Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

АНТИ НАТО СИЛИТЕ СЕ ОБЕДИНИЈА ВО КОАЛИЦИЈА КОЈА ЌЕ СЕ ВИКА НИКОГАШ СЕВЕРНА - Eдинствена Македонија, ФРОДЕМ и Тврдокорните во коалиција за „лавовска борба за Македонија“

„Ова го правиме поради манипулативното и нечесно владеење на политичката гарнитура на власт, п...

Повеќе

ВЕНКО Е РОДЕН ЗА ВАКВИ КРИЗИ: ВО ЦЕЛАВА ЗБРКА УСПЕА ДА НАПРАВИ И МОБИЛНА АПЛИКАЦИЈА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА САШО ПЕШЕВ ОД ЊУ МОМЕНТ: Изборите мора да се одложат затоа што народот нема да излезе од дома да гласа, на сите им е поважен животот од тоа кој ќе биде на власт!

Повеќе

СО ФАКТИ, МАТЕМАТИЧКИ ПРЕЦИЗНО: ЕВЕ ЗОШТО СДСМ ЌЕ ПОБЕДИ УБЕДЛИВО!

Овој Заев кого го „оцрнувате" ја покачи минималната плата за 5.500 денари на 300.000 работници, ја покачи пензијата на 324.000 пензионери, ја ...

Повеќе

ТРИУМФ НА МИ-ТУ ДВИЖЕЊЕТО: МОЖНИОТ ХОЛИВУДСКИ ПРОДУЦЕНТ ХАРВИ ВАЈНСТЕЈН ОСУДЕН НА 23 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА СИЛУВАЊЕ И СЕКСУАЛНО МАЛТРЕТИРАЊЕ НА НЕКОЛКУ АКТЕРКИ

Вајнстин, кој беше обвинет од десетици жени за сексуално злоставување, минатиот месец бешепрогласен за виновенод поротата на судот во Њујорк, от...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: Не е добро да се одложат изборите, нема таква причина, на лидерската средба ќе прецизираме каков вид кампања ќе се води

П1: Во текот на утрешниот ден е предвидена лидерска средба за што ќе се разговара, ќе има ли избори без кампања или е можно одлагање на веќе закажан...

Повеќе

(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА: БЕЗ ПАНИКА, ЌЕ ГО ПОБЕДИМЕ ВИРУСОТ!

За мерките и препораките за заштита од корона вирус. Погледнете го интервјуто заВиди Вака. видео: Види вака

Повеќе

Видео на СЗО: Како се пренесува корона вирусот и како да се заштитите

Повеќе

Филипче кон здравствените работници: Откажете ги приватните патувања, драгоцени сте во овие моменти!

Апел за откажување на приватните патувања на здравствените работници дојде од министерот за здравство, Венко Филипче. „Сакам да упатам апел к...

Повеќе

ФОТО КОЕ КАЖУВА СЕ!!!

МИЦКО ПОТПИШУВА КОАЛИЦИСКИ ДОГОВОР, ОД ЛЕВО ЧОВЕКОТ АМНЕСТИРАН ЗА 27-МИ АПРИЛ, ВЕЧЕН ЗАГАР НА ЅИНГО, ОД ДЕСНО ДРУГАРЧЕТО НА СРПСКИОТ АГЕНТ ЖИВАЉЕВИЌ...

Повеќе

Реакција: Општина Ѓорче Петров не криела дека имало деца и наставници што патувале во Италија

Во текот на вчерашниот ден од страна на веб порталотwww.fokus.mkе објавен текст со наслов „Училиште од Ѓорче Петров 17 дена „крие“...

Повеќе

И ОРДАНОВСКИ СЕ КРСТИ: Во петката „тепачот“ Дурловски ќе се натпреварува со тепаната Шекеринска

-Нема да има друга значајна тема на овие избори, освен проверката дали оваа историја ќе се повтори? И тоа со веќе остварените ветувања од рефе...

Повеќе

ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА, АЗЕСКИ: АКО НЕ УМРЕМЕ ОД КОРОНА, ЌЕ УМРЕМЕ ОД ГЛАД ОД ЕКОНОМСКАТА КРИЗА КОЈА СЛЕДУВА!

Повеќе

НАРЕДБА ОД ВЛАДАТА: Задолжителна самоизолација на патниците и препорака да не се патува во 19 земји (инфографик)

Министерството за здравство објави листа со 19 земји со среден и висок ризик за патување поради присуството на корона вирусот на нивната т...

Повеќе

НЕ ГО ЗАСЛУЖУВАМЕ ОВОЈ БИСЕР: Околу 150 вреќи пластични шишиња исчистени од брегот на Охридското Езеро

Околу 150 вреќи пластични шишиња, остатоци од друга пластична и картонска амбалажа и други видови цврст отпад, денеска биле подигнати од крајбрежјет...

Повеќе