ГЕРО, ПРИБЕРИ СЕ БРЕ ЧОВЕЧЕ; ЖАЛНО Е ЧОВЕК ДА ТЕ ЧИТА - ОД ОЧАЈ И ГНЕВ СТАНУВАШ КОМИЧНО - ТРАГИЧЕН: Големиот историски успех на тоа да се добие датум за преговори годинава го преставуваш како некаков пораз на Заев?!?!

Објавено на 13.06.2019 во 18:47:00 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Заев, Османи, Димитров и Пендаровски одиграа мудра тактика.

Ја подигнаа летвицата на очекувања, направија неверојатен притисок со помош на нашите пријатели Могерини и Хан и неколку наши многу блиски замји пред се Бугарија и Грција, за земјава да добие датум во јули, што направи таква невидена пресија во ЕУ да беше незамисливо да не добиеме датум годинава.

Тоа е како да сакате да освоите бронза и целите на злато за бронзата да ви биде безмалку неминовност, како нешто најнормално, иако реално, некој да ви каже дека ќе сте освоеле бронза само неколку месеви пред натпреварот ќе сте мислеле дека некој се зафркава.

Така и со датиумот, пред неколку години, некој да помислеше дека толку бргу земјава ќе добие датум и ќе почне преговори со ЕУ за членство на земјава во ЕУ, беше рамно на научна фантастика.

Заев направи таква брутална пресија со помош на нашите пријатели, Димитров и Османи така ја изораа ЕУ, а за воља на вистината тука помогна и САД со апели и лобирања од преку барата, што беше тотално незаисливо ЕУ десницата и ЕУ скептиците да најдат оправдувања за одложувањето на стартот на преговорите покасно од септември годинава.

Заев ја исполни задачата, секој што преговарал за нешто знае дека во старт го зголемуваш влогот за компромисот да биде поблиску до тоа што ти одговара. И браво за тоа! Одлично одиграно!

Но таа мудра ефективна тактика на Заев некои злобни гневни полудени платени копилиња ае обидуваат да ја престават како некаков пораз на Заев?!?!

Замислете, добивањето датум на земјава по две години власт на влада на Заев, било пораз на Заев?!

Замислете која е ова блесава и лудачка теза?!

Па дури и премиерот е обвинет дека е аматер, абдал, сељак кој не знае да игра на светска сцена?!

Еј, човекот кој е најсериозен кандидат за нобелова награда, човекот кој реши два историски проблеми кои се пример за решавање на слични проблеми во светот, тој човек да го обвиниш за немање на знаење и политички габарит?!?!

Па колку треба да си злобно гневно лудо копиле најмено да руши влада за да им помогне на неколку олигарси?!?!

Геро бре, прибери се бре човече, смешен си еј, очајно делуваш, бедно! Па ваква брука на еден некогаш голем новинар е тажно човек да гледа!

 

 

* реклами:

loading...

 

Колумни

Македонија