Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

КИРАЦОВСКИ: Се отпишуваат над 10 милиони евра долгови на граѓаните, пари што остануваат во семејните буџети!

Се отпишуваат над 10 милиони евра долгови на граѓаните, пари што остануваат во семејните буџети!Со закон се опфатени илјадници семејства кои со годи...

Повеќе

ДАРКО КАЕВСКИ: 652 милиони денари вложени во спортот за 3 години! Бројките и резултатите покажуваат каде бевме и каде сме денес!

Повеќе

(ВИДЕО) Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

Министерството за здравство вчера ги дадетелефонските броевиза пријавување на потенцијални случаи на коронавирус. „Карантин и изола...

Повеќе

СПАСОВСКИ: Засега нема ограничувања на јавните собири, но понатаму се е можно во зависност како ќе се развиваат работите!

Засега нема ограничување на јавните собири и се ќе зависи од конкретната ситуација, вели техничкиот премиер, Оливер Спасовски одговарајќи на новинар...

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: ЗАРАЗЕНАТА ПАЦИЕНТКА Е ВО ДОБРА СОСТОЈБА, ВО КОМБЕТО ИМАЛО 9 ПАТНИЦИ, ОД СКОПЈЕ И СТРУМИЦА, СИТЕ НОЌВА ГИ ЧУВА ПОЛИЦИЈА

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено...

Повеќе

ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРА СТАРАТА ЧАРШИЈА ВО ПРИЛЕП

Илија Јованоски ❗️На средба со прилепските дуќанџии го презентирав идејниот проект за реконструкција на Старата чаршија. 👉Сите мислења предло...

Повеќе

ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНА ВО ЗЕМЈАВА - ЖЕНА НА 50 ГОДИНИ КОЈА СЕ ВРАТИЛА ОД ИТАЛИЈА - ВЛАСТИТЕ АПЕЛИРААТ ДА НЕ СЕ ПАНИЧИ И ДА НЕМА ХИСТЕРИЈА, СИТУАЦИЈАТА Е ПОД КОНТРОЛА!

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здр...

Повеќе

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 70 години од своето постоење

Повеќе

ПРИЛЕПСКО МАЛО КОЊАРИ ЌЕ ДОБИЕ КАНАЛИЗАЦИЈА ВРЕДНА 12 МИЛИОНА ДЕНАРИ!

Повеќе

Општина Прилеп спремна за почеток на 19.Меѓународен карневал „Прочка 2020“

„На три дена пред почетокот на манифестацијата, можеме да кажеме дека Општина Прилеп е спремна да ги пречека учесниците и успешно да го органи...

Повеќе

Голем успех и пет златни медали за Винарија Камник од германскиот Мундус Вини

– Годинешниот 26-ти меѓународен вински натпревар Мундус Вини донесе нов блескав успех за винарија Камник, со освоени пет златни меда...

Повеќе

ИЛЧЕ ГЕБЕЛС СО ИЗЈАВА НА ДЕЦЕНИЈАТА: Кога ќе се вратиме на власт, ќе продолжиме да ги користиме придобивките од договорот од Преспа но ќе работиме и на негово ревидирање!

- Ем ќе шибаме забрзано кон НАТО и ЕУ како придобивка од договорот од Преспа, ем ќе работиме да се ревидира договорот од Преспа за да ги намалиме шт...

Повеќе

ВИЛМА Е НОВАТА НАРОДНА ХЕРОИНА: Груевски го организираше „крвавиот четврток“, а кукавички избега!

Обвинителството ќе докаже дека обвинетите кои седат во оваа судница изготвиле план со намера за загрозување на уставниот поредок и безбедн...

Повеќе

(ВИДЕО) ИЗГЛЕДА ОД ЈАДЕЊЕ СТРУМИЧКИ ЧУШКИ И ФРЕНКИ РАСНАТ ГОЛЕМИ МОЗОК И ТЕСТИСИ: БРАВО КОСТА КОСТАДИНОВ, ДА ГО ПОБЕДИШ 15 ГОДИНИ ПОИСКУСНИОТ ИЛЧЕ ГЕБЕЛС ВО ТВ ДЕБАТА ТРЕБА ГОЛЕМИ ТЕСТИСИ И ГОЛЕМА ИТРОШТИНА!

Повеќе

РОДЕН ЗА ВМРОВСКИ СУДИЈА УМЕРО УНО: Панчевски пред да стане судија имал дебело полициско досие како ограбувач на станови низ Скопје!

Порталот ПРАВОСУДСТВО ископал многу интересен факт за омилениот судија на ВМРОВЦИТЕ, Панчевски: Сега, кога е правосилно осуден за мобинг, Панчевски...

Повеќе