САЛВИНИ УСПЕА ДА ЈА СРУШИ ВЛАДАТА: КОНТЕ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ПАДНА НАЈДЕСНИЧАРСКАТА И НАЈХАОТИЧНА ВЛАДА ВО ИСТОРИЈАТА НА ИТАЛИЈА

Објавено на 20.08.2019 во 16:45:13 часот | Свет

Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата.

Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори.

Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарската најхаотичн влада во историјата на Италија, но тек ќе биде интересно затоа што се очекува премиер да стане Салвини, кој е копија на Виктор Орбан.

Инаку владата беше коалиција меѓу десничарската Лига и анти елитистичкото движење ПЕТ ЅВЕЗДИ.

Не издржаа ни две години заедно, се караа нон стоп додека земјата тоне финансиски со 0 раст на ЏДП и долг од 2000 милијарди евра што е 130% од италијанскиот ЏДП.

Земјата се сврте кон Русија и почна да заговара анти ЕУ политики што беше голем шок за ЕУ и светот.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија