Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: ЗАЕВ Е ТОЛКУ ХРАБАР ВО ПОЛИТИЧКИТЕ ПОТЕЗИ ШТО НА МНОГУМИНА ИМ ИЗГЛЕДА ДУРИ И ЛУД, НО МИСЛАМ ДЕКА ПАК ЌЕ ИЗЛЕЗЕ КАКО ПОБЕДНИК И ВИЗИОНЕР!

Дали БЕСА може да ги реши (своите и) изборните аспирации на СДСМ? Тешка е таа проценка од сегашен ракурс. На СДСМ добро би му дошле 50-60.000 етнич...

Повеќе

Претседателот на УО на МАТТО, Ајдован Адемоски оствари средба co Претседателот на Р. Турција, Реџеп Таjип Ердоган

На средбата се разговараше за зголемување на обемот на трговската размена помеѓу Р.Турција и Р.Северна Македонија и беа изразени можностите кои им с...

Повеќе

(ВИДЕО) ПРЕС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: НЕМА НОВИ СЛУЧАИ СО КОРОНА, ПАЦИЕНТКАТА КОЈА Е ЗАБОЛЕНА ПОЛЕКА ПОЧНУВА ДА СЕ ОПОРАВУВА

Повеќе

ТУРЦИЈА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ ЗА БЕГАЛЦИТЕ ОД СИРИЈА, СЕ ОЧЕКУВА МАСОВЕН БРАН БЕГАЛЦИ СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Повеќе

БИТОЛЧАНИ ЗА НИЈАНСА ПОСПРЕМНИ ОД КУМАНОВЧАНИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ВИРУСОТ

Повеќе

НАЈГОЛЕМИТЕ ЃУБРИЊА ВО ЗЕМЈАВА СЕ ПРОФЕСОРИ НА УКИМ - ЦУЦУЛОВСКИ: ВРЕМЕ Е НА ВОЈНА СО АЛБАНЦИТЕ, ПРЕТЕРАА СО БАРАЊАТА И ОМАЛОВАЖУВАЊАТА КОН НАС МАКЕДОНЦИТЕ!

- Веќе дали ќе има војна не зависи од нас Македонците туку од новите шовинистички барања на Албанците, ние Македонците сме како маче довддено во ќош...

Повеќе

ОВИЕ ВМРОВЦИТЕ СЕ ЛОШИ ПОЛИТИЧАРИ, НО ОДЛИЧНИ ПЕРФИДНИ ГЛУМЦИ СЕ ЗА ГЛУМЕЊЕ ЛУДИЛО - Јаулевски: Дали СДСМ поради коронавирусот сака да ги одложи изборите?

Повеќе

ЦРН ДЕН ЗА БРАТСКА ТУРЦИЈА: Во Сирија убиени 33 турски војници, месецов вкупно 50 војници од страна на сириски и руски авиони

Турција бомбардираше позиции на режимот на Башар ал Асад како одговор на загинувањето на 33 турски војници во северозападниот дел на сириската прови...

Повеќе

СЕКОЈ СЕ БОРИ СО СВОИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО ЖИВОТОТ

Повеќе

(ВИДЕО) СРБИТЕ СЕ УНИКАТ НАРОД, ТРЕБА ДА СЕ ЗАШТИТАТ СО УНЕСКО: ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА СРПСКАТА ВЛАДА ЗА КОРОНА ВИРУС

Линк до урнебесната прес конференција на српската влада на тема Корона Вирус.

Повеќе

(ВИДЕО) ПОЧНУВААТ ИЗБОРИ ТОА Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ ЕФТОВ ДА НАПРАВИ ПО 100-ТИ ПАТ ЕМИСИЈА ВО КОЈА ЌЕ НЕ УБЕДУВА ДЕКА Е ПАМЕТНО ДА СЕ ИСКОЉАМЕ СО АЛБАНЦИТЕ!

Повеќе

СДСМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО ПАТРИОТИЗАМ: 700 милиони евра за модернизација на армијата во следните 10 години!!!

Власта предвидува дека во период од 2019 година до 2028 година ќе треба да се потрошат 700 милиони евра за модерниза...

Повеќе

МУХИ ДЕТОНИРАШЕ НУКЛЕАРНА БОМБА НА ТЕЛМА: Освен Димовски и Милошоски што ги малтретираа 8-те независни, и Ејуп Алими од ДУИ им вршеше огромен притисок да не гласаат за законот за ЈО!

- Талат Џафери заедно со координаторот на ДУИ, Ејуп Алими работеа жестоко законот за ЈО да не помине, па Талат не ја закажуваше седницата а Алими им...

Повеќе

ОСТАЈ КОРОНА, ПОЛИТИЧКА ЦРНА ЧУМА ИДЕ ЗА ВМРОВЦИТЕ - Вархеји: Преговорите со Северна Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

Европската Унија може да отвори преговори со Северна Македонија и Албанија за неколку седмици, бидејќи двете држави направија напредок во нивн...

Повеќе

ЕДИНСТВЕНО ДОБРО ШТО ВМРО ДПМНЕ ГО НАПРАВИЛО ВО ЗЕМЈАВА, ПОКРАЈ БУНАРЏИК: Клиничката болница Жан Митрев одбележува 20 години постоење

Повеќе