Одберете локација на пристап

Во Кривичниот суд денеска падна првата пресуда за функционери од ДУИ, кои беа обвинети од веќе згаснатото СЈО. Па така, пратеникот Ејуп Аљими и Исмет Гури се осудени на казна затвор од три години и шест месеци, како обвинети во случајот „Тита
Денеска вест на денот е брутален коментар и напад на Петар Гошев кон Заев. Поранешниот пратеник, гувернер, министер за финансии, лидер на СДСМ идносно СКМ - ПДП и мноштво други високи позиции излезе со интервју за порталот НОВА во кое во еден момент
– За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран Заев во телефонскиот разговор што го имале двајцата поранешни премиери, објави грч
Општина Прилеп и Општинскиот штаб за управување со кризи ги интензивираатмерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. За таа цел, денеска во функција беа ставени автоматски апарати за дезинфекцијана возилата кои влег
Битолчанец кој се вратил од Канада во Македонија, попладнево починал во својот стан во Битола на улица Димче Лахчански, дознаваТВ21. На терен биле екипи на полицијата, брза помош, Центарот за јавно здравје и пожарната. Засега потврда успеавме да д
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 31-вата седница на која беа усвоени записниците од 13-тиот и 14-тиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внес
Само седум денови им беа потребни на институциите за да го срушат поранешен „Медицинар“, да го уредат просторот и денеска да ја постават мобилната болница. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањ
Добрата вест е што компјутерите денеска се многу моќни и можат во реално време да ги проверуваат генетските структури на вирусите а од друга страна вирусот КОРОНА е многу прост со многу малку делчиња за разлика од геномот на човекот на пример кој е
- Лице од Карпош со иницијали Ф.К заразило повеќе лица со Корона со тоа што не сакало да седи дома во самоизолација како лице што се враќа од ризични региони во Европа. Полицијата повеќе пати го предупредувала но тој давал лажни изјави дека не пату
Поради Корона вирусот, олимпијадата за ова лето во Токио се одлага за догодина. Повеќе за ова на следниов линк.
Комерцијална банка одобрува грејс период од шест месеци за кредитните производи на физички лица, пролонгирање на крајниот рок на отплата на кредитите за шест месеци, како и автоматско продолжување на рокот за користење на дозволеното пречекорувањ
Почитувани, Се извинуваме што доцниме со денешното информирање за состојбата со коронавирусот во нашата земја. Правиме огромни напори навремено, транспарентно и точно да ја известува јавноста и да комуницира со медиумите. Со оглед на зголемени

Усје: Резултатите покажаа дека користиме гориво кое е еколошки безбедно

Цементарница УСЈЕ денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата ушт...

Повеќе

ТЕ ТО: Лага и лицемерие се обвинувањата на Хаџи Мишев

Во врска со прес-конференцијата на претставници на Топлификација АД Скопје, одржана на ден 06.02.2020 година, четврток, од Друштвото за производство...

Повеќе

СТАРТУВАШЕ ИЗГРАДБА НА ДАЛНОВОД КОН АЛБАНИЈА ВРЕДЕН 35 МИЛИОНА ЕВРА - Спасовски: Воведуваме европски и светски трендови во електроенергетската дејност, го либерализиравме и го развиваме пазарот на електрична енергија

Со двата капитални проекти на МЕПСО - нов 400 киловолтен далекувод што ќе ги поврзува електропреносните системи на Република Северна Македонија и на...

Повеќе

ОПШТИНА ЃОРЧЕ И ДОНАТОРИ ПОМОГНАА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ СМЕСТУВАЊЕ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА КОЕ ИМ ИЗГОРЕ КУЌАТА ДОДЕКА СЕ ВО ТУРЦИЈА НА ЛЕКУВАЊЕ НА СИНОТ

Институциите на системот во соработка со Општина Ѓорче Петров ги преземаат сите неопходни активности со цел да се санира штетата која е настаната со...

Повеќе

МојДДВ #МојаНаграда: Уште 15 граѓани добија по 100.000 денари

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари, а кои скенирале сметки во текот на јануари. Христина Колева, Ратко Сокол...

Повеќе

Премиерот Спасовски на свечената академија за 75-годишнината од наставата на македонски јазик во битолската гимназија „Јосип Броз -Тито“: Овој јубилеј е силна порака за унапредување и афирмација на нашиот македонски јазик

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вечерва се обрати на свечената академија по повод 75-годишнината од на...

Повеќе

СДСМ: Груевски си ја брка мувата од капата за скандалот со медицинскиот отпад

Шефот на Христијан Мицкоски, осудениот криминалец и бегалец во Будимпешта Никола Груевски, како по навика рипна да ги брани кринималите на ВМР...

Повеќе

СЕ ВРАЌА ЧЕСТА И КРЕДИБИЛИТЕТОТ НА СУДСТВОТО, НЕМА ВЕЌЕ АНОНИМУСИ НЕПИСМЕНИ ПАРТИСКИ ЗАГАРИ СЛУГИ МАФИЈАШКИ: Поранешната судика од Стразбур, Мирјана Лазарова Трајковска едногласно избрана за судија во Врховниот Суд

Судскиот совет денеска едногласно ја избра Мирјана Лазарова Трајковска за судија на Врховниот Суд, пренесуваТелма. Поранешната судијка во Стразбур ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ЌЕ БИДЕ КАМПАЊАТА: СДСМ ОБЈАВИ ВИДЕО КОЕ ЗА 2 ДЕНА ГО ВИДОА 50 000 ЛУЃЕ!

Повеќе

Во Куманово се одбележа 76-годишнината од загинувањето на легендарниот кумановски командант и народен херој Христијан Тодоровски Карпош

Повеќе

СДСМ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ САМОКАНДИДИРААТ ЗА ПРАТЕНИЦИ НА СДСМ!

Ги повикуваме сите кои веруваат во социјалдемократските идеали, кои имаат желба и визија за подобро утре да се самокандидираат за пратеник/претеничк...

Повеќе

(ВИДЕО) НЕМАМ ВРЕМЕ ЗА ТАКВИ ГЛУПОСТИ ИМАМ МНОГУ РАБОТА - ИНЦИДЕНТ ВО СДСМ: ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ МУ ЈА ТРЕСНА ВРАТАТА ПРЕД НОС НА КОСТА ПЕТРОВ КОЈ БАРАШЕ ДА МУ ОДГОВОРИ НА 30 ПРАШАЊА!

- Немам време за такви глупости имам многу работа! Му рече Шилегов на Коста Петров кој го тераше да му одговори на 30 кратки прашања! Линк до виде...

Повеќе

БОГОЕВ: Се сретнав со Метју Палмер, Специјален претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, кој соопшти дека за многу кусо време Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО

Повеќе

Со Diners Club во светот на Оскарите: Diners Club непосредно пред големото доделување на најпрестижните филмскинагради им овозможува на своите членови на 09 и 10 февруари од 20:00 часот да јапроследат проекцијата на филмот „Медена земја“ во кино Милениум

Влезниците се подигнуваат на денот на проекцијата на филмот од билетарата на кино Милениум со Diners Club картичка. На секој член на клубот му следу...

Повеќе

На денешен ден пред точно 75 години во битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ се одржал првиот час на наставен македонски јазик во средно училиште во земјава

Зоран Заев @Zoran_Zaev Да продолжиме да ги негуваме јазикот, литературата, уметноста и културата – ова се основ...

Повеќе