: Бошњачката заедница дава огромен културен и економски придонес за развој и просперитет на нашата земја

Повеќе

ВЕЛИЈА: Се каам што бев толку жесток спрема власта на Груевски, претерав, тоа предизвика преголем бес и жестина од ВМРО ДПМНЕ, се почувствуваа смртно загрозени!

- Јас не се согласував со Груевски и неговата идеја за 2014-та, но тоа мое лично мислење пренагласено го внесов во телевизијата и тргнав премногу бр...

Повеќе