Одберете локација на пристап

Почитувани, Министерството за здравство ја известува јавноста дека мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е негативен на вирусот. Таа е е хоспитализирана заедно с
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу
Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе испрати стотина парчиња заштитна облека (скафандери) за Северна Македонија, јавува БГНЕС. „Нарачав да се испратат стотина скафандери за нашите браќа во Северна Македонија. Да им испратиме
Испаѓа дека Словенија и Унгарија помошта му ја дале на Чулев во МВР за он да ја дели по клиники и да се слика овие денови?!?!?!?! ЕЈ КОЕ Е ОВА ЛУДИЛО ЧОВЕЧЕ?!?!
Претседателот Стево Пендаровски, во телефонски разговор му се заблагодари на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган за помошта во медицинска опрема, скафандери, маски и тестови, додавајќи дека сојузништвото и солидарноста меѓу државите
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска упати порака дека најбогатите во државата се оние кои најмногу треба да го понесат товарот од економската криза при справувањето со Ковид 19, во усло
Нема ништо полошо од тоа некој да ве направи бездоминк преку ноќ, да ве исфрли на улица. Особено тоа е тешко ако ви се случи во време на епидемија со Корона! Уште пострашно е кога тоа ќе го направи државата, таа што би требало да се грижи за вас! А
Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од денеска, во одредени периоди од деновите согласно со вонредниот полициски час
НАТО преку својот механизам за помош на некој начин има улога на координативен центар меѓу барањата и потребите на земјите членки во справувањето со Ковид-19 и тие што можат да овозможат помош, преку мехнизмот овозможуваат, порача шефот на дипломат
Првиот човек на апликацијата Твитер, Џек Дорси, вети дека ќе донира една милијарда долари за да ја помогне борбата против корона вирусот. Тоа претставува 28 отсто од неговото цело богатство, а тој се уште не кажа како парите ќе бидат распределени.
Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот. Све
Роналдо и Меси можат во кој било фудбалски клуб да продадат 5 милиони дресови, а доктор не може да продаде 5 милиони бели мантили, рече поранешниот македонски фудбалер Дарко Панчев во неговото онлајн-гостување во утринскате емисија „Ја
Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните инсти
Во Дебар денеска е шести ден како нема новодијагностицирани со Ковид-19, според податоците на Министерството за здравство. Тоа значи дека бројката на заразени во оваа општина е 49, од нив двајца, кои беа и првозаразени, се од соседната општина Цен
Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата, рече директорката Билјана Јовановска во Топ тема. Во врска со гужвите пред институцијата, таа појасни нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги пр

НУКЛЕАРНА БОМБА ОД ДЕСКОВСКА: Ќе предложам уредба со која ќе се укине годишното финансирање на партиите

Министерката за правда Рената Десковска најави дека до Владата ќе предложи уредба со законска сила со која ќе биде укинато годишното финансирање...

Повеќе

„Веро“ ќе работи од 8 до 19 часот секој ден и со повластен термин за ранливи категории

Согласно најновата мерка за ограничување на движењето на граѓаните што вчера ја донесе Владата, „Веро“ воведува ново работно време...

Повеќе

УТРОВО НЕ ЗАТЕЧЕ ВИСТИНСКА ЗИМА: Се очекува снежна покривка од 20 до 30 сантиметри, особено на исток – детали

До крајот на денов, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од североисточните предели од континентот (Рус...

Повеќе

Поради утврден случај на вработен во Комерцијална банка АД Скопје, кој е од Скопје и е позитивен на Коронавирусот Covid-19, согласно насоките од надлежните институции Банката денес изврши нова, темелна дезинфекција на сите простории во деловните згради КБ1 и КБ2

Комерцијална банка АД Скопје уште од самиот почеток на појавата на Коронавирусот Covid-19 во земјава ги презеде сите мерки за заштита на здравјето н...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПРОВЕРИ ДАЛИ СЕ ПОЧИТУВА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВО ЧАИР

Повеќе

ПАДНАА И ПРВИТЕ КАЗНИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Повеќе

ВНИМАНИЕ ДО ЈАВНОСТА: За непочитување на полицискиот час една година затвор, за фирмите 30 милиони денари

Со Одлука на 25 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 21 март, на подрачјето на целата држава се воведува забрана за движењ...

Повеќе

(ВИДЕО ВО ЖИВО) НАЈНОВ ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА НАЈНОВИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО БЕШЕ 13 ГОДИНИ МЕДИСКИ САТРАП, НЕ ЗА ЏАБЕ ГО ВИКААТ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС, МАЈКА СИ ТРАКАЛ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА

Глејте бре што нема да им текне, 24/7 само мислат како нешто да изманипулираат, спинуваат, најдат влакно во јајцето, мрчат, мрсомудат... Прво ова...

Повеќе

Молба до владата, немој да ги делите новинарите на вакви или онакви, дајте им на сите минималец за да преживеат, ЗНМ и МАН нека ви дадат листа на медиуми и новинари

Новинарите се погодени од кризата како и сите други сектори. Заев во стил на голем лидер најави дека ќе ги помогне сите новинари и сите медиуми. Апе...

Повеќе

ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА ДЕКА ИМАЛО НЕКАКВА ЦЕНЗУРА ЗА ОДРЕДЕНИ МЕДИУМИ: Владата секојдневно комуницира со околу 700 медиумски работници и повеќе од 230 медиуми, во вонредна состојба обезбедена е онлајн комуникација, секој може да постави прашање преку интернет и ќе добие одговор!

Владата на Република Северна Македонија има обврска да обезбеди навремено, точно и целосно информирање на граѓаните во секое време. Оваа одговорност...

Повеќе

(ВИДЕО) СИТЕЛ - 30 ГОДИНИ МЕДИСКИ ГРОБАР НА МАКЕДОНИЈА!!!

Линк до видеото, овде.

Повеќе

БРАВО: МОБИЛНИ ТИМОВИ ЗА ПОМОШ И ПОДДРШКА НА ЦРВЕН КРСТ И ДОБРОВОЛЦИ ВО ГАЗИ БАБА ИМ ПОМАГААТ НА СТАРИТЕ И ИНВАЛИДИТЕ

Општина Гази Бабазаедно соЦрвен крст на Република Северна Македонија-Општинска организација Гази Бабаформира мобилни тимови за помош и поддршка на с...

Повеќе

СИТЕ ОПШТИНИ СЕ ФРЛИЈА НА РАБОТА И МАКСИМАЛНО СЕ ДЕЗИНФИЦИРА СЕКОЈА УЛИЦА ВО ЗЕМЈАВА

Повеќе

ЗАЕВ ЗАМОЛИ: СИТЕ ОНИЕ КОИ ИЗДАВААТ СТАНОВИ, ДА ПОКАЖАТ РАЗБИРАЊЕ ОВИЕ ДВА МЕСЕЦИ КОН СВОИТЕ КИРАЏИИ АКО ЗАДОЦНАТ СО КИРИЈАТА

- Ги замолувам сите оние кои издаваат станови на кираџии да имаат разбирање овие два месеци ако кираџиите задоцнат со плаќањето на киријата. Да пока...

Повеќе