ВМРО ДПМНЕ: За нас Вилма Русковска е неприфатлива, Зврле си го бараме, он ептен ни се погоди кога бевме 10 години на власт, ни слуша ни гледа како паднат од марс!

Објавено на 20.07.2019 во 16:00:21 часот | Македонија

 

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот на Премиерот Заев Вилма Рускоска да го води новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција. За предлог законот кој вчера го презентираше премиерот од опозицијата велат дека се уште немаат направено комплетна анализа и дека се додека не го сторат тоа, партијата ќе продолжи да работи на развој на своето решение за Законот за јавното обвинителство.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека укинувањето на СЈО за нив е потврда на се она што партијата го зборувала во минатиот период, односно дека станува збор за „дувло на криминал и корупција“.

За предлогот Рускоска да го води новото обвинителство од ВМРО-ДПМНЕ со јасен став дека тоа е далеку од прифатливо решение бидејќи станува збор за како што велат обвинител кој работи под команда на премиерот Заев и испорачува обвиненија за секој кој што ќе го крене гласот против како што велат криминалната власт.

Вчера премиерот Заев на прес конференција најави предлог законско решение за Јавното обвинителство со кое практично се укинува СЈО и се интегрира во постојното Обвинителство за организиран криминал и корупција под ново име, „Обвинителство за организиран криминал и висока корпуција“. Предлогот на Премиерот доаѓа во екот на аферата „Рекет“ во која две лица добија притвор откако обвинителството ги осомничи дека рекетирале бизнисмени и им ветувале ублажување на казните и ослободување од кривично гонење во процеси кои се водат пред СЈО.

Медиумите шпекулираат дека во целиот предмет вмешана е и Специјалната обвинителка Катица Јанева која истиот ден си поднесе оставка. Предлог законот, според она што вчера го најави премиерот треба да се најде во Собранието во текот на наредната недела. За да биде донесен овој закон ќе биде потребно двотретинско мнозинство, односно глас од најмалку 80 пратеници.

 

 

* реклами:

loading...

 

Македонија

Свет