Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ЗА ПРВ ПАТ ПРАТЕНИЦИТЕ СИ ЈА ЗАРАБОТИЈА ПЛАТАТА - Продуктивна ноќ во Собранието: Разрешена Мизрахи и изгласани измените на Изборниот законик

Пратениците ноќеска ја разрешија техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. 62 пратеници гласаа за разрешување, поради пре...

Повеќе

ВМРО СЕ ПРЕДОМИСЛИ: Мизрахи ја менувате не затоа што е Еврејка туку затоа што е жена!

- Ја менувате Мизрахи затоа што е жена! Професорката Сиљановска рече дека Спасовски не е уставен судија па да кажува кој крши устав. Пратеничката Л...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ДЕВМРОИЗАЦИЈА кај Македонците е прашање на живот и смрт!

Повеќе

О БОЖЕ ГОСПОДЕ КАКВА РАСИПАНОСТ КАКВА ПОДЛОСТ: ЕВРЕЈКА ВМРОВКА ГИ ОБВИНУВА ПАРТИЗАНИТЕ ЗА ФАШИЗАМ - МЕ МЕНУВАТЕ ЗАТОА ШТО СУМ ЕВРЕЈКА?!?!

- Ме менувате затоа што сум горда Еврејка од Македонија! Ми правите хајка, измислувате причини за да ме смените! Мизрахи од собраниската говорница....

Повеќе

Царовска на 360 на Алсат: Ѓорчев си стави крај на кариерата со тоа што не закажа комисија за покачување на платите на професорите

Царовска на 360 на Алсат: Ѓорчев си стави крај на кариерата со тоа што не закажа комисија за покачување на платите на професорите „Во ови...

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ ГО ПРЕТВОРИЈА СОБРАНИЕТО ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА: Бараат од Спасовски оставка затоа што погрешил и во говорот заборавил да употреби Северна Македонија

- Аха, Спасовски згреши не го употреби името Северна Македонија во својот говор, бараме оставка и од него како што он бара од Мизрахи! Вака излегоа...

Повеќе

СПАСОВСКИ РАСПАЛИ ОД ГОВОРНИЦА: НАМЕСТО ДА СИ ЈА БРКА СВОЈАТА РАБОТА, МИЗРАХИ ЈА ЗЛОУПОТРЕБИ СВОЈАТА ФУНКЦИЈА ЗА ДА ГИ ВЛОШИ ОДНОСИТЕ СО ГРЦИЈА, МОРАМЕ ДА ЈА СПРЕЧИМЕ ДА НАПРАВИ ПОГОЛЕМА БЕЉА!

- Наместо да помогне да се спреми државата за избори, техничката министерка Мизрахи ја злоупотреби својата функција и ги влоши односите со Грција, м...

Повеќе

Фрчкоски: Ова беше кланица за продадените експерти од правен на УКИМ, има голема нервоза кај опозицијата поради Законот за ЈО и тоа изгледа многу примитивно и просто!

Во парламентот има една нервоза, кругот на закони од владината коалиција ќе поминат сите до еден. Нервозата е голема кај опозицијата и тоа изгледа м...

Повеќе

ЦЕЛА ДРЖАВА ИМ СЕ СМЕЕ НА ВМРОВЦИТЕ ЗА АФРИКАНЦИТЕ

Повеќе

Постигнат договор помеѓу ЈП ПОЦ, Општина Центар, Скопски пазар и пазарџиите од Зелен пазар

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Васко Кичевски, остварија средба со директорот на ...

Повеќе

ТРЕНДАФИЛОВ: ХЕРОИТЕ ОД НАШЕТО МААЛО!

Додека нашиот „надворешно евроатлантски двомоторец“ се труди да остави свеж впечаток среде Париз, во контролната кула во Скопје, повто...

Повеќе

ПЕНДАРОВСКИ ВО ДРУШТВО НА ЏАСТИН ТРУДО НА МИНХЕНСКАТА БЕЗБЕДНОСНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Повеќе

ВЕРБАЛНАТА БИТКА ЗАВРШИ, СЕГА СЛЕДУВА НОВА ДРАМА - ПРВО СМЕНА НА МИЗРАХИ ПА ЌЕ СЕ ГЛАСА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈО!

Заврши расправата за законот за ЈО, која траеше цел ден и изобилуваше со навреди и циркузи од страна на пратениците на ВМРО ДПМНЕ. Кулминацијата се...

Повеќе

(ВИДЕО) О БОЖЕ ГОСПОДЕ: Идиот на неделата! СДСМ сакало да донесе 1 милион Африканци, и Македонија да се вика Македонија-Етиопија. Сиктер бре забегани!

Линк до ова урнебесно видео од говорот на еден типичен ВМРОВЕЦ ПАТОЛОШКИ ЛАЖОВ, овде.

Повеќе

Отец Пимен на трибина “Агенда Преспа 20-24”: Да не остане дека знаеме само да произведуваме јаболка, да почнеме да шириме и култура

На трибината “Агенда Преспа 20-24” посветена на развојот на преспанскиот регион, Владиката Пимен, како преспанец по потекло говоре...

Повеќе