СЕ ЗАОСТРУВА ЕКОНОМСКАТА И ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА МЕЃУ САД И ТУРЦИЈА: АМЕРИКАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ПОВЕДЕ ИСТРАГА ЗА ТУРСКАТА ДРЖАВНА БАНКА ХАЛКБАНК ЗА КРШЕЊЕ НА ЕМБАРГОТО КОН ИРАН, НО И ЗА ДРУГИ КРИМИНАЛИ

Објавено на 16.10.2019 во 10:20:25 часот | Свет

* Реклами

------------------------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Економската и дипломатска па дури и вербална војна меѓу САД и Турција ескалира овие денови.

Трамп прво им даде зелено светло на Турците да извршат напад врз Курдите во Сирија но потоа се предомисли па воведе санкции кон политичари и фирми од Турција.

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Прва на удар се најде втората најголема банка во Турција, Халк Банк која има присуство и во нашата земја. Банката се најде на удар на американското обвинителство кое поведе истрага за банката со обвинување дека го кршела ембаргото кон ИРАН но и дека правела други злодела.

Линк до целата сторија, овде.

* реклами ---------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Американските власти го забранија тргувањето со акции на берзите во САД по што акциите на банката паднаа 7%.

Се очекува реакција на Турција и на банката денеска.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија