Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ДУИ СИ ЛЕГНА НА БРАШНОТО ОТКАКО ВЧЕРА СДСМ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ ГИ ШУТНАТ: ДУИ со поддршка за разрешување на Мизрахи – Не го почитува Преспанскиот договор

Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМ...

Повеќе

Бабовски: Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјод...

Повеќе

ЗАЕВ: МОЖЕМЕ ДА ФОРМИРАМЕ НОВА ВЛАДА АКО САКАМЕ, ПОРАКАТА КОЈА ЈА ПРАТИВМЕ Е ДА ПРЕСТАНАТ СИТЕ СОПКИ И НЕСЕРИОЗНИ ОДНЕСУВАЊА ВО ПАРЛАМЕНТ!

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 априлНеготино, 14 февруари 20...

Повеќе

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Неготино изрази уверување дека законите ќе се донесат, дека Собранието навреме ќе се распушти, а предвремените...

Повеќе

ТРАМП СО СВОИТЕ БУДАЛАШТИНИ ГО НАЛУТИ ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЊУЈОРК, МИЛИЈАРДЕРОТ МАЈКЛ БЛУМБЕРГ: Тој досега потроши 300 милиони долари од своето богатство за својата кампања за претседател, решен да потроши до 1 милијарда од своето богатство кое тежи 55 милијарди!

Изборен штаб од 1000 асистенти, реклами во цела Америка досега во износ од 300 милиони долари и изјави дека е спремен да потроши 1 милијарда долари ...

Повеќе

Груби: Убедени сме дека законите за ЈО и изборниот законик ќе се донесат пред распуштање на Собранието

Артан Груби вечерва на Фејсбук порача дека ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, но тука ...

Повеќе

Зекири: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновија криминалната коалиција!

Пратеникот Мухамед Зекири вели дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновиле нивната криминална коалиција. -Талат и ДУИ уште еднаш го покажаа нивното вистинско...

Повеќе

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ПРИЗНА, ИАКО 3 ГОДИНИ НЕ ОТЕКОА СО ПРЕСОВИ ПРЕД МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: АКО ДОЈДЕМЕ НА ВЛАСТ, ЌЕ СЕ ЗАДОЛЖУВАМЕ КАКО И ОВАА ВЛАДА, ТОА Е НЕИЗБЕЖНО!

- Ако дојдеме на власт ќе имаме дефицит во буџетот како и оваа влада, мора да се задолжуваме и понатаму, тоа е неизбежно! Мицковски на Алфа ТВ ја п...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: КАТИЦА НЕ БЕШЕ ДОРАСНАТА ДА ЈА ПОБЕДИ МАФИЈАТА; ВО МОМЕНТОВ СЕ ВОДИ ПОСЛЕДНА БИТКА СО МАФИЈАТА, ЌЕ ПОБЕДИ ИЛИ МАФИЈАТА ИЛИ ДРЖАВАТА!

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: МИЗРАХИ ДА НЕ ГО КОЧИ ЗАКОНОТ ЗА СТЕЧАЈЦИ, 12 000 ЛУЃЕ СЕ ВО ПРАШАЊЕ!!!

Zoran Zaev Владата предводена од#СДСМматеријално обезбеди 12.000 стечајни работници за 2 и пол години, со што покажавме дека вист...

Повеќе

Николовски на ТВ 21: Ако во Собранието се оневозможува гласање на важни закони, постои реална можност да направиме ново парламентарно мнозинство и нова стабилна влада која ќе организира редовни избори

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски во „ClickPlus“ на ТВ21 истакна дека доколку нема гласање вечерва по сопствено убедување, т...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ВО ВЕСТИТЕ НА АЛ-ЏЕЗИРА: Верувам дека гласачите на 12-ти април ќе го ценат трудот овие 3 години и ќе гласаат за СДСМ!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев беше гостин во вестите на Ал Џезира. Теми беа ЕУ и владеењето на правото. - Верувам дека нашите граѓани ќе го ценат тру...

Повеќе

СЕ РАСПАДНА ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА: ДУИ И ЏАФЕРИ СЕ ЗДРУЖИЈА СО ВМРО ДПМНЕ ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА ЈО, СДСМ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ФОРМИРААТ НОВО ВЛАДИНО МНОЗИНСТВО!!!

Џафери одбиваше денеска цел ден да ја закаже седницата за законот за ЈО цел ден а исто така одби да закаже седница и за разрешување на Мизрахи, Тоа ...

Повеќе

ДРАМА ВО СОБРАНИЕ: ПОЧНА СЕДНИЦАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈО, ВМРОВЦИТЕ СЕ БОРАТ КАКО НА МЕЧКИН КАМЕН 1903-ТА ДА СЕ СПАСАТ ОД ЌОРКА!

Линк до седницата на Собраниски Канал

Повеќе

ГИ РУШАТ СИТЕ ПРАВИЛА ВО ШОУБИЗНИСОТ: Енрике и Курникова се 20 години во врска, денеска им се роди трето дете

Линк до целата сторија, тука.

Повеќе