Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Јовановиќ: Многу е срамно да се слуша Гордан Калајџиев како одвратно одработува за Мицкоски

Многу е срамно да се слуша Гордан Калајџиев кого многу сум го почитувал, како умерен и пристоен човек што го разбира контекстот и околностите ...

Повеќе

СИНОЌА СЕ СЛУЧИ БУНТ ВО ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ НАДГЛАСАН ВО ИК ОД ПРО-ЗАПАДНОТО КРИЛО, ВМРО НЕМА ДА ГО НАПУШТИ СОБРАНИЕТО, ДАЛИ СЕ СПРЕМА И ЛИДЕРСКА СМЕНА ПРЕД ИЗБОРИТЕ?!?!

ВМРО-ДПМНЕ, сепак, нема да го замрзне своето учество во работата на Собранието и покрај вчерашните најави на лидерот Христијан М...

Повеќе

АНАЛИЗА НА ДУЕЛОТ НА ИВАНОВ СО МОМИРОВСКИ НА ТВ 24: ИМ ПОПУШТАМЕ НА БУДАЛИТЕ И ХОШТАПЛЕРИТЕ, ТОА Е НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА ОВИЕ 30 ГОДИНИ ВО ЗЕМЈАВА!

Има една народна изрека и една човечка навика во земјава, која гласи АБЕ ПУШТИ ГО, БУДАЛА Е, НЕ СЕ РАСПРАВАЈ... Е сега лошото е што ова кај нас се ко...

Повеќе

Објавени субвенциите за купување на велосипеди и електрични тротинети во Карпош

Акцијата ќе се спроведе по принципот „прв дојден, прв услужен“, а исплатата на средства ќе биде по завршување на изборниот процес. Општ...

Повеќе

Ризаов за ВМРО-ДПМНЕ: Ако се толку сигурни во победата зошто е неопходен овој циркус на опструкции на Законот за ЈО

-Повторно скриени зад лажниот патриотизам се продаваат популистички пуканки и ќорфишеци во спасување на уставното име на државата, националнио...

Повеќе

Најчевска за Мизрахи и ректорот на УКИМ: Дај бре престанете да си играте мајтап со правото

Слушам вмровската министерка за труд и социјална политика изјавила дека ќе си ја плати казната и нема да ја промени таблата со називот на мини...

Повеќе

Ковачевски: До 15 април ќе бидат испорачани и монтирани најголем дел од инвертерите

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инверторит...

Повеќе

ТРЕБАШЕ ДА БИДЕ ПРЕМИЕР А ТОЈ ЌЕ ЗАГЛАВИ 15 ГОДИНИ ВО ЌОРКА: Италијанскиот Сенат му го укина имунитетот на Салвини

Италијанските сенатори денеска изгласаа укинување на имунитетот на ултра десничарскиот лидер и поранешен министер за внатрешни работи Матео Салвини,...

Повеќе

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ЧЕСТА ДА ГАЗИ ВМРОНИ У СТУДИО МУ СЕ ПАДНА НА ЗОРАН ИВАНОВ!

Повеќе

УШТЕ ЕДЕН ЦРН ДЕН ЗА МАФИЈАТА И ВМРО ДПМНЕ: Законот за ЈО помина и низ собраниските комисии, кога ќе се гласа на пленарка останува неизвесно

Законот за јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители го поминаа филтерот на Комисијата за европски прашања. Најмногу внимание на кр...

Повеќе

МИЗРАХИ ПРАВИ ДРАМИ СО ТАБЛИТЕ, НА ЧУЛЕВ МУ ПАДНАЛО НА ПАМЕТ ДРУГА ЃУРУЛТИЈА - МВР ПРЕСТАНА ДА ИЗДАВА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Чулев го обвини претходното раководство на МВР за проблемот со личните карти и пасошите!

Тој на пресконфенреција кажа дека незаконски се спроведувале тендери за набавка , а финансии и биле префрлани на компанијата Веридос. За Чулев се сп...

Повеќе

ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ЈАПОНИЈА: На крузерот расте бројот на заболени, во Кина „најсмртоносниот ден од Коронавирусот“

Од новите 39 случаи, 10 се од екипажот, а 29 се патници. Четворица се во критична состојба. Луѓето чии тестови излегле позитивни на вирусот се прене...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО СЕ НАЈБОГАТИ НА СВЕТОТ: Германија со екстра профит поради бурата!

Цел свет има штети од невреме само Германците прават профит?!?! Бурата која хараше низ Европа и донела на Германија не само штета, туку и нео...

Повеќе

Мицко ќе се врати на факултет, а ВМРО-ДПМНЕ после избори останува во опозиција – и ќе се реформира

Мицкоски не аплаудира. Само тој не аплаудира. Добро, веројатно не е до толку глупав да не може да исчита: Мицко ќе се врати на факултет, а ВМРО-ДПМН...

Повеќе

Итна постапка за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО отпочна шпанскиот парламент

Споредактитешто се објавени на официјалната веб-страница на Конгресот, Бирото ја донело оваа одлука вчера, со барање до Комисијата ургентно да го ав...

Повеќе