Одберете локација на пристап

Мора да сме сите свесни дека ако не се почитуваат мерките нема да имаат никаков ефект. Имаме работа со болест која, во некои случаи, а не знаеме кои, дава таква тешка форма да на пациентите им нема спас, рече министерот за здравство Венко Филипче в
Почитувани, Министерството за здравство ја известува јавноста дека мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е негативен на вирусот. Таа е е хоспитализирана заедно с
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу
Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе испрати стотина парчиња заштитна облека (скафандери) за Северна Македонија, јавува БГНЕС. „Нарачав да се испратат стотина скафандери за нашите браќа во Северна Македонија. Да им испратиме
Испаѓа дека Словенија и Унгарија помошта му ја дале на Чулев во МВР за он да ја дели по клиники и да се слика овие денови?!?!?!?! ЕЈ КОЕ Е ОВА ЛУДИЛО ЧОВЕЧЕ?!?!
Претседателот Стево Пендаровски, во телефонски разговор му се заблагодари на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган за помошта во медицинска опрема, скафандери, маски и тестови, додавајќи дека сојузништвото и солидарноста меѓу државите
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска упати порака дека најбогатите во државата се оние кои најмногу треба да го понесат товарот од економската криза при справувањето со Ковид 19, во усло
Нема ништо полошо од тоа некој да ве направи бездоминк преку ноќ, да ве исфрли на улица. Особено тоа е тешко ако ви се случи во време на епидемија со Корона! Уште пострашно е кога тоа ќе го направи државата, таа што би требало да се грижи за вас! А
Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од денеска, во одредени периоди од деновите согласно со вонредниот полициски час
НАТО преку својот механизам за помош на некој начин има улога на координативен центар меѓу барањата и потребите на земјите членки во справувањето со Ковид-19 и тие што можат да овозможат помош, преку мехнизмот овозможуваат, порача шефот на дипломат
Првиот човек на апликацијата Твитер, Џек Дорси, вети дека ќе донира една милијарда долари за да ја помогне борбата против корона вирусот. Тоа претставува 28 отсто од неговото цело богатство, а тој се уште не кажа како парите ќе бидат распределени.
Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот. Све
Роналдо и Меси можат во кој било фудбалски клуб да продадат 5 милиони дресови, а доктор не може да продаде 5 милиони бели мантили, рече поранешниот македонски фудбалер Дарко Панчев во неговото онлајн-гостување во утринскате емисија „Ја
Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните инсти

СПАСОВСКИ: УТРЕ ЌЕ ГИ ПОВИКАМ ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ ДА ИЗЛЕЗЕМЕ НА ЗАЕДНИЧКИ ПРЕС И ДА ГИ ПОВИКАМЕ ВЕРНИЦИТЕ ДА НЕ ГИ ПОСЕТУВААТ ВЕРСКИТЕ ОБЈЕКТИ ДОДЕКА ТРАЕ ЕПИДЕМИЈАТА СО КОРОНА

- Утре ќе ги повикам верските лидери да излеземе заедно на прес и да ги повикаме верниците да не ги посетуваат верските објекти овие денови додека т...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СПАСОВСКИ: ВЛАДАТА СПРЕМА ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ ЗА ПОМОШ НА ФИРМИТЕ И ТИЕ ЌЕ БИДАТ СООПШТЕНИ ОВИЕ ДЕНОВИ, ВЕ УВЕРУВАМ НИКОЈ НЕМА ДА ОСТАНЕ БЕЗ РАБОТА ИЛИ БЕЗ ПЛАТА!!!

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ДО МИЦКОВСКИ: БРАВО ЗА ПОНУДЕНАТА РАКА ДО ВЛАДАТА, НО ВЕЛИТЕ НИКОЈ ОД ВЛАДА НЕ ВИ СЕ ЈАВИЛ А ВО ИСТО ВРЕМЕ ВЕЛИТЕ СПАСОВСКИ ВИ СЕ ЈАВИЛ УТРОВО?!

Повеќе

СПАСОВСКИ ВЕЛИ ОВИЕ ЛИЦА ЌЕ ОСТАНАТ ВО ВИКЕНДИЦИТЕ 30 ДЕНА А ЌЕ ИМ СЕ ДОСТАВУВА ХРАНА: Заглавени викендаши, биле во Маврово и Ростуше, а поради кризната состојба во Дебар и Центар Жупа не можат да се вратат дома

Неколкумина граѓани кои биле на викенд во Лазарополе, Тресонче, Росоки, Гари и Селце, се заглавени, односно не можат да се вратат дома, поради преве...

Повеќе

Од 18-тата седница на Владата: Донесена е одлука за кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, се затвора ски центарот Маврово и граничните премини Џепиште–Требиште и Блато кон Албанија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 18-та седница го разгледа Записникот од Петтата седница на Управувачкиот комитет за координац...

Повеќе

(ВИДЕО) ВЕНКО ФИЛИПЧЕ НА РЕДОВНИОТ ДНЕВЕН ПРЕС: СЕ ВЛОШУВА СОСТОЈБАТА КАЈ ЕДНАТА ЗАБОЛЕНА ОД ДЕБАР СТАВЕНА Е НА АПАРАТИ ЗА ДИШЕЊЕ, ВКУПНО ЗАБОЛЕНИ СЕ 13, СЕ ТЕСТИРААТ 7 НОВИ ЛИЦА!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СПАСОВСКИ НА АЛСАТ М: ЧУЛЕВ ГИ ВРАТИ СИТЕ БИТАНГИ И БАРАБИ НА МИЈАЛКОВ И ГОЦА ВО МВР, ВО КАБИНЕТ МУ СЕДАТ ЛИЦА БЕЗ БЕЗБЕДНОСЕН СЕРТИФИКАТ!

Повеќе

МИЦКОВСКИ ЈА ОСУДИ ИЗЈАВАТА НА ЛЕКАРКАТА КОЈА Е ВИСОКА ФУНКЦИОНЕРКА ВО ВМРО ДПМНЕ КОЈА ВЧЕРА ИЗЈАВИ ДЕКА КОРОНА ВИРУСОТ Е ИЗМАМА ЗА ДА СЕ НАСЕЛАТ МИГРАНТИ ВО ЗЕМЈАВА

Саше Политико го праша денеска на пресот лидерот на ВМРО ДПМНЕ дали ќе ја осуди изјавата на високата функционерка на партијата, матичната лекарка ...

Повеќе

КОИ СЕ НОВИТЕ ИМИЊА НА ЛИСТИТЕ НА СДСМ: НЕУМОРНИОТ ХОТЕЛИЕР ОД ОХРИД, ЛАЗЕ ТАНЕСКИ

Вредниот и харизматичен хотелиер од Охрид, Лазе Танески кој беше во тесен избор и за градоначалник на Охрид е новото име на листите на СДСМ и коалиц...

Повеќе

ГОРАН СДК: ГРУЕВЦИ ТОЛКУ ЈА СПУШТИЈА ЛЕТВИЦАТА ШТО СМЕ ОДУШЕВЕНИ ОД ФИЛИПЧЕ ЗАТОА ШТО ГО РАБОТИ ТОА ЗА ШТО Е ПЛАТЕН, ДА БЕА СЕГА ГРУЕВЦИ НА ВЛАСТ, ЦЕЛОТО ШОУ ОКОЛУ КОРОНА ЌЕ ГО ВОДЕШЕ ГРУЈО, ЌЕ БЕШЕ ТОА НЕВИДЕНА МЕДИСКА ПАТЕТИКА!

Па и тоа што сега дел од јавноста го фали министерот Филипче и начинот како се однесува во време на криза, е одраз на едно генерално изместување на ...

Повеќе

ШОКАНТНО: Пендаровски предупредува дека има организирано ширење на лажни вести за корона вирусот

Службите во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски детектирале неколку обиди за организирано и планско ширење лажни вести за предизвикување па...

Повеќе

БОМБА НА ГОРАН СДК: Aко ЕУ ни даде датум, изборите нека бидат редовни. Оти датумот беше причина за вонредноста. До есен белким и короната ќе се смири.

Како брзаа СДСМ со конгресот и ВМРО-ДПМНЕ со конвенцијата, како се гушкаа, се ракуваа, се бацуваа во затворени сали, чиниш, ако треба и ќе се умира,...

Повеќе

Пендаровски ја активира Армијата за поддршка на кризното подрачје во Дебар и Центар Жупа

Претседателот Стево Пендаровски вечерва донесе одлука за ангажирање на Армијата на Република Северна Македонија за поддршка на локалната самоуправа ...

Повеќе

СО ВАКВА МЛАДИНА ГАДНО СМЕ НАЕБАЛЕ: ПОЛИЦИЈАТА ВЕЧЕРВА БРКАШЕ МЛАДИ НА ВОДНО КОИ ПРАВЕА ЖУРКИ ПОРАДИ ЗАТВОРЕНИТЕ КАФИЧИ И ДИСКОТЕКИ

Со ваква младина, црно ни се пишува. Цела држава е покрената, војска, полиција, сите гледаат главажива да спасат они се собрале на Водно да се пијан...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО ЗА ЕВН: Нема да искучува за неплатени сметки во овој период додека трае епидемијата со КОРОНА

Повеќе