Одберете локација на пристап

23.01.2020, Скопје – Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен HYUNDAI центар, Ми-Да Гранд Моторс прераснува в
Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија. Тоа е и потврда дека се исполнети критериумите за членство во комисијата. Благодарам за довербата, објави министерката за правда Рената Дескоска.
Советот за етика во медиумите ја прифати жалбата поднесена од поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање, Зоран Иванов поднесена против текстот на Нова ТВ –„Разузнавачот Иванов тајно избега во Турција“. Во жалбата е наведен
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Ерусалим присуствуваше на форумот „Сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот“. На форумот, како што соопшти Кабинетот на претседателот, присуствувале и претседателот и премиерот на
Стојанче Ангелов од „Достоинство“ во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 ја покани професорката Мирјана Најчевска во неговата партија, доколку не успее да формира своја партија. -Професорке повелете, доколку не формирате своја
Честитки од Мактел.мк, да си жив и здрав до 100 и јаче!
Billionaire George Soros said he will commit$1 billionto start a global university to fight authoritarian governments and climate change, calling them twin challenges that threaten the survival of our civilization. The Open Society University Netw
Во следниот период ќе се засади висока вегетација и на други локации (Фото: СДК.МК) На повеќе локации во Велес се засадени 250 садници на листопадни и зимзелени дрвја. Садници од туја, јасен, платан и други видови растенија се засадени во
Геро е безмилосен суров, нема кај него жал, фер плеј, емоции. Тој е безмилосен! Но, кога е фатен во стапица, тогаш моли и глуми како маченце. Branko Geroski 5 hrs· ЈОЦИ НА НОРМА Јоци пишува по три по
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ направи увид во градежните активности за подобрување на инфраструктурата во населбата Пинтија. Во моментов, во Пинтија се одвива
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот, оствари средби со неколку шефови на држави учесници на форумот. На средбата со прет
Санела Шкријељ, член на Комисијата за труд и социјална политика во СДСМ денеска се сретна со корисници на правата од законите за социјална и детска заштита и социјална сигурност на стари лица во Општина Василево. Шкријељ истакна дека со соци
аменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, пред одржувањето на редовната 4-та седница на Владата во Штип, а во рамки на теренските настани, ја посети компанијата за текстилна индустрија „Семак Фешн“. Оваа фирма е о
Собранието вечерва го донесе Законот за младински додаток по скратена постапка, кој предвидува на млади до 23 години по завршување на средно образование да им се доделуваат по 3.000 денари за работа во производството. Целта е да се стимулира

ДОМ: Да се констатира истечен рок на концесијата за Иловица

Повеќе

Министерката Апостолска ја посети американската компанија „Теламон“ во Гази Баба

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес ја посети американската компанија „Теламон“, која минат...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ИМА ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА КАКО ДА СЕ ДОЈДЕ БРЗО ДО 500 ЕВРА ПРОСЕЧНА ПЛАТА!

Повеќе

ШОКАНТНO, ЏАБЕ СМЕ ПЛУКАЛЕ ПО ВОЈО ПРЕВАРА, НЕ Е САМ ВО ЗАГОВОРОТ ДА СЕ СПАСИ МАФИЈАТА: СОПРУГОТ НА ТЕУТА АРИФИ, ВРХОВНИОТ СУДИЈА ШПЕНД ДЕВАЈА СЕ ГОРДЕЕ ШТО ИМ ГИ ВРЗАЛ РАЦЕТЕ НА СЈО - ОЈО НЕКА ИМ ГИ ПРЕЗЕМЕ СЛУЧАИТЕ!

- Се гордеам со одлуката на врховен суд со кој обвиненијата на СЈО после 2017-та ги прогласивме за неважечки. ОЈО нека ги преземе. Ние не ги спасува...

Повеќе

ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ РАСТУРА: КАКО ШТО БЕШЕ И НАЈАВЕНО – ЉУБЉАНСКА РЕКОНСТРУИРАНА ЗА 20 ДЕНА!

Повеќе

ФЗОРСМ категорично ги демантира денешните информации објавени на прес конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ дека има зголемување на цените за детската кардиохирургија за 45 проценти, во рамките на Жан Митрев клиника

Префрлувањето на детската кардиохирургија во рамките на Жан Митрев клиника е направена најмладите кардиоваскуларни пациенти да добиваат најквалитетн...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРОФЕСОРОТ КАЛАЈЏИЕВ: СМЕШЕН МИ Е ИЗВЕШТАЈОТ НА ГРЕКО ЗА СЈО, ИМ ЗАБЕЛЕЖУВААТ ДЕКА НЕ ГОНЕЛЕ ВИСОКА КОРУПЦИЈА, ПА СЈО НЕ ПОДНЕСЕ ОБВИНЕНИЕ САМО ЗА ПАПАТА ВО РИМ!

Повеќе

ЗАЕВ ИМ ОБЈАВИ ВОЈНА НА МРЧАТОРИТЕ: Аман од вашите драми и кубење коси за некакво иселување, па за 30 000 е зголемен бројот на вработени во земјава, дај гледајте малце во бројките!

- Аман од кубењето коси и драмите за некакво иселување од земјава, па за 30 000 е зголемен бројот на вработени во земјава за овие две години власт н...

Повеќе

(ВИДЕО) Обраќање на премиерот Заев во Собранието: Имаме видливи економски резултати, ги активираме сите перформанси, ќе се носат храбри одлуки, 2020 година ќе биде година на економијата

Повеќе

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ ВО ПРИЛЕП: Посета на градоначалникот Илија Јованоски на земјоделските површини со уништени насади од вчерашното невреме

Невремето кое вчера зафати повеќе населени места од Прилепско, зад себе оставикатастрофални последици. Штети на земјоделските површини се направени ...

Повеќе

ПО БУРНИТЕ РЕАКЦИИ ВО ЈАВНОСТА, ЗАЕВ СЕ ОТКАЖА ОД ИДЕЈАТА ДА РАКОВОДИ СО МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ, ОСТАНУВА ПРЕМИЕР, ЌЕ СЕ БАРА НОВ МИНИСТЕР КОЈ ЌЕ ГО НАСЛЕДИ ТЕВДОВСКИ!

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на денешната седница во Собранието објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финан...

Повеќе

Шекеринска на дводневен министерски состанок на НАТО, повторно ќе седи на маса и ќе носи одлуки со шефовите за одбрана на најмоќните земји во светот!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, овие два дена ќе учествува на редовниот состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во...

Повеќе

УШТЕ СЕ ЧИСТАТ ВМРОВСКИТЕ ХАВАРИИ: 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ВЛАДАТА ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА ДОЛГОТ ЗА РЕЖИСКИ ТРОШОЦИ ЗА СТУДЕНТСКИТЕ ДОМОВИ

Повеќе

Отворен на Центарот за Аутизам Пурпура во Тетово

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ШЕФОТ НА ФИНАНСОВА ПОЛИЦИЈА: Тутунот во Љуботен освен што е шверцуван, освен што се продава илегално па дури е и отровен!

Повеќе