Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ВИДЕО – Јованоски: Од денеска стартува јавниот повик за субвенционирање на климаинвертори и велосипеди

За подобрување на животната средина во Општина Прилеп, а во насока на намалувањето на загадувањето на амбиенталниот воздух во нашата Општина, Со...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛИДЕРОТ НА ГДУ, ПЕТАР КОЛЕВ: ВЕЌЕ ИМАМЕ ОКОЛУ 10 000 ЧЛЕНОВИ, ВО ОХРИД НА ЛОКАЛНИТЕ ОСВОИВМЕ НАД 6% ОД ГЛАСОВИТЕ, ТОА МИ ДАВА СИГНАЛ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ НАЈПРИЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ НА ОВИЕ ИЗБОРИ!

Повеќе

ХАХАХА, ВМРО ДПМНЕ СО ЦЕЛ ПАМЕТ МИСЛИ ДЕКА НАРОДОТ ЌЕ ГО КАЗНИ ЗАЕВ ЗАТОА ШТО НАВОДНО МУ ЗЕЛ ТОРБА СО ПАРИ НА ОЛИГАРХОТ КАМЧЕВ?!?!

Иако кампањата треба да започне 20 дена пред изборите, ВМРО-ДПМНЕ веќе почна со поставување билборди. Првите билборди се негативна кампања против ли...

Повеќе

Градинката „Мимоза“ во Кисела Вода доби енергетски ефикасна фасада, средствата обезбедени преку Проектот за подобри општински услуги

Градинката „Мимоза“ во скопската населба Кисела Вода каде се згрижени околу 190 дечиња доби енергетски ефикасна фасада. Сменети се...

Повеќе

ЦЕЛА ШУТКА СДСМ: ЗАЕВ Е НОВИОТ КРАЛ НА РОМИТЕ, ЦАРОВСКА ДЕНЕСКА ПОДЕЛИ 200 НОВИ ЧЛЕНСКИ КНИШКИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ!!!

Ниту една Влада досега не направи толку многу за да го подигне економскиот стандард и квалитетот на живот на Ромите, но и на сите други граѓан...

Повеќе

(ВИДЕО) МАШИНАТА НА СДСМ ПОЛЕКА СЕ ПАЛИ: ВМРО ДПМНЕ ЌЕ БИДЕ СМАЧКАНО И ЗДРОБЕНО КАКО ТЕЛЕФОНСКА ЦЕНТРАЛА ЗА ПРИСЛУШКУВАЊЕ ВО ДБК!

Линк до видеото, овде.

Повеќе

ОВА СЕ ВИКА ТАЛЕНТ ЗА ПРАВЕЊЕ ПАРИ: КРАЛОТ НА ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЧИФЛИГАНЕЦ, ЌЕ ИНКАСИРА 2 МИЛИОНА ЕВРА ПРОФИТ ИАКО ПОСЛЕДНАТА ЗГРАДА ЈА ИЗГРАДИ И ЦЕЛОСНО ПРОДАДЕ ПРЕД 2 ГОДИНИ?!?!

Нашиот најуспешен градежник, газдата на Адора Инженеринг ќе ја заврши годината со 2 милиона профит а последните станови ги продаде пред две години?!...

Повеќе

БАНКАРСКОТО ТРИО КОСТОВ, ИЉОСКИ И ШТЕРИЕВА РАСТУРААТ: „Комерцијална банка“ ќе дели рекордна дивиденда!

Секое физичко лице акционер на „Комерцијална банка“ ќе добие по 495 денари нето дивиденда за секоја своја акција, што е најголем износ...

Повеќе

КОНЕЧНО СЕ ДОЗНА НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ГРУЕВИЗМОТ: Во времето на сваровски извршителот Панчевски, се уништувале докази во Кривичен суд во постапки против првенците на ВМРО ДПМНЕ?

Во моментов се подготвува кривична истрага поради уништување на докази во скандал кој се случилпред неколку години во скопскиот кривичен суд,неофи...

Повеќе

(ВИДЕО) ПЕТРЕ ХРАБРО ИЗДРЖА ДА НЕ МУ АКНЕ ЕДНА НА ЏУЏЕТО: АПАСИЕВ ДОБИЛ ЗАДАЧА ОД ВМРО ДПМНЕ ДА ГО МАСАКРИРА РЕФОРМАТОРОТ БОГОЈЕСКИ, ПА СО ДОЗВОЛА НА ВОДИТЕЛКАТА СЕ ОДНЕСУВАШЕ КАКО КУЧЕ БЕСНО ОДВРЗАНО

Повеќе

ГРЦИЈА ПОД ОПСАДА, НАПАДНАТА СО МАСА НА БЕГАЛЦИ: Од саботата наутро до попладнево спречени над 24 илјади обиди за нелегален влез во Грција, уапсени 183 лица

– За 60 часа во Грција, нелегално се обиделе да влезат над 24 илјади лица, односно од саботата во шест часот наутро до попладнево во 18 ...

Повеќе

ЗАПОЧНУВА ПРОЕКТОТ „ЗБОРУВАМ НА ЈАЗИКОТ НА МОЈОТ ДРУГАР“, НАД 1100 УЧЕНИЦИ ЌЕ ПОСЕТУВААТ КУРСЕВИ НА НЕМАЈЧИН ЈАЗИК

Од утре во 11 средни училишта започнува со реализација проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ како една од главните активности н...

Повеќе

АЈДЕ СДСМ ДА ИЗГРАДИТЕ УШТЕ МНОГУ МОСТОВИ, ТУНЕЛИ, ХИДРОЦЕНТРАЛИ: Штип по 65 години добива нов мост, приоритет во владините политики е грижата за потребите на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заедно со заменик претседателката на Владата задолжена за економски праш...

Повеќе

ОВОЈ БЕТЕР И ОД ГРУЈО: АЛИ АХМЕТИ НЕ БИЛ НА ДЕБАТА СО РИВАЛ РЕЧИСИ 20 ГОДИНИ!

Првото и едиствено телевизиско соочување на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, било ви 2002 година. Тогаш, пред парламентарните избори, за прв пат се...

Повеќе

ПО РЕЧИСИ 5 ГОДИНИ МОЛК, ЦРВЕНКОВСКИ СЕ ЈАВИ ЗА ДА МУ ПОМОГНЕ НА ЗАЕВ И ДА ЛОБИРА ЗА СТАРТ НА ПРЕГОВОРИ: Го сменивме името за да почнеме преговори со ЕУ и затоа недобивањето датум за почеток на преговорите предизвика разочарување во земјата

Поранешниот претседател, на дебата на Подгоричкиот клуб, во рамки на 27. „Копаоник бизнис форум“, првпат коментира за одлуката на Брисел...

Повеќе