Одберете локација на пристап

Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени
МНР денеска се пофали дека со помош на Австрија успеале да евакуираат 4 македонци од главниот град на Перу, Лима. "Во духот на солидарноста и добрата соработка како со земјите од регионот, така и со земјите членки на ЕУ и НАТО, но и пошироко, овоз

Во грчкиот Парламент се формира Група за пријателство со Северна Македонија

Во грчкиот Парламент, во тек е процесот за формирање парламентарна Група за пријателство Северна Македонија – Грција, а до пратениците веќе би...

Повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВСКОТО СЕЛО РОМАНОВЦЕ: Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени при експолозија на плинска боца во семејна куќа!

Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени при експолозија на плинска боца во семејна куќа во кумановското село Романовце, дознаваСАКАМДАКАЖАМ...

Повеќе

МИЛОШОСКИ ОБЈАВИ ПЕТАРДА ЗА ЗАЕВ, ВО СДСМ ЗА ПОЛОВИНА ЧАС СЕ СПРЕМА РЕАКЦИЈА ВО ВИД НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска од седиштето на својата партија објави аудио-снимка за како што тој тврди, екс-премиерот Зора...

Повеќе

Фактор: На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика, пренесеФактор. А ...

Повеќе

Маричиќ: Гоце Делчев за нас е многу важен македонски јунак, за Бугарија е важен бугарски јунак

Треба да сме претпазливи и внимателни и не треба да даваме никакви конкретни прогнозирања поврзани со датуми, бидејќи во минатото тоа не функционира...

Повеќе

МАФИЈАШКИ ФИНТИ: Откако сведочеше во „Рекет“, банката на Орце Камчев ја раскина соработката со адвокатот Васил Димишков

Најверојатно незадоволен од исказот којшто Васил Димишков го даде во својство на сведок, а во врска со предметот „Рекет“, сопственикот н...

Повеќе

(ВИДЕО) Анонимна Британка ја испеа SHALOW во метро и собра милиони лајкови за само еден ден

Британецот Кевин Фрешвотер по улиците во Лондон застануваше луѓе, барајќи од нив да ги довршат стиховите. Некои го одбиваа, додека пак некои ги дов...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ВНИМАВАЈТЕ, КРАДЕЦ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ КРАДЕ ЖЕНСКИ ТАШНИ

Брадестиот Дечки, подолго време на Рекорд оперира ист човек на ист начин. Додека има гужва пред автобуси, краде лични работи ...

Повеќе

ГЕОРГИЕВСКИ: Започнуваме уште една голема капитална инвестиција, изградба на канализациона мрежа во Смилковци

Повеќе

СО ПОМОШ НА ОПШТИНА ГАЗИ БАБА: По 14 години, станарите на една од зградите на улица Бапчор 8 добија лифт

Повеќе

Работниот стаж ќе може да се откупи – до пензија со 1400 денари за еден месец

Сите граѓани на кои им фали работен стаж за да добијат пензија, ќе можат да го откупат. Собранието усвои закон и се очекува овие денови да излезе во...

Повеќе

Палмер-Спасовски: Донесените закони, меѓу кои и Законот за ЈО, ја приближуваат земјава поблиску до позитивна одлука на ЕУ за старт на преговорите

– Премиерот Оливер Спасовски за време на дводневниот престој во Брисел, оствари средба и со специјалниот претставник на американскиот државен ...

Повеќе

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ГАЗИ БАБА: ЗАБРЗАНО СЕ ГРАДИ ПАТОТ КОН ВИКЕНД НАСЕЛБАТА ВО БУЛАЧАНИ

Повеќе

Законот за урбанизам е транспарентен, тврдат експерите

Архитектот и професор Мирослав Грчев од програмската трибина Агенда 20-24 посветена на темата инфраструктура говореше за Законот за урбанистич...

Повеќе

(ВИДЕО) СО КУРТОНИ НЕМА ДРУГ НАЧИН ДА СЕ РАЗБЕРЕШ - МУХИ: ГОРАНЕ НЕ СЕ ПРАВИ ПАДНАТ ОД МАРС!

Повеќе