Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

НЕМА ОДМОРА ДОК ТРАЈЕ ОБНОВА - ВЛАДАТА ОДРЖА СЕДНИЦА ДОЦНА ВЕЧЕРВА: На 9-тата седница на Владата донесени повеќе одлуки за да се обезбеди континуитет на програмите и работата на институциите по распишувањето на изборите

Владата на Република Северна Македонија ја одржа редовната 9-та седница на која беа донесени повеќе одлуки, заклучоци и препораки за проекти од свој...

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР, САША БОГДАНОВИЌ - СРПЧЕ СТАНУВА ЛИДЕР НА МАКЕДОНСКИТЕ СРБИ!

Српскиот претседател Александар Вучиќ за Денот на државноста приреди свечен ручек во зградата на Претседателството. објавено е на Инстаграм профилот...

Повеќе

Заев, „Рекет“ и како ДПМНЕ ја изгуби и оваа битка

Се обидоа во многу наврати, но не успеаа да го инволвираат Заев во аферата „Рекет“. Додека обвинуваат, истовремено, одбиваат да го...

Повеќе

Спасов: Мизрахи не е ниту од далеку толку виновна колку оној што и укажал доверба да биде министерка

Mицковски “не е толку луд” но за неговите технички министри нема гаранција Мицковски има обичај да каже дека “не е ...

Повеќе

ОВА САМО НА ГРУЈО МОЖЕ ДА МУ ТЕКНА: Реклама за унгарското масло кое никаде не може да се купи во македонските куртон медиуми!

Новинарите на ПРИЗМА истражуѕваа на темата унгарско масло со кое се финансираат македонските куртон медиуми. Ова смрди на МИЛЕ МИ ТЕКНА - ГРУЈОВА Ф...

Повеќе

Шилегов: Во мојата визија Скопје е зелен град!

Градоначалникот Петре Шилегов вчера присуствуваше и се обрати на отворањето на Share конференцијата во Скопје, во Националната филхармонија. &ndash...

Повеќе

ФРЧКО РАСПАЛИ ПО КОЛЕГИТЕ НА ПРАВЕН: ТИЕ КАКО ДРОЉИ СЕ ПРОДАДОА НА МАФИЈАТА ПОСЛЕ 12-ТИ АПРИЛ ЌЕ СЕ СКРИЈАТ ВО ГЛУВЧЕШКИ ДУПКИ!

- Ова беше кланица за професорите на правен, тие како дрољи вавилонски се продадоа на мафијата и после 12- ти април ќе се кријат во глувчешки дупки!...

Повеќе

(ВИДЕО) ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: СДСМ ПОЗИТИВНО МЕ ИЗНЕНАДИ, ТАКА ДОБРО ГИ ИСПЛЕСКАА ДУИ ОВИЕ ДЕНОВИ, ОДАМНА ТОА ГО ЧЕКАМ!

Повеќе

(ВИДЕО) ЛЕЛЕ ШТО ДОЧЕКАВМЕ И УМЕРЕНИОТ КЛЕКОВСКИ БАРА МИЛОСТ ЗА МАФИЈАТА И КРИМИНАЛЦИТЕ ОД ВМРО ДПМНЕ: СДСМ ДА ИМ ПОПУШТИ НА ВМРОВЦИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈО, КОМПРОМИСИТЕ СЕ ДЕЛ ОД ПОЛИТИКАТА!

Повеќе

(ВИДЕО) МУСЛИУ: ЗАПРЕПАСТЕН СУМ ОД ГОВОРИТЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ, ОВОЈ СОСТАВ НА ПАРЛАМЕНТОТ ОД РЕДОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ Е НАЈСЛАБ ДОСЕГА ВО ИСТОРИЈАТА НА НАШИОТ ПАРЛАМЕНТ!

Повеќе

МИЦКОВСКИ ФАТЕН ВО НОВ СКАНДАЛ: ГЛУМИ СКРОМЕН ЧОВЕК А СЕ ОДНЕСУВА КАКО СУЛТАН - НАРЕДИЛ СОПРУГАТА ДА ЈА НОСАТ НА РАБОТА СО ПАРТИСКА ЛИМУЗИНА И БОДИГАРДИ!

Внатрепартиски извори на ВМРО-ДПМНЕ, информираат дека, наводно, Рози, сопругата на Христијан Мицкоски, на работа ја возат со службено возило...

Повеќе

Герила акција: Никогаш повеќе прислушување

Повеќе од 20.000 прислушкувани функционери, новинари, судии, обвинители, политичари, верски лица, професори, лекари и граѓани во над 600.000 телефон...

Повеќе

Албанската Влада го доби на подарок личниот авион на Ердоган

Турската Влада и го отстапи на албанската влада авионот што до пред една година го користел претседателот Реџеп Таип Ердоган, јави дописничката на М...

Повеќе

Борисов: Цела Европа сака да даде перспектива на Скопје и Тирана

Имаме ретка шанса, цела Европа сака да даде перспектива на Република Северна Македонија и Албанија и воопшто на Западен Балкан. Но, се повеќе ...

Повеќе

УТРЕ Е ДЕНОT Д, ЗА ТОА ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ JA ПОБЕДИМЕ МАФИЈАТА: Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за т...

Повеќе