Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Комплетно e реновиран одделот за интензивен рехабилитациски третман за деца со аутистичен спектар и комбинирани развојни нарушувања во Заводот за слух, говор и глас

Повеќе

Премиерот Спасовски за тендерот за нова 100 MW фотоволтаична централа во Осломеј: На местата на некогашните загадувачи, градиме капацитети за производство на чиста, зелена енергија

Премиерот Оливер Спасовски денеска во присуство на министерот за економија, Крешник Бектеши и генералниот директор на Електрани на Северна Македон...

Повеќе

КУРТОНИТЕ ЏАБЕ ЛАЕЛЕ: ТВ Нова во стечај тужи 14 поранешни новинари

Амбициозниот и скап проект на Сеад Кочан – ТВ Нова, која своевремено беше презентирана дека располага со најсовремена опрема и оти ќе биде на ...

Повеќе

Шекеринска од Брисел: Не сме веќе тема на масата, туку членка на масата

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, учествува на министерскиот состанок за одбрана на земјите сојузнички на НАТО денеска во Брисел и е увер...

Повеќе

Шекеринска: Граѓаните ќе не ценат според одлуките и политичката визија а не според празната реторика!

Членството во НАТО не е само да гласаш ратификација, туку и да гласаш закони кои доведоа до ратификација. Ова денеска го порача министерката за одб...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛЕТЕЧКИ ХОТЕЛИ: За 25 000 долари може да изнајмите апартман во авион за долги дестинации

Повеќе

ШОКАНТНО: ФЕЈСБУК СЕ ПОФАЛИ ДЕКА РАЗБИЛЕ МРЕЖА НА ЛАЖНИ ПРОФИЛИ НА БАЛКАНОТ КОИ ШИРЕЛЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ СО ПОМОШ НА РУСКОТО ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕ!

12 FEB 2020 Компанията Фейсбук съобщи днес, че е блокирала мрежа от акаунти, използвани от руското военно разузнаване, за да разпространява невярна...

Повеќе

(ВИДЕО) ВО АМЕРИКА СЕ СЛУЧИ ЕКОНОМСКО ЧУДО: За прв пат во историјата, САД истераа една цела декада без рецесија!

Повеќе

Зајкова: Се грижиме за поздрав живот на младите, студентите се нашата иднина

Предлог- законот за субвенциониран студентски оброк кој го иницираше Либерално демократската партија ја доби неопходната поддршка во Собраниските ко...

Повеќе

Во тек е конкурсот за избор на идејно решение за новиот парк во Карпош

Во тек е конкурсот за избор на идејно архитектонско и хортикултурно решение за новиот парк во Општина Карп...

Повеќе

Во училиштето „Киро Глигоров“ отворен Центар за лица со церебрална парализа

Пуштен е во употреба новиот центар за лица со церебрална парализа, лоциран во основното училиште „Ки...

Повеќе

Жителите на Кисела Вода ќе добијат реконструирана трим патека

На најдолгата трим патека во Кисела Вода, која е во должина од повеќе од 2 километри овој месец ќе започна...

Повеќе

КИСЕЛА ВОДА И ГРАД СКОПЈЕ ВО ЗДРУЖЕНА АКЦИЈА: Се чисти огромната депонија позади зградата „Флетajрон“

На барање на Општина Кисела Вода, Град Скопје започна со чистење на големата депонија лоцирана позади згра...

Повеќе

Кисела Вода ќе го реализира проектот „Велоучилишта“

Општината Кисела Вода потпиша меморандум за соработка со здружението за заштита и унапредување на животнат...

Повеќе

Општина Аеродром ќе субвенционира дел од топлиот оброк на учениците

Советот на Општина Аеродром на вчерашната седница донесе одлука да се субвенционира дел од топлиот оброк н...

Повеќе