(ВИДЕО) Канадери со вода од езерото го гаснат пожарот во Охридско

Објавено на 25.08.2019 во 22:57:17 часот | Македонија

Канадери цело попладне го надлетуваат Охрид, јавува Охрид њус.

Овие специјални летала учествуваат во гаснењето на пожарот што веќе втор ден беснее помеѓу селата Опеница и Косел.

Тие полнат вода од Охридското Езеро која ја испуштаат врз пламените јазици кои ја голтаат боровата шума во месноста Јасика.

 

 

* реклами:

loading...

 

Македонија

Свет