Трамп му пишал на Ердоган: Не биди будала, ќе те паметат како ѓавол

Објавено на 17.10.2019 во 17:47:17 часот | Свет

* Реклами ----------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Излезе во јавност писмото кое американскиот претседател му го испратил на неговиот турски колега во пресрет на почетокот на турската инвазија во Сирија.

Триш Реган, новинарка на FOXBusiness, на својот Twitter профил се пофали дека дошла до копија од предупредувачкото писмо кое Доналд Трамп го испратил до Реџеп Тајип Ердоган. Писмото е пратено на 9 октомври, пред почетокот на турската воена интервенција против Курдите во југоисточна Сирија.

* реклами  ----------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trish Regan
 
✔@trish_regan
 
 

EXCLUSIVE: I have obtained a copy of ⁦@realDonaldTrump⁩’s letter to . ⁦@POTUS⁩ warns him to not “be a tough guy! Don’t be a fool!” Says he could destroy Turkey’s economy if is not resolved in a humane way. Details tonight at 8pm pic.twitter.com/9BoSGlbRyt

 
21.2K people are talking about this
 

Меѓудругото, во него Трамп вели: „Ајде да направиме добар договор! Не сакаш да бидеш одговорен за масакр на илјадници луѓе, а јас не сакам да бидам одговорен за уништувањето на турското стопанство, а ќе бидам“.

* Реклами  ---------------------------------------------------------------------------------

    
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Работев напорно за да решам некои од твоите проблеми. Немој да го разочараш светот. Можеш да направиш одлична зделка. Генералот Мазлум е подготвен да преговара со тебе и да направи отстапки како никогаш до сега. Во доверба ти испраќам копија од неговото писмо кое штотуку го примив“.

„Историјата ќе гледа на тебе со одобрување доколку ова го изведеш на хуман начин. Засекогаш ќе те помни како ѓавол доколку не се случат добри работи. Не биди опасно момче. Не биди будала!“

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Трамп веќе воведе санкции прортив Турција, а од Анкара најавија воведување контра-санкции. На крајот од писамото Трамп порача „Ќе ти се јавам подоцна“.

 

 

loading...

 

Свет

Македонија