Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ПАНДЕВ И ДРУГАРИТЕ ДОНИРАА 30 000 ЕВРА ЗА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО

Македонската фудбалска репрезентација заедно со стручниот штаб донираа 30.000 евра за Фондот за здравство во битката со коронавирусот во знак на...

Повеќе

МВР НЕ ПРОСТУВА: Уапсени 30 лица кои не го почитувале полицискиот час во Македонија!

Триесет лица биле уапсени на територијата на Македонија, бидејќи не го почитувале полицискиот час, информираат од МВР. Одделението за внатрешни раб...

Повеќе

Татко и син од Струмичко убиени во Швајцарија

– Наум Колев (47) и неговиот син Доне (23) од струмичкото село Мокриево се убиени во Швајцарија во местото Соренс, во кантонот Фрибург. Нивнит...

Повеќе

Со чартер летови на Визер денеска ќе се вратат затекнатите граѓани од Хрватска и Малта

Со чартер летови од Загреб и од Ла Валета во Малта, денеска почнува враќањето во земјава на дел од македонските граѓани затекнати во странство. Држ...

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО - И ПРЕМИЕРОТ НА БРИТАНИЈА, БОРИС ЏОНСОН ЗАБОЛЕЛ ОД КОРОНА: ДОБРО СУМ, ИМАМ БЛАГИ СИМПТОМИ!

Повеќе

КОРОНАТА НЕ СЕ ЗАПИРА: НОВИ 18 ЗАРАЗЕНИ, СЕГА БРОЈКАТА ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКАЧИ НА 219!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. По градо...

Повеќе

ЗА НЕКОЛКУ ДЕНОВИ ПОЧНУВА ЛЕТНО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО, ЧАСОВНИЦИТЕ ПОМЕСТЕТЕ ГИ ЗА 1 ЧАС НАПРЕД

Повеќе

ПАНИКА ВО АНИМА МУНДИ: СТАРАТА КИНЕСКА МУДРОСТ ВЕЛИ ДЕКА ОВА КУЧЕ Е ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ СЛЕДНИВЕ 24 ЧАСА!

Повеќе

(ВИДЕО) КОНЕЧНО СЛЕТАВМЕ: ТРЕБА ДА СМЕ ГОРДИ ШТО ГО ИМАМЕ НИКОЛА ДИМИТРОВ ЗА МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ, ТОЈ Е КРИСТИЈАНО РОНАЛДО ВО СВЕТОТ НА ДИПЛОМАТИЈАТА!

Линк овде до легендарната изјава на Никола Димитров дадена пред месец време во Брисел кога пред новинарите изјави дека е време македонскиот авион да...

Повеќе

ДУРИ И НАЈГОЛЕМИТЕ ХЕЈТЕРИ НА ЗАЕВ ПРИЗНАВААТ ДЕКА ВЛАСТА ДОБРО СЕ СПРАВУВА СО КРИЗАТА: Јас би рекол дека никој човек со малку интелектуална искреност и чесност не може да каже дека нашите институции не се соочуваат добро, дури и изненадувачки добро со кризната ситуација!

Во колумна на Дојче Веле, најголемиот критичар на оваа власт признава дека власта одлично се справува со кризата со Корона: -Јас би рекол дека нико...

Повеќе

СРБИТЕ СЕ ПОКАЖАА ВО ПРАВО СВЕТЛО, КОГА Е НАЈТЕШКО РЕШИЈА ДА НИ ПОМОГНАТ!

Повеќе

КАКВА ГОЛЕМА БРУКА ПУКНА ВО ЈАВНОСТА - ВМРО ДПМНЕ СОГОЛЕНИ ДО ГОЛ ГАЗ: Уредбата за укинување на парите за партиите е готова, ВМРО-ДПМНЕ условува

Подготвена е уредбата со законска сила со која треба да биде укинато годишното финансирање на политичките партии, односно оние 4,5 милиони евра кои ...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ОБЈАСНУВА: ТЕСТОВИТЕ ЗА КОРОНА СЕ НАБАВЕНИ ПО 1200 ДЕНАРИ, ФОНДОТ ГИ ПЛАЌА ПО ДРГ МЕТОДА ПО ЦЕНА ОД 5000 ДЕНАРИ ОД ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ВО КОЈА ЦЕНА СЕ ВКЛУЧЕНИ И ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ И РЕЖИСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ОБЈЕКТИТЕ

Почитувани, Во однос на објавениот текст на порталот А1.он со наслов: Државата тестирањето го плаќа три до четри пати поскапо од приватните бол...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА МАНЧЕВСКИ НА ТВ 21: Ако излеземе брзо од кризата ќе ги надоместиме скратените плати

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21 зборуваше за економските мерки кои...

Повеќе

(ВИДЕО) СИМПАТИЧЕН МОМЕНТ НА ТВ 21 ДОДЕКА СЕ ВКЛУЧИ ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ ОД ДОМА, СИНЧЕТО ПОЗАДИ ГО ИСКОРИСТИ МОМЕНТОТ ДА ЈА ПОЗДРАВИ ПУБЛИКАТА

Повеќе