Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Колемишевски: Наша цел е минимална плата од 18.000 денари до крајот на новиот мандат

-СДСМ успешно ги реализира економските политики, посветени на тоа како да ги вратиме парите кај граѓаните. Ние во СДСМ не зборуваме на памет, ...

Повеќе

Димитров: Ставот на Макрон добар сигнал, да се потрудиме Извештајот на ЕК за земјава да биде попозитивен

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Ев...

Повеќе

(ВИДЕО) Китанов: ВМРО-ДПМНЕ за 10 години рехабилитираше 650 км патишта, СДСМ за две години 783 км

Членот на ЦО и директор на ЈП “Државни патишта”,Китанов, денеска од програмската трибина Агенда 20-24 посветена на темата ин...

Повеќе

ВЛАТЧЕ БЕ БЛЕФЕРУ, КАЈ ЌЕ СЕ КРИЕШ ОД УТРЕ, 20 ГОДИНИ ЗБОРИШ ЗА БЕЛАТА ЧУМА А НЕ ДОЗВОЛИ ДА СЕ ПОКАЧАТ ПЛАТИТЕ НА ПРОФЕСОРИТЕ!!!

Извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски преку неговите пратеници и Влатко Ѓорчев упорно продолжува да работи директно на штета на граѓаните на Р...

Повеќе

НАЈНОВИ ВЕСТИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ

Досега се регистрирани 66 000 заразени во Кина во моментов. 1500 жртви од вирусот во Кина. 4 починати надвор од Кина, од кои за прв пат во Европа ...

Повеќе

МНОГУ СРДЕЧНА СРЕДБА НА ПЕНДАРОВСКИ СО КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР АЛБИН КУРТИ ВО МИНХЕН

[email protected] ways to develop and strengthen our bilateral co-operation which contributes to good neighhbourly relations, regional stabilit...

Повеќе

ПЕНДАРОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ВОДЕЧКИТЕ УМОВИ НА ДЕНЕШНИЦАТА, ФРЕНСИС ФУКУЈАМА И ЏОЗЕФ ШТИГЛИЦ, И ГИ ПОКАНИ ДА ДОЈДАТ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА!

Инспиративна средба со еден од најголемите умови на денешницата, професорот Френсис Фукујама, од Универзитетот Станфорд, САД, кој летово за првпат ќ...

Повеќе

АБЕ ПИНГВИНИ БИЛЕ А НЕ ЦРНЦИ, ВМРОВЦИТЕ ЛОШО РАЗБРАЛЕ!

Повеќе

ВЕТЕРАНОТ НОВИНАР, ПОПЕ: КОЈ ЛИ ГО СОВЕТУВА МИЦКОВСКИ ДА ПРАВИ ТОЛКУ МНОГУ КАРДИНАЛНИ ГРЕШКИ?!?!

Љупчо Поповски, автор на колумната Можеби ја знаете онаа фамозна сентенца од чудесниот француски поет Шарл Бодлер: „Најдобриот трик на ѓаво...

Повеќе

Минхен - МНР Димитров: „ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија”

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, во рамките на 56-та Минхенска безбедносна конференција, настапи на тркалезната маса „Координи...

Повеќе

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ НАДВОР ОД АЗИЈА: Кинески турист почина од корона во Париз

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист прист...

Повеќе

ГЕРО БЕ, ПА ТИ ИМАШ ЛИ БЕ СРАМ ЧОВЕЧЕ, ДВЕ ГОДИНИ ПЛАЧЕШ БОМБИТЕ ДА НЕ БИЛЕ ДОКАЗИ, СЕГА СЕ БУНИШ ШТО НЕМА ДА БИДАТ ДОКАЗИ?!?!

Цели две години, Геро не убедува дека снимките не требало да бидат докази. Дури се гордееше што не ги објавувал тие снимки, тоа било прљава работа. ...

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА ОД МИНХЕН, ВМРОВЦИТЕ ВО КОМА: МАКРОН ЈА КРЕВА РАМПАТА ЗА ЕУ, ВЕЛИ ДЕКА ВО МАРТ ДОБИВАМЕ СТАРТ НА ПРЕГОВОРИ!!!

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Минхен изјави дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Северна М...

Повеќе

ЗАПРЕПАСТУВАЧКИ Е КОЛКУ СЕ ВМРОВЦИТЕ ИНФАНТИЛНИ ИМБЕЦИЛИ!

Земјата се наоѓа пред портите на НАТО и ЕУ. После 30 години се најде некој со муда да го реши спорот со Грција па дури и со Бугарија. Земјата е најс...

Повеќе

ЕВЕ КОЈ Е РЕЖИСЕРОТ НА ЦЕЛАТА ОВАА СМЕШНА ТЕАТАРСКА ПРЕСТАВА - Мицкоски објави селфи со Мизрахи: Дисиденти зашто ја сакаат Македонија!

Додека синоќа траеше собраниската расправа за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави ...

Повеќе