Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Шилегов меѓу учесниците на велосипедското дефиле низ Скопје

Стотици граѓани со своите велосипеди и електрични тротинети денеска учествуваа во велосипедско – пешачко дефиле по улиците на Скопје што...

Повеќе

БОМБА НА ДЕСКОВСКА ЗА КАНАЛ 77: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше сите постапки на СЈО по 18-те месеци да запрат, а доказите да се фрлат во вода

Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни реш...

Повеќе

СПАСОВСКИ ГИ СОТРЕ НАРКО БОСОВИТЕ КОИ 12 ГОДИНИ РАБОТЕА ПОД ЗАШТИТА НА ПРВИТЕ ЛУЃЕ НА ВМРО ДПМНЕ: Голема полициска акција во 24 градови - Кривични за 36 дилери на дрога

Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје На 20.09.2019 година, о...

Повеќе

ПАТРИОТ НА ДЕНОТ: Тетовчанецот Миџаит Латифи кој сега живее и работи во Данска му подари на својот роден град две модерни возила за гасење пожар!

Повеќе

БРАВО СДСМ: Ем платите ќе растат ем ќе се засилат пензиски и здравствен фонд за 400 милиони денари годишно!!!

Имаме нови мерки за дополнително зголемување на платите.Со ребалансот кој од утре влегува во собраниска процедура одвојуваме:✅400 милиони денари за ...

Повеќе

Јовески: Истражуваме дали парите од торбата „Луј Витон“ завршиле во сефови

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавен...

Повеќе

И ВМРО СЕ ПРЕТЕРА СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ - Сугарески: Никакви 100 милиони евра никој не треба да плати, ќе има арбитража

Во врска со најновата продукција на лажни вести од опозицијата, сакам да го кажам следново: Никакви 100 милиони евра никој не треба да плати, ...

Повеќе

Со велосипедското дефиле, Прилеп ја заокружи Европската недела на мобилност

Со организација на настанот „Ден без автомобили“ и во тие рамки велосипедското дефиле, Општина Прилеп ги заокружи предвидените активност...

Повеќе

ХУЛИГАНИ СИНОЌА КРШЕЛЕ КОЛИ ВО ЦЕЛА ШУТКА

Повеќе

НЕ Е САМО ОРЦЕ КАМЧЕВ - УШТЕ ЕДЕН НАФАТИРАН ОЛИГАРХ ТРГНА ДА ЈА РУШИ ВЛАДАТА НА ЗАЕВ: Најбогатиот Штипјанец, Зоранчо Митревски - Чиле партнерот на Орце Камчев во пералницата за пари Бетон Штип!!!

И бизнис партнерот на Камчев во пропаднатата пералница за пари, Бетон Штип, Зоранчо Митревски - Чиле тргна да ја руши владата на Заев. Значи м...

Повеќе

(ВИДЕО) 360° Дескоска: Не е коректно што ВМРО ДПМНЕ го лаже Калајџиев дека ќе го предложат за јавен обвинител за овој сега да се брука со коментари во јавноста

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за преговорите со опозицијата за законот за Јавно обвин...

Повеќе

Со 2,3 милиони евра ќе се поправаат грешките во проектот за автопатот Кичево – Охрид

Градежниот институт Македонија (ГИМ) ќе го врши препроектирањето и допроектирањето на утврдените пропусти и недостатоци во проектната документација ...

Повеќе

Во вторник прва средба Заев-Мицотакис во Њујорк

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, во вторник, на 24 септември, предвидена е средба на Зоран Заев со Кирјакос Мицотакис, според г...

Повеќе

(ВИДЕО) Тито не знаел да бекне англиски, неписмен бравар и преварант, само со диктатура и тешка ПР машинерија успеал да остане толку долго на власт

Повеќе

ГДУ СТАНУВА СЕРИОЗНА ПОЛИТИЧКА СИЛА ВО ЗЕМЈАВА: Промовиран локалниот клуб на ГДУ во Битола

Граѓанско Демократската Унија синоќа во Битола го промовираше својот Локален Клуб. На свеченоста, која што се одржа во хотелот „Премиер&ldq...

Повеќе