Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

Ова е лудост, ВМРО-ДПМНЕ и од коронавирусот сакаат само да направат дневно-политички поени! – Николовски во “Топ Тема”

Во вечерашново издание на дебатната емисија “Топ Тема” на Телма телевизија генералниот секретар Љупчо Николовски на прашањето дали ВМРО-...

Повеќе

Николовски му порача на Јанушев: Ќе се одговара за набавката автобуси во ЈСП, за фалсификување лични карти, за автопатските провизии, за панорамското тркало

„Ќе се одговара и за набавката на автобуси во јавното претпријатие, ќе се одговара и за фалсификувањето на лични карти,ќе се одговара и за а...

Повеќе

(ВИДЕО) ПАРТАЛИ ЛЕТАА НА ТЕЛМА: Јанушев и Николовски се караа на дебата, водителката мораше привремено да ја прекине

Генералните секретари на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Николовски и Игор Јанушев на телевизија Телма водеа дебата под секое ниво, по што водителката отка...

Повеќе

(ВИДЕО) Николовски: Панчо Минов е на нашата листа затоа што заедно ги решивме проблемите што ги остави Груевски

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тие ги бирале и рангирале кандидите за пратени...

Повеќе

ОТКРИЕНА МНОГУ ИНТЕРЕСНА ПИКАНТЕРИЈА ЗА МИНАТОТО НА АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ: ТОЈ БИЛ ВРСКАТА СО АМЕРИКАНСКИТЕ ПР АГЕНЦИИ КОИ СО НАРОДНИ ПАРИ МУ ДОГОВАРАА СРЕДБА НА ГРУЈО СО ХИЛАРИ КЛИНТОН!

Александар Николоски е уште еден остаток од режимот на Никола Груевски - иминуван како носител од Будимпешта.Не успевајќи на шверцерски начин да ста...

Повеќе

УТРЕ ВО 12 ЧАСОТ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ СЕ ОБРАТИ НА НАЦИЈАТА: ДАЛИ ЌЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ КОРОНА ВИРУСОТ?!

Повеќе

СПАСОВСКИ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Сметам дека реално треба да му се поклониме на него и неговиот тим и на сите лекари и сестри кои се борат со вирусот!

- Не само што не размислувам да го сменам, туку реално мислам дека треба да му се поклониме на Венко Филипче, на неговиот тим и на сите лекари и мед...

Повеќе

ЗНМ со препораки за заштита на новинарите и медиумските работници од корона вирусот

Здружението на новинарите (ЗНМ) поради прогласената пандемија во светски рамки по брзото ширење на коронавирусот Ковид – 19 од страна на Светс...

Повеќе

Канадскиот премиер во самоизолација, неговата сопруга со симптоми на Корона

Канадскиот премиер Џастин Трудо се одлучи за самоизолација и работа од дома откако се појави сомнение дека неговата сопруга е заболена од Коро...

Повеќе

БРЗА РЕАКЦИЈА НА ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЗА РАСКОПАНАТА УЛИЦА ВО КИСЕЛА ЈАБУКА: Улицата е во план за покривање со бехатон плочки, се очекува да биде започнато со работа следната недела!

По писмото на читател на Мактел од Кисела Јабука, општина Ѓорче Петров и кој ни испрати слики со раскопана улица која чека за асфалт 30 години, ведн...

Повеќе

ВЕСТ КОЈА ОДЕКНА КАКО БОМБА ВО САД: ТРАМП СЕ ЗАРАЗИЛ СО КОРОНА ОД БРАЗИЛСКИ ПОЛИТИЧАР?!?!

Угледни медиуми како Њујорк Тајмс објавуваат дека човекот кој стои лево од Трамп е од Бразил и денеска е во болница и се лечи од Корона а пред 5 ден...

Повеќе

РЕПОРТ НА БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ: ЕВЕ ШТО ИЗГРАДИВМЕ СО ПАРИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ НА ШТИП ВО 2019-ТА ГОДИНА!

Денеска на дневен ред во Советот на Општината беше завршниот извештај на Буџетот на Општина Штип. Со задоволство можам да истакнам дека во2️⃣0️⃣1️⃣9...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев: Мерките и препораките од институциите се за доброто на граѓаните, должност е да ги почитуваме

Повеќе

СПАСОВСКИ Е МЕГА ЦАР: ЕДНА НОВИНАРКА ВЧЕРА НА БРИФИНГ МЕ ПРАША КАКО ЌЕ ОДИМЕ НА ОДМОР ЛЕТОВО АКО ПРОДОЛЖАТ МЕРКИТЕ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ, АБЕ ЛУЃЕ КАКОВ ОДМОР ЖИВА ГЛАВА ТРЕБА ДА СПАСИМЕ, АПЕЛИРАМ СИТЕ ДА БИДАТ СЕРИОЗНИ!

- Институциите треба да носат храбри одлуки за доброто на народот, власите треба да водат а не народот да го слушаме, вчера една новинарка ме праша ...

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: АПЕЛИРАМ СИТЕ ДА БИДАТ ОДГОВОРНИ, И ФУНКЦИОНЕРИ И ПАРТИИ И ФИРМИ И МЕДИУМИ И НАРОД...

Повеќе